Obamovo řešení nezaměstnanosti: Životaschopný plán, nebo jen další hloupý vtip?

Soudě podle projevu prezidenta Obamy z minulého týdne přestala konečně americká vláda brát situaci na trhu práce na lehkou váhu. Snaha vytvořit komplexní program na řešení krize nezaměstnanosti je podle Mohameda El-Eriana, ředitele společnosti PIMCO, legitimním pokusem na podchycení strukturálních překážek, které podrývají hospodářský růst a zaměstnanost. Naproti tomu Marc Faber, pesimista a autor populárního reportu Gloom, Boom and Doom, El-Erianův optimismus nesdílí. Zda Obamovy plány skutečně zapůsobí, závisí na příliš mnoha faktorech.
Konečně komplexní program
Začněme optimisticky. S velkým a pro mnohé dosti nepochopitelným zpožděním se vláda namísto přijímání neefektivních ad hoc opatření rozhoupala k sestavení komplexního programu, který se snaží odstranit hlavní překážky bránící vytváření pracovních míst. Důraz je kladen především na zaměstnanecké pobídky, reformu pracovního trhu, infrastrukturu a trh s hypotékami.
Objevily se dokonce i snahy obejít zadřené úvěrové trhy, uvolnit tlaky, kterým čelí americké školy či zredukovat byrokracii. Další body, například plány na zvýšení nabídky letních brigád pro teenagery, jsou spíše symbolické.
Někteří ekonomové namítali, že když Obama konečně identifikoval klíčové oblasti ohrožující americkou ekonomiku, měl být ve svém projevu odvážnější a navrhnout hlubší, detailnější a ambicióznější strukturální reformy. Je však pravděpodobné, že bude program v budoucnosti ještě rozšířen.
Každopádně prezident Obama konečně udělal alespoň nadějný krok k řešení amerických ekonomických nesnází. V sázce nejsou jen zoufalí američtí nezaměstnaní, ale celá společnost. Pokud bude politická vůle dohodnout se a přestat brát občany jako rukojmí, bude tento projev začátkem nové etapy.
Účinnost programu – jeden velký otazník
O efektivitě programu by se ovšem dalo pochybovat. Kritizovány jsou zejména dvě věci:
1. Na fiskální část programu si budeme muset počkat. Aktuální potřeby budou navíc zajisté vykompenzovány ve střednědobém horizontu reformami týkajícími se daní a rozpočtových výdajů.
2. Není jisté, zda tento program, který jasně spoléhá na roli vlády, uspěje v silně polarizovaném Kongresu. Snad bude debata tentokrát konstruktivní a nebude se soustředit jen na prosazování stranických zájmů.
Marc Faber považuje Obamův balíček za "naprosté selhání Keynesiánské ekonomické teorie a zcela nepromyšlený vládní zásah".
Faberova kritika se soustřeďuje především na fakt, že by se vlády z celého světa měly v současném prostředí snažit především redukovat své výdaje, a ne utrácet ještě více. "Uprostřed debaty o snižování deficitů je Obamův balíček jedna velká fraška."
Nomura ve čtvrtek zvýšila své očekávání růstu americké ekonomiky za 3. čtvrtletí na 2,6 %, zatímco hlavní ekonom Goldman Sachs Jan Hatzius by zůstal nadále spíše "medvědí". Růst očekává jen o něco výše než dříve predikované 1 %.
To není recese, tvrdí na adresu americké ekonomiky Goldman Sachs
Očekávání akciových a dluhopisových trhů se nyní rozcházejí, uzavírá Marc Faber.
Zdroj: CNBC