17 způsobů, jakými technologie změní svět (1. část)

Technologie mění svět již mnoho let, ale jejich vývoj je tak překotný, že v budoucnu mohou sehrávat v lidském životě mnohem větší roli, než jsme schopni (nebo ochotni) si představit. Jak mohou změnit svět kolem nás?
Světové ekonomické fórum oslovilo několik lidí z perspektivních technologických společností a zeptalo se jich na to, jak mohou technologie změnit svět v nejbližších pěti letech. Některé odpovědi sice zní jako utopie, ale to neznamená, že nejsou zajímavé. Nabízíme prvních devět odpovědí, v druhé části se můžete těšit na zbývajících osm.
1. Výroba optimalizovaná umělou inteligencí
Anna-Katrina Shedletsky, zakladatelka a šéfka společnosti Instrumental
V současnosti se mnoho energie, materiálu a času ztrácí v nejasných dodavatelských řetězcích a nedostatku moderních technologií. V budoucnu mohou technologie založené na cloudových řešeních přispět k optimalizaci a zrychlení výroby, zvýšení kvality a úsporám času i materiálu. Pandemie nemoci covid-19 by tento pokrok měla jen uspíšit.
2. Transformace energetiky
Steve Oldham, šéf společnosti Carbon Engineering
Uhlíková stopa bude v roce 2025 nepřijatelná, přičemž pandemie covidu-19 bude jedním z katalyzátorů změn. Firmy i státy budou hledat nejrychlejší a nejdostupnější způsoby, jak dosáhnout nulové uhlíkové stopy, hlavním mottem bude udržitelnost. Nové technologie se budou zaměřovat na snížení i odstranění emisí. Nová vlna inovací bude srovnatelná s průmyslovou a digitální revolucí.
3. Nová éra výpočetní techniky
Thomas Monz, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Alpine Quantum Technologies
Do roku 2025 by již kvantové počítače měly být komerčně využitelné. Jejich využití bude možné například ve zdravotnictví (simulace složitých chemických reakcí) nebo v automobilovém průmyslu (nové materiály a lepší katalyzátory omezující emise). Nyní jsme stále ve fázi pokus-omyl, což stojí hodně času a peněz. Kvantové počítače by mohly přinést obrovské úspory.
4. Zdravotní péče a prevence založená na stravě
Jim Flatt, zakladatel a šéf společnosti Brightseed
Technologie založená na umělé inteligenci a systémové biologii by měla rozšířit naše znalosti v oblasti zdravotních přínosů rostlinné stravy bohaté na živiny. Pandemie donutí lidi více řešit zdravou stravu, která podpoří jejich přirozenou obranyschopnost. Potravinářský průmysl vyzbrojený novými poznatky bude moci nabídnout širší škálu zdravých jídel a zdravotnictví může motivovat lidi, aby se o sebe více starali, což povede ke snížení vysokých nákladů na zdravotní péči.
5. 5G jako podpora ekonomiky a zachránce životů
Maha Achour, zakladatelka a generální ředitelka společnosti Metawave
Rychlejší sítě mohou zefektivnit dodavatelské řetězce internetových obchodů, ale také zlepšit komunikaci přes internet (jejíž nedostatky místy odhalila pandemie covidu-19). To může pomoci i v oblasti zdraví a pohotovostních služeb. Ve firemním sektoru to může přinést benefity jako inteligentní továrny, monitorování a náročné výpočetní služby v reálném čase.
6. Nový normál v léčení rakoviny
Sizhen Wang, generální ředitel společnosti Genetron Health
Do pěti let může být rakovina léčená jako jakýkoli chronický zdravotní problém. Technologie nám pomohou přesně identifikovat, s čím máme co do činění a jak s tím bojovat. Zdokonalení diagnostiky povede k vylepšení technologií sekvencováni genomu nebo kapalné biopsie, která slibuje snadnější testování a větší přesnost, ideálně za přijatelnou cenu. Včasná detekce může vést k záchraně životů, ale i ke snížení finanční a emoční zátěže. K pokroku dojde i v genové terapii a imunoterapii, zejména ubude vedlejších účinků.
7. Robotika v retailu
José Aguerrevere, zakladatel a generální ředitel společnosti Takeoff Technologies
Robotika ovlivňuje mnoho průmyslových odvětví již delší dobu, ale několik sektorů, například maloobchod s potravinami, zůstalo téměř nedotčeno. Využití robotiky a takzvaného microfulfillmentu může zvýšit produktivitu v maloobchodu i výnosy pro firmy, ale také zlepšit dostupnost a kvalitu pro zákazníky. Menší sklady budou blíže k zákazníkům, zlevní provoz a mohou mít na maloobchod stejně pozitivní vliv, jako má v současnosti rozšíření on-line služeb.
8. Provázání reálného a virtuálního prostoru
Tugce Bulut, generální ředitelka společnosti Streetbees
Pandemie ukázala, jak jsou technologie důležité pro udržení a usnadnění komunikace, a to v soukromí i v práci. Technologie dokáže sbližovat lidi, i když jsou fyzicky vzdálení, a poskytovat alternativní digitální zážitek. Důležité ale bude zabezpečení dat, přičemž společnosti poskytující tyto služby budou muset být maximálně transparentní a nabídnout klientům kontrolu nad jejich údaji.
9. Decentralizace zdravotnictví
Rahul Dhanda, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Sherlock Biosciences
Informační technologie a pokroky v umělé inteligenci nebo nové způsoby získávání biologických dat zabezpečí jednoduché a levné diagnostické testy jednotlivcům po celém světě. Díky tomu dojde ke snížení počtu nemocných, úmrtnosti, ale i nákladů, protože speciální péče bude vyžadována pouze v nejzávažnějších případech. Menší zátěž pro zdravotní systém povede ke zvýšení kvality, přičemž dosud existující závislost mezi zdravím a dostupností zdravotní péče se bude zmenšovat.
Zdroj: World Economic Forum