Jak na ČEZ dopadne konec intervencí ČNB?

Akcie na pražské burze by měly být vůči posílení koruny po konci intervencí ČNB z velké části imunní. Je tomu tak i v případě české energetické jedničky?
Podle Richarda Miřátského, analytika z Komerční banky, by negativní vliv případného výraznějšího posílení koruny k euru z důvodu nižších výnosů z prodejů elektřiny denominovaných v eurech byl z velké části kompenzován pozitivním vlivem přecenění eurového dluhu společnosti.
"ČEZ generuje většinu výnosů z velkoobchodního prodeje elektřiny v eurech. Vzhledem k tomu, že společnost reportuje výsledky v korunách, by v případě posílení české měny k euru došlo ke snížení tržeb a ziskovosti. Proti tomuto negativnímu vlivu by ale působil pozitivní vliv přecenění dluhu, z něhož je 80 % denominováno v eurech," vysvětluje Miřátský.
"K posílení přirozeného hedgingu ČEZ využívá rovněž investice, jejichž část kontrahuje v eurech, a jejichž hodnota v korunovém vyjádření by se tak při silnější české měně snížila," pokračuje analytik.
"Výše přirozeného měnového zajištění společnosti pro letošní rok přesahuje 85 %. Dohromady s finančním zajištěním celkové krytí expozice dosahuje přes 95 %, a případné posílení české měny by tedy nemělo mít zásadní vliv na ziskovost skupiny. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od konverze tržeb je přecenění dluhu nepeněžní účetní operací, mělo by posílení koruny negativní dopad na tvorbu volného cash flow," uvádí dále Miřátský.
ČEZ - úroveň přirozeného a finančního zajištění proti pohybu EUR/CZK
Úroveň přirozeného i finančního zajištění společnosti zůstává podle analytika poměrně vysoká i pro následující roky. Podle údajů společnosti ČEZ z března dosahovalo přirozené zajištění pro rok 2018 přibližně stejné úrovně jako pro letošní rok a pro další roky pouze mírně klesá k 70 %.
"Podle našich odhadů by v případě posílení koruny o více než 10 % mohly kurzové ztráty dosáhnout jedné miliardy korun," uzavírá Richard Miřátský.

Zdroj: Komerční banka
Aktuality

