Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem?

Amerika se rozhodla všechny překvapit a zvolila Donalda Trumpa prezidentem. Jaká část jeho programu má reálné základy a je ekonomicky proveditelná a co vše by mohl, i navzdory vůli Kongresu, jako prezident prosadit?
Bezprostřední panika investorů byla přehnaná, finanční trhy se po amerických volbách rychle vzpamatovaly. Hodnocení programu Donalda Trumpa ale zůstává jen velice obtížné.
Trump nejenže dokázal v řadě témat provést názorový veletoč, ale zejména některé jeho radikálnější návrhy - plné snížení zdanění v navrhovaném rozsahu a s ním spojená úroveň zadlužení či masový odsun téměř 10 milionů nelegálních imigrantů - jsou jen těžko realizovatelné.
Očekáváme, že Kongres bude do značné míry korigovat politiku Donalda Trumpa, který tak bude mít v řadě oblastí "svázané ruce". Pojistkou proti politickým excesům a rostoucímu zadlužení má být také takzvaný dluhový strop, který stanovuje limit objemu peněz, které si USA mohou vypůjčit prostřednictvím emisí státních dluhopisů. Naneštěstí není tato pojistka tak bezpečná, jak se tváří. V minulosti již mnohokrát došlo k posunu limitu výše.
V oblasti zahraniční politiky jsou pravomoci amerického prezidenta rozsáhlé. Pomineme-li fakt, že drží prst na pomyslné spoušti jaderného arzenálu, Trump také plánuje omezit americký intervencionismus a podpořit protekcionismus v mezinárodním obchodě, pokud protistrany, zejména Mexiko a Čína, nepřistoupí na nové podmínky.
Rovněž očekáváme vřelejší vztahy mezi Ruskem a USA a možné zrušení protiruských sankcí, jež byly zavedeny kvůli vývoji na Ukrajině. Naopak role USA v rámci NATO zůstává nejistá, dokud členské státy nezvýší výdaje na obranu na požadovaná 2 % HDP.
Trump zaujímá odmítavý postoj k tématu klimatické změny a všeobecně k environmentálním politikám. Rovněž hrozí znovuzavedením sankcí vůči Íránu, což by významně ovlivnilo ceny ropy.
Aktuality
