Západní nadnárodní firmy musejí v Číně bojovat o marže

Mnohé západní nadnárodní firmy musejí bojovat o udržení svých marží při podnikání v Číně. Příčinou je hlavně sílící konkurence rozvíjejících se čínských podniků. Ta už ohrožuje i evropské a americké kolosy jako Merck nebo Honeywell. Informuje o tom deník Wall Street Journal.
List tvrdí, že ačkoli řada západních společností ohlásila nedávno zvýšené tržby z Číny, důvěra je nízká kvůli konkurenci a přebytku výrobních kapacit na tamním trhu.
Problému čelí i významní hráči jako německá farmaceutická a chemická firma Merck, americký průmyslový konglomerát Honeywell a americká společnost United Technologies, která vyrábí výtahy i součástky pro letectví.
Podniky obvykle snižují náklady a zlepšují zákaznický servis. Několik západních společností přesto připouští, že jejich marže budou v Číně kvůli místní konkurenci dlouhodobě stagnovat či klesat.
"Naše marže (v Číně) mají již pět let sestupný trend," řekl Philipp Baechtold, generální ředitel švýcarské chemické společnosti Eftec China, jež vyrábí pro automobilový průmysl.
Rozvoj čínských podniků sleduje s obavami i Merck. "Kvalita čínských výrobků se zlepšila," řekl finanční ředitel společnosti Marcus Kuhnert. Marže podle něj bude pro Merck těžké udržet hlavně v obchodu s tekutými krystaly. Někteří ze zákazníků je nyní získávají od více dodavatelů, což vytváří větší tlak na cenu. Merck proto posiluje zákaznickou podporu, aby ospravedlnil své vyšší ceny v porovnání s čínskou konkurencí.
Zlepšení čínských produktů zaznamenal i Honeywell. "Čínské firmy jsou stále důvtipnější," řekl zástupce firmy Shane Tedjarati. "Nemůžeme spát na vavřínech, čínské společnosti se stávají konkurencí."
Americká obchodní komora v Šanghaji uvedla, že přes 80 % amerických firem považuje konkurenci čínských podniků za jednu z nejnaléhavějších výzev. Pro 93 % společností z USA jsou problémem i rostoucí náklady, které rovněž negativně ovlivňují marže.
Zdroj: ČTK