US MARKETZavírá za: 6 h 20 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Čtvrtá technologická revoluce není zadarmo. Toto je hlavní riziko robotizace

Ve spojení s robotizací a automatizací výroby se nejčastěji hovoří o hrozbě úbytku pracovních míst, růstu nezaměstnanosti a prohlubování sociální nerovnosti. To ale není to hlavní, čeho bychom se měli bát.

Podle odhadů lze stroji a umělou inteligencí nahradit v průměru kolem 30 % zaměstnanců, nejvíce v oblasti účetnictví a financí (asi 50 %), nejméně ve zdravotnictví (přibližně 5 %). Některé pracovníky lze nahradit zcela, jindy mají lidé nově zastávat jen kontrolní úlohu. Cíl podniků je jasný - maximalizovat produktivitu práce a minimalizovat náklady.

Nahrazování lidské pracovní síly roboty a umělou inteligencí se má týkat hlavně těch činností, u kterých není vyžadována kreativita. Přímo se tak nabízejí zpracovávání dat, podpůrné administrativní činnosti či opakující se manuální práce. Stoupenci automatizace kritikům oponují tím, že lidé, kteří budou stroji nahrazeni, získají po rekvalifikaci jinou práci, která pro roboty není vhodná.

Asi nemá smysl diskutovat o tom, že vstup robotů a umělé inteligence na pracovní trh ušetří řadě lidí hodně námahy a stresu. Jenže každá mince má dvě strany. Analýza pracovně poradenské společnosti Hintsa ukazuje, že ve spojitosti s automatizací práce hrozí, že lidé zbavení námahy ztratí motivaci. Člověk totiž cítí větší satisfakci při plnění náročnějších úkolů než při plnění toho, co mu připadá nenáročné.

Automatizace práce může v lidech vyvolávat pocit zbytečnosti a znudění. To není žádná novinka, na tuto hrozbu upozorňoval již německý filozof Friedrich Nietzsche, který hovořil o nástrahách "strojové kultury", a to nejen v souvislosti s profesním, ale i osobním životem.

"Potenciál automatizace bude nepochybně využit. Spolu s tím je ale potřeba hledět i na dopady tohoto procesu na člověka. Lidem, které automatizace připraví o práci, je nutné pomoci hledat nový smysl snažení," říká James Hewitt ze společnosti Hintsa.

"Dosud se vliv technologií na svět vyvíjel lineárně, nyní ale křivka přechází do exponenciály. Dříve trvalo i více než sto let, než se nová výrobní technologie dostala do světa, internetová síť dokázala pokrýt svět za sedm let," pokračuje Hintsa. "Inovace nikdy nepřinášejí jen příležitosti, ale i výzvy. A právě to, jak dokážeme zareagovat na tyto výzvy, bývá často rozhodující."

Zdroj: World Economic Forum

Ekonomické a politické hrozbyPracovní trhTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa