Výsledková sezóna na pražské burze startuje. Jaká čísla v úterý představí O2 a VIG?

V úterý na pražské burze odstartuje výsledkovou sezónu za poslední loňské čtvrtletí telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Kromě ní zveřejní ještě pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group hrubé upsané pojistné za loňský rok. Jaká čísla od firem čekají analytici?

"Čísla O2 Czech Republic by měla potvrdit výhled firmy zveřejněný v rámci výsledků za třetí čtvrtletí. Celkově očekáváme pokles tržeb o 0,3 % meziročně na 9,6 miliardy Kč, především z důvodu pokračujícího poklesu ve fixních linkách (-5,4 % na 2,8 miliardy Kč). Provozní marže by se měla udržet na solidní úrovni 26,6 %, což by mělo přinést 10% růst zisku EBITDA na 2,57 miliardy Kč. Následně by pak měla firma vykázat růst čistého zisku o 29,2 % na 1,3 miliardy Kč," odhaduje Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

"Více než na samotná čísla se ovšem zřejmě investoři zaměří na návrh hrubé dividendy. Náš odhad 17,80 Kč na akcii je lehce nad odhadem trhu 16,10 Kč na akcii (6,4% hrubý dividendový výnos). Vedle dividendy by mohl management firmy představit i výhled na rok 2016. Zde prozatím očekáváme 1,5% nárůst zisku EBITDA," dodává Vaníček.

Analytik Petr Bártek z České spořitelny odhaduje, že O2 za loňské čtvrté čtvrtletí vykáže meziroční pokles tržeb o 0,4 % na 9,618 miliardy Kč, avšak růst zisku EBITDA o 8 % na 2,519 miliardy Kč a růst čistého zisku o 21,5 % na 1,229 miliardy Kč. "Očekáváme pokračování stabilizace tržeb, zejména díky růstu v segmentu mobilních dat a prodeje mobilních zařízení. Na Slovensku by tržby měly růst tempem ve středním pásmu jednociferných čísel, a to jak díky růstu v segmentu mobilních dat, tak díky růstu klientské základny," říká Bártek.

"Předpokládáme, že se společnosti podaří naplnit celoroční výhled zisku EBITDA 9,9-10,2 miliardy Kč, přičemž kvůli nákladům na marketing O2 TV čekáme čísla mírně pod střední hodnotou tohoto pásma. Zisk EBITDA by ale i tak měl vykázat 8% růst díky zrušení manažerských odměn pro PPF a úsporným opatřením. EBITDA marže by měla být mírně pod čísly za předchozí čtvrtletí. Čistý zisk společnosti za celý rok 2015 by měl být v souladu s výhledem O2 4,85-5,2 miliardy Kč. Čistý zisk za samotné čtvrté čtvrtletí by měl být 1,23 miliardy Kč," pokračuje analytik.

"Trh bude sledovat případná vyjádření firmy k dividendě a výhledu na rok 2016. My očekáváme dividendu 15 Kč na akcii (dividendový výnos kolem 6 %), nevylučujeme možnost mírně vyšší částky. Dividenda ale zítra ohlášena být nemusí, protože ji společnost obvykle ohlašuje až spolu s auditovanými výsledky. Pro rok 2016 čekáme mírné zhoršení výsledků na úrovni zisku EBITDA z důvodu vývoje cen roamingových služeb. Kapitálové výdaje by měly být mírně nad naším původním odhadem kvůli investicím na Slovensku. Stále ale považujeme dividendu 15 Kč na akcii za udržitelnou. Rovněž připomínáme, že společnost schválila první fázi zpětného odkupu vlastních akcií, v rámci které může na trhu skoupit až 4 % akcií během příštích dvou let," dodává Bártek.

O2 v programu zpětného odkupu nabude během příštích dvou let až 4 % vlastních akcií
Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že během příštích maximálně dvou let firma skoupí až 4 % vlastních akcií za maximální cenu 297 korun za kus. O2 o tom informovala ve středu na svých internetových stránkách.

"Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group zveřejní v úterý nekonsolidované pojistné za rok 2015. Očekáváme meziročně pokles pojistného o 1,9 % na 9,193 miliardy eur. Růst v segmentu neživotního pojištění (odhadujeme +1,1 % meziročně) a pravidelného životního pojištění je stále více než kompenzován plánovaným meziročním poklesem jednorázového životního pojištění. Podobně jako v minulém roce by společnost neměla zveřejnit žádné další významnější informace a ani nebude pořádat konferenční hovor. Z tohoto důvodu neočekáváme ani jakoukoli reakci investorů," říká Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Zdroj: J&T Banka, Česká spořitelna

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Pojišťovny
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat