Nepředstavitelné? Pět scénářů budoucnosti Evropy

Situace v Evropě je vážná. Řecko balancuje na hraně bankrotu, mluví se o problémech dalších zemí včetně Itálie, Španělska a Francie. Analytici Nomury ve své analýze popisují pět základních scénářů dalšího vývoje Evropy. Stále věří ve vyřešení dluhové krize, i když bolestivé. Vyloženě optimistickému scénáři dávají v souladu s drtivou většinou odborníků maximálně pětiprocentní šanci.
1. Evropská ekonomika se ani nestihne propadnout
Pravděpodobnost: 5 %
Jak by se to mohlo stát? Evropa rychle rozšíří EFSF (fond finanční stability), restrukturalizuje dluhy, ECB sníží základní úrokovou sazbu a bude prohloubena evropská fiskální integrace. V takovém případě Evropa vyklouzne ze současné krize bez většího dopadu na dlouhodobý růst.
2. Evropa to jakžtakž skoulí
Pravděpodobnost: 40 %
Jak by se to mohlo stát? EFSF je úspěšně implementován, výnosy španělských a italských dluhopisů klesnou díky lepší schopnosti zemí splácet závazky a rekapitalizaci bank. Evropská měnová unie přežije, ale dlouhodobý ekonomický růst bude pomalý.
Pokud od nás chcete peníze, zameťte si před vlastním prahem, vzkazuje Evropě čínský premiér
3. Evropa to skoulí o něco hůře
Pravděpodobnost: 35 %
Jak by se to mohlo stát? ECB nedělá dost pro pro snížení výnosů dluhopisů, Španělsko a Itálie přijdou o reálnou možnost získat peníze na trhu, a proto odsávají ze záchranného fondu obrovské množství peněz. Podmínkou ekonomického přežití Evropy bude vynucená fiskální unie.
4. Neřízený bankrot v rámci eurozóny
Pravděpodobnost: 12 %
Jak by se to mohlo stát? Řecko zbankrotuje, ať už kvůli neplnění podmínek zahraniční pomoci (Troika), nebo kvůli tomu, že některé země neratifikují druhý záchranný balík z 21. července 2011. ECB přestane podporovat řecký bankovní systém, ten proto zcela "vysaje" EFSF. Řecko zažije 10-20% recesi a politici budou nuceni ztrojnásobit objem EFSF, aby odvrátili hlubokou krizi ve Španělsku a v Itálii.
Jim Cramer: Evropskou verzi Lehman Brothers už nikdo neodvrátí
5. Částečný nebo úplný rozpad eurozóny
Pravděpodobnost: 8 %
Jak by se to mohlo stát? Řecko po bankrotu opustí eurozónu. V rámci uvedených 8 % celá 2 % zahrnují také odchod Itálie a Španělska z měnové unie.
K odchodu Řecka z eurozóny hlasitě vyzývá řada ekonomů. Jedním z takových známý skeptik Nouriel Roubini. Ten v pátek doslova uvedl:
"Řecko s eurem znamená dlouhé roky deprese a deflace. Dokonce ani restrukturalizace řeckého dluhu nemůže situaci zachránit - řecká ekonomika není schopna konkurovat ostatním eurozemím, proto není možné nastartovat její stabilní růst. Potřebuje devalvovat měnu, což s eurem zkrátka nejde."
Evropu čeká recese, potvrzují manažeři evropských fondů
Zdroj: Nomura
Aktuality
