KONTEXT (volební speciál – 1. díl): V programech stran chybí vize i klíčové detaily
Parlamentní volby se blíží, nerozhodnutých voličů je stále dost a Česku papírově hrozí vláda velké populistické koalice. KONTEXT i proto v předvolebním týdnu nabízí nejen nerozhodnutým voličům stručný audit toho nejpodstatnějšího z volebních programů stran. Vychází přitom ze dva měsíce trvajícího šetření expertů zapojených do projektu Alter Eko. První díl hodnotí agendu, s níž jednotlivé strany vytáhly do boje, jako celek.
Výsledky všelidových plebiscitů je v současné rtuťovité době takřka nemožné odhadnout, potvrdily to kupříkladu prezidentské volby ve Spojených státech nebo hlasování o britském odchodu z EU. Dosavadní průzkumy veřejného mínění v Česku tuto premisu násobí poměrně těsnými, respektive navzájem se popírajícími výstupy. Přesto lze týden před hlasováním tvrdit, že nelze vyloučit (ani) vládu ANO s podporou komunistů a okamurovců, a to buď v podobě vládní koalice, nebo podpory menšinové vlády.
Výše popsané by zřejmě jen navýšilo míru nepředvídatelnosti, která v době bezprecedentního příklonu k populismu – podle Financial Times svět nic podobného od počátku 20. století nezažil – poškozuje ekonomiku, byznys i investory. KONTEXT se i proto rozhodl, při vším respektu k právu každého na volbu svého šampiona, nabídnout audit programů stran, který pomůže (ne)rozhodnutým lépe se zorientovat a nakonec i rozhodnout podle nejlepšího vědomí a svědomí.
První díl vychází z diskuze hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky a hlavního ekonoma české Citibank Jaromíra Šindela. V té mimo jiné zaznělo, že volební programy nejvýznamnějších hráčů nabízejí solidně zvládnuté PR, o moc dále ovšem nejdou. Strany zvládají pojmenovat chronické potíže Česka i trendy, které jím budou hýbat, ale o tom, co s tím a jak to zaplatit, převážně mlčí. Zvláštní kapitolou je absence osobností a prostředků, které by dokázaly zrealizovat případné dobré nápady.