Kdo tady krachuje? Řecko, nebo Česká republika?

Situace v Řecku a v Česku je podle většiny ukazatelů podstatně odlišná. Při pohledu na vývoj pražské burzy mi však s trochou nadsázky připadá, že je na pokraji bankrotu spíše Česko než Řecko. Zkusme proto jednoduché srovnání.
Výnosy řeckých dluhopisů dosahují astronomické výše, investoři se jich v minulých měsících snažili ve velkém zbavit, a komu zůstaly, tvoří na ně velké opravné položky. Po českých dluhopisech je naopak nadále hlad a jejich výnosy se pohybují u rekordních minim, neboť investoři věří schopnosti Česka dostát svým závazkům.
Rating Řecka trvale klesá a je již téměř na samém dně hodnotící stupnice. Česku naopak nedávno agentura S&P zvýšila rating zahraničních závazků hned o dva stupně na AA– a domácích dluhů o jeden stupeň na AA.
Česká ekonomika sice zpomalila, ale pořád roste, což o řecké rozhodně tvrdit nelze. Atény zažívají mohutné demonstrace proti vládním snahám o úspory, zatímco v Praze se při stávce odborářů pouze zlepšila dopravní situace a město bylo průjezdné.
Proč tedy index PX klesl od začátku roku o více než 25 % (k 26. září) a patří k nejhorším v Evropě? České blue chips sice tíží i vlastní problémy (Erste situace v Maďarsku, ČEZ změny ve vedení, KB angažovanost v Řecku), ale nemyslím si, že by to ospravedlňovalo horší výkonnost vůči jiným trhům.
Předpokládám proto, že tak jako investoři rozlišují situaci na dluhopisovém trhu, začnou ji postupně rozlišovat i na trhu akciovém. České tituly se tak budou postupně vracet na vyšší úrovně.
Napsáno pro Hospodářské noviny
Aktuální vývoj českých akcií sledujte zde
Aktuality
