Vlna bankrotů stáhne Ameriku do recese

Na americkou ekonomiku se podle ekonoma ze Société Générale Alberta Edwardse žene přílivová vlna, která ji může srazit do recese. Hlavním postrachem současnosti jsou firemní výsledky, které budou velmi špatné a jež mohou vést ke kolapsu na trhu s korporátními úvěry.
"Navzdory tomu, že si riziková aktiva užívají svých pár minut slávy, náš ukazatel recese přestal blikat žlutě a zbarvil se do červena," píše Edwards v aktuální zprávě klientům. "Veškerý ekonomický zisk nikdy tak hluboce neklesne, když zároveň nepřijde recese. A s americkým firemním sektorem po uši v dluzích je nutno se vyvarovat jednoho aktiva (dokonce více než nápadně předražených akcií), a tím je americký korporátní dluh. Ekonomika USA bude určitě smetena přílivovou vlnou firemních dluhů."
Mnoho ekonomů dělá podle něj chybu, když zisky firem neberou jako měřítko hospodářského cyklu. Proto jsou také v předpovídání poklesů tak neúspěšní.
Zisky firem jsou podle Edwardse slabé ze dvou důvodů. Prvním, který ale nemusí vždy znamenat recesi, je tlak na marže způsobený rostoucími náklady na zaměstnance, k čemuž se přidává propad ceny ropy. Druhým důvodem je skutečnost, že firmy nemohou přenést růst mezd na své zákazníky. To vede ke snižování výdajů a omezování počtu nových zaměstnanců, přičemž nejvíce postižené společnosti nejsou schopny splácet své dluhy.
Edwards navíc přišel se třemi důvody, proč tentokrát, na rozdíl od výkyvu v roce 1986, budeme svědky skutečné recese.
1. "Když cena ropy v roce 1986 klesla, ekonomika rostla 4% tempem, a tak dokázala odolat poklesu u podnikových investic."
2. "V roce 1986 došlo k poklesu sazeb Fedu z 8 % na 6 % v době, kdy spotřebitelé snižovaly své zadlužení, ne jako dnes, kdy dluhy prakticky nevyužívají."
3. "Společnosti roce 1986 nebyly po krk v dluzích, jako je tomu dnes, díky čemuž je jejich solventnost mnohem více zranitelná v případě poklesu zisků."
Dnes se tak nedočkáme rychlého zotavení s pomocí ropy, USA jsou přede dveřmi plnohodnotného ukončení cyklu. "Kdybych si měl vybrat jednu třídu aktiv, které bych se určitě vyhnul, byly by to určitě dluhopisy firem z USA, které svými bankroty určitě šokují investory," uzavírá Edwards.
Zdroj: Société Générale