17 způsobů, jakými technologie změní svět (2. část)

Technologie mění svět již mnoho let, ale jejich vývoj je tak překotný, že v budoucnu mohou sehrávat v lidském životě mnohem větší roli, než jsme schopni (nebo ochotni) si představit. Jak mohou změnit svět kolem nás?

Světové ekonomické fórum oslovilo několik lidí z perspektivních technologických společností a zeptalo se jich na to, jak mohou technologie změnit svět v nejbližších pěti letech. Některé odpovědi sice zní jako utopie, ale to neznamená, že nejsou zajímavé. Prvních devět odpovědí jsme vám nabídli před časem, dnes se podívejte na zbývající osmičku.

10. Budoucnost stavebnictví je dnes

Meirav Oren, generální ředitelka a spoluzakladatelka společnosti Versatile

Stavebnictví se stane synchronizovanou sekvencí výrobních procesů zajišťujících kontrolu, změny a samotnou výstavbu. Bude to bezpečnější, rychlejší a nákladově efektivnější způsob výstavby domů, kanceláří, továren a tak dále. Využití dat při plánování a samotné výstavbě umožní stavebníkům řídit proces namísto toho, aby se přizpůsobovali stavbě, jako tomu bývá v současnosti. Vytvářejí se tím opakovatelné procesy, které se snadno kontrolují, automatizují a předávají.

11. Odstranění miliard tun CO2 pomůže klimatu

Jan Wurzbacher, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Climeworks

Rozšíření bezemisních technologií a technologií na odstraňování oxidu uhličitého stáhnou z ovzduší velké množství CO2, což je potřeba, aby se omezilo globální oteplování. Díky velké poptávce po podobných technologiích klesnou jejich náklady a ze vzduchu se budou odstraňovat miliardy tun CO2.

12. Nová éra medicíny

Brandon Suh, generální ředitel společnosti Lunit

Umělá inteligence umožní lidem získat bezprecedentní množství nových poznatků v oblasti zdravotnictví, které by v minulosti ani nedokázali využít. Porozumění biologii člověka se dostane na novou úroveň, což výrazně posune medicínskou praxi.

13. Snižování majetkové nerovnosti

Atish Davda, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti EquityZen

Zdokonalení umělé inteligence by konečně mohlo zpřístupnit bohatství všem lidem na světě. Dnes mohou znalostí a zkušeností kvalitních poradců využít pouze bohatí, zatímco pro ty, kteří tyto služby potřebují, jsou prakticky nedostupné. Umělá inteligence by mohla vědomosti a zkušenosti zpřístupnit masám. Na to, aby peníze pracovaly v náš prospěch, nemusíme znát moderní teorii portfolia.

14. Revoluce čisté energie

Thomas Laurent, generální ředitel společnosti Akselos

V blízké budoucnosti by mohlo dojít k tomu, že mezní náklady na čistou energii budou nižší než u fosilních paliv. Inovace zrychlují, digitalizace umožní častější využívání virtuálních replik fyzických zařízení při zavádění nových inovativních řešení a povede k lepšímu designu, nižším nákladům a postupně i k využití dostupné čisté energie pro všechny. Naroste schopnost monitorovat strukturální integritu v reálném čase a opravit zařízení dříve, než přestane fungovat. Bezpečnější a odolnější infrastruktura povede k delší životnosti a bezpečnosti.

15. Každý povrch skrývá tajemství

Jessica Green, spoluzakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Phylagen

Pandemie covidu-19 uspíšila potřebu zkoumání všech povrchů na Zemi, včetně těch, které nás obklopují. Technologie, které urychlí naši schopnost rychle vzorkovat, digitalizovat a interpretovat data odhalující bakteriální, houbové a virové ekosystémy ovlivňující naše zdraví, mohou zlepšit naše chápání šíření patogenů. Umožní nám to vyhnout se pandemii, ovlivní to návrhy, provozování a čištění budov, aut, metra, letadel a podobně. Zároveň to umožní zachovat ekonomickou činnost bez obětování zdraví lidí.

16. Strojové učení a umělá inteligence urychlí dekarbonizaci

David King, generální ředitel společnosti FogHorn Systems

Průmyslová odvětví využívající uhlík budou využívat moderní technologie k výraznému snížení uhlíkové stopy. Dekarbonizace těžby plynu a ropy probíhá pomalu, zejména kvůli snaze udržet produktivitu a zisky. Technologie vedly k dekarbonizaci odvětví, jako jsou doprava nebo stavebnictví. V budoucnu pak mohou technologie založené na umělé inteligenci a strojovém učení s využitím dat v reálném čase a miliard on-line zařízení pomoci k účinnému a aktivnímu snižování škodlivých emisí a uhlíkové stopy i v dalších odvětvích.

17. Ochrana osobních údajů má prioritu

Ellison Anne Williams, zakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Enveil

Navzdory zrychlující se regulaci jde v oblasti ochrany osobních dat jen o špičku ledovce. Za pět let bude mít zabezpečení soukromí a datové bezpečnosti status komodity. Schopnost a vůle spotřebitelů chránit a kontrolovat svá citlivá data bude považována spíše za pravidlo, nikoli za výjimku či bonus. Technologie zajišťující soukromí (privacy-enhancing technologies, PET) se stanou základním prvkem firemních strategií ochrany soukromí a bezpečnosti.

Velká transformace: Do roku 2030 přijde kvůli robotům o práci 20 milionů lidí
Nová analýza Oxford Economics hovoří jasně - robotizace pracovního trhu během příští dekády smaže 20 milionů pracovních míst. Pokud se navíc bude týkat jen technologicky vyspělých zemí a průmyslu, dále prohloubí již tak propastné rozdíly mezi bohatými a chudými.
Zdroj:
World Economic Forum
Technologie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Biotechnologie
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat