Hurá, Řecko přijalo úspory?! Kdepak, hlavní překážka na investory pořád čeká!

V pondělí evropské trhy přidaly okolo čtyř desetin procenta, během dne ovšem po optimistickém dopoledním startu spíše klesaly. Americké akcie si také polepšily. Euforii ovšem nedělní noční schválení úsporných opatření za 325 milionů eur (snížení minimální mzdy o 20 %, zrušení 15 tisíc míst ve státní správě a snížení nákladů na zdravotní péči a prémií v penzijních fondech) vyvolávat nemá. Největší problémy na řešení teprve čekají.
Hlavním tématem se tak po nedělním politickém i válečném pekle – jinak se situace v řeckých ulicích nazvat nedá – opět stává vypořádání se Řecka se soukromými investory do tamních státních dluhopisů. Jednání trvají měsíce, mluví se o 70% odpisu a další roli ECB v celé věci.
Dohoda bude
Se skřípěním zubů se investoři s Řeky nakonec nejspíše domluví. Všichni věří, ať už ten příběh vymyslel kdokoli, že by případný neřízený bankrot Řecka, případně jeho odchod z eurozóny, byl nejhorší možný scénář.
Je ovšem otázka, s kým se Řekové domlouvají. Jen sotva lze přepokládat, že vyjednavači na straně věřitelů mohou mluvit za všechny držitele řeckých dluhopisů, nebo za většinu z nich. A ani to by nebyl problém, kdyby ovšem lídři EU nechali fungovat trh s CDS (zajištění pro případ nesplácení dluhopisů).
Léčba horší než nemoc
Politici ovšem trvají na "dobrovolném" odpisu velké části hodnoty řeckého dluhu drženého soukromými investory. Ti si ovšem na trhu svá aktiva zajišťovali pomocí zmíněných CDS. Nyní by jim tyto kontrakty byly k ničemu – a to je obrovský zásah do trhu.
Lék je v tomto případě možná horší než nemoc samotná. Znamená totiž diskreditaci celého trhu s CDS. O něm si můžeme myslet, co chceme, ovšem dosud alespoň fungoval jako trh. Přenášet riziko emitenta na někoho jiného za určitou úplatu, na tom není nic špatného. Investované peníze teď ovšem mohou přijít vniveč. A kdo pak bude věřit tomu, že je Řecko výjimkou?
Pokud by k seškrtání řeckých dluhů nedošlo, jsou v sázce celoevropské záchranné mechanismy. Řecko by totiž zažilo neřízený bankrot a jen s obtížemi by se snažilo udržet euro jako svou měnu.
Na rozhodnutí je necelý měsíc. Do 6. března musí Řecko odepsat část dluhů, jinak nedostane další balík zahraniční finanční pomoci, který potřebuje na to, aby do 27. března splatilo dluhopisy za 14,4 miliardy eur, které jsou splatné k 20. březnu (sedmidenní lhůta). O to se teď v Řecku hraje a to musejí investoři sledovat.
Aktuality
