Za německou kritikou ECB je podle analytiků domácí politika

Kritika politiky levných peněz Evropské centrální banky (ECB), která v poslední době zaznívala z Německa, má co do činění se situací na domácí politické scéně a zřejmě jen tak neskončí. V analýze to napsala agentura Reuters, která se odvolává na německé činitele a analytiky.

ECB se již zhruba rok snaží podpořit ekonomiku a inflaci v eurozóně přílivem nových peněz, rekordně nízkými úrokovými sazbami či levnými úvěry finančnímu sektoru. Politici ze strany kancléřky Angely Merkelové si ale v poslední době stále víc stěžují na to, že ve spořivém Německu tato opatření poškozují střadatele a důchodové fondy, jimž klesají výnosy z investic.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který patří do kancléřčina tábora, tento měsíc prohlásil, že politika ECB by mohla podkopat podporu Němců pro evropskou integraci, a naznačil dokonce, že zčásti stojí za nárůstem popularity pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD).

Populistická strana v čele s Frauke Petryovou získala v březnových trojích zemských volbách mezi 13 a 24 procenty hlasů. Podle řady činitelů, se kterými Reuters hovořil, populisté využili strachu z uprchlíků. Ke slušnému výsledku jim pomohl také útok na uvolněnou měnovou politiku ECB.

"Draghiho opatření ruinují stejnou měrou banky, úspory i státy. Kdo ho zastaví?" uvedli lídři AfD dva dny před zemskými volbami poté, co šéf ECB Mario Draghi označil jako "velmi zajímavý" jiný koncept podpory ekonomiky, totiž přímou distribuci peněz mezi obyvatele eurozóny.

Řada nejmenovaných činitelů sdělila, že vedoucí představitelé kancléřčiných křesťanských demokratů se po inkriminovaných volbách před zhruba měsícem dohodli, že na ECB a její nízké úroky zaútočí.

Podle ředitele berlínského Institutu Jacquesa Delorsa Henrika Enderleina je za Schäubleho kritikou ECB nutné hledat snahu přetáhnout voliče populistům. "Na jedné rovině tu jde o domácí politiku," řekl Enderlein. "Politicky je na to vhodná doba a je to způsob, jak zasáhnout voliče AfD".

Draghi se minulý týden ve čtvrtek proti vlně kritiky ohradil. Upozornil, že ECB má mandát zachovávat měnovou stabilitu v celé eurozóně, nikoli pouze v Německu, a coby nezávislá instituce se řídí zákony, nikoli politiky.

Merkelová prakticky vzápětí označila německou kritiku rekordně nízkých úrokových sazeb ECB za legitimní. Neměla by však být vnímána jako narušování nezávislosti této banky.

S tím však někteří ekonomové nesouhlasí. Trhy by prý kvůli rétorice Berlína mohly nabýt dojmu, že některá opatření ECB nepřicházejí v úvahu, protože se nelíbí tamní vládě. "Pro jakoukoli centrální banku je nejdůležitější věcí její důvěryhodnost, a tato kritika ji narušuje," uvedl prezident ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher.

Enderlein i Fratzscher rovněž upozorňují, že Německo by se místo kritiky ECB mělo zaměřit na vlastní politiku. ECB vybízí vlády k provádění strukturálních reforem. Během deseti let, co je Merkelová v úřadu, toho Německo v této oblasti učinilo jenom velmi málo, napsal Reuters.

Zdroj:
ČTK
Německo
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat