Žádný nečekaný vánoční dárek: Bankovní rada ČNB rozhodla o pokračování kurzového závazku v nezměněné podobě, nálada je mírně více jestřábí

Bankovní rada ČNB na svém prosincovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek banky v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

Režim devizových intervencí trvá přes tři roky, ČNB jej zahájila v listopadu 2013. Bankovní rada zopakovala, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Rada zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Na tiskové konferenci po jednání rady to řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

"Česká národní banka dostala od svého listopadového měnově-politického zasedání dva předčasné vánoční dárky. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem došlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů a investoři zavírali i pozice v České republice. To zmírnilo tlak na kurzový závazek a ČNB nemusela v listopadu a v prosinci (zatím) výrazněji intervenovat. Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidence tržeb lze očekávat, že ceny dále porostou," uvedl ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.

"Listopadová inflace překonala poslední prognózu centrální banky již o půl procentního bodu. Posunutí tvrdého kurzového závazku (minimální doba trvání do konce prvního čtvrtletí 2017) v podstatě nepřichází v úvahu. Předpokládaný konec v polovině roku zůstane také pravděpodobně beze změny. Zajímavé bude, zda se v prohlášení guvernéra objeví zmínka o záporných sazbách," uvedl Zeisel ještě před tiskovou konferencí guvernéra Jiřího Rusnoka. "Předpokládáme, že kvůli nižší intervenční aktivitě debata nebyla příliš živá. Zajímavé také bude sledovat, jak se ČNB vypořádala s prodloužením programu odkupu aktiv Evropské centrální banky. Podle nás by tento krok na ČNB velký vliv mít neměl."

Bankovní rada zopakovala, že případné posílení koruny po opuštění intervenčního režimu bude tlumeno mimo jiné zajištěním kurzového rizika ze strany vývozců během trvání závazku, stejně jako uzavíráním korunových pozic finančních investorů. "ČNB bude navíc připravena intervenovat za účelem zmírnění případných kurzových výkyvů," uvedl Rusnok.

Inflace se podle Rusnoka zvyšuje, nadále se však nachází pod dvouprocentním cílem ČNB. K udržitelnému plnění cíle, které je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky, dle stávající prognózy dojde počínaje polovinou příštího roku, uvedl guvernér.

"Dnešní jednání spíše demonstrovalo silný konsenzus na dosavadním uvažování ohledně nastavení měnové politiky, a to v tom smyslu, že reálnost exitu posílila. A řekl bych, že pochybnosti u členů bankovní rady kolem exitu jsou již minimální," uvedl guvernér.

Zároveň uvedl, že bankovní rada nemá potřebu nyní reagovat na poslední kroky Evropské centrální banky. Ta na počátku prosince rozhodla prodloužit program nákupů dluhopisů minimálně o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Zároveň ale rozhodla o snížení měsíčního objemu odkupů od dubna 2017. "Zdá se, že v tuto chvíli na naše rozhodování žádný bezprostřední dopad chování ECB nemá. Byli jsme na takové rozhodnutí připraveni. Ten dopad na ČR bych nepřeceňoval a ani nevidíme potřebu na to v naší politice momentálně reagovat," uvedl Rusnok.

Rada rovněž podle Rusnoka diskutovala o možném zavedení záporných úrokových sazeb jako podpůrného nástroje při ukončení intervencí. "Ale ten názor nebyl většinový a zvítězil názor, že v tuto chvíli to není realistické. Ale nevylučujeme to ze svého repertoáru," uvedl Rusnok.

"Na tiskové konferenci Jiřího Rusnoka zazněly především dvě důležité věci. Zaprvé, bankovní rada diskutovala možnost zavedení záporných sazeb. V tomto ohledu není jednotná, ale většina je spíše proti jejich použití. A zadruhé, snižuje se možnost potřeby toho, že by ČNB dále uvolnila svou měnovou politiku (například posunula závazek na slabší úroveň)," shrnul analytik Jiří Polanský z České spořitelny.

"ČNB vyhodnotila poslední vývoj vzhledem ke své prognóze jako vyrovnaný a předpokládaný termín konce kurzového závazku vidí stále v polovině příštího roku. Vyznění tiskové konference však bylo poměrně jestřábí. Jiří Rusnok dal najevo, že v bankovní radě panuje oproti předchozímu jednání větší konsenzus ohledně blížícího se termínu konce závazku v polovině příštího roku. Zároveň snížil nejistotu ohledně toho, že by ČNB měla kurzový závazek prodloužit z titulu pokračujícího programu QE Evropské centrální banky. Rusnok dokonce uvedl, že s uvedeným vývojem v ČNB počítali, dokonce předpokládali prodloužení QE v nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně," okomentoval jednání hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

"Prosincové jednání bankovní rady konec kurzového závazku opět přiblížilo. Vzhledem k akcelerující inflaci, která na začátku příštího roku může již mírně překonat 2% cíl ČNB, počítáme s koncem závazku v průběhu druhého čtvrtletí 2017. Zároveň se domníváme, že rozhodnutí o konci závazku může nastat na mimořádném jednání bankovní rady, tedy mimo oficiální termíny měnového jednání (30. března, 4. května, 29. června), aby ČNB trh alespoň mírně překvapila a vyhnula se nadměrným spekulacím. Rovnovážný kurz koruny vůči euru se nachází dle našich odhadů kolem 25,5 EUR/CZK," dodal Seidler. "To je i hodnota, ke které bude kurz po ukončení závazku postupně mířit. Je však pravděpodobné, že ČNB bude chtít rychlému posílení koruny po exitu bránit opětovnými intervencemi. Kurz koruny vůči euru v druhé polovině roku 2017 proto očekáváme poblíž úrovně 25,5 EUR/CZK. Samotná ČNB čeká kurz koruny ve 4. čtvrtletí 2017 na 26 EUR/CZK, což lze odvodit z poslední Zprávy o inflaci ČNB z vývoje korunové a dolarové ceny ropy a kurzu dolaru k euru."

"Hlavním důvodem pro pozdější exit z kurzového závazku je ECB a její prodloužení programu nákupů dluhopisů. ČNB je sice nezávislá institucionálně, ale prakticky přebírá značnou část politiky ECB (už proto, že cenový vývoj v eurozóně ovlivňuje inflaci v ČR). Pro dřívější exit hovoří především nedávné inflační překvapení v Česku, jehož důsledkem bude příliv zahraničního kapitálu. Inflační překvapení díky růstu cen potravin (aktuálně 0,5 procentního bodu nad prognózou ČNB) je tak velké, že má potenciál změnit situaci a více motivovat ČNB ukončit závazek. Proto se dle nás spolu s nedávným vývojem cen potravin významně zvyšuje šance na dřívější exit již během 2Q2017. Nadále ale platí, že bude záležet na datech z české ekonomiky," shrnul argumenty pro a proti ukončování intervenčního režimu Polanský.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence provedla centrální banka loni v červenci a pokračovala v nich v dalších měsících. Podle dostupných statistik celkem do konce letošního října intervenovala v objemu zhruba 798 miliard korun.

Uvedený kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Pokud se kurz vzdálí hladině 27 EUR/CZK na slabší straně, nechává ČNB kurz koruny pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat