Americké akcie po prodlouženém víkendu ztrácely kvůli nervozitě spojené s Itálií, dařilo se dolaru

Hlavní americké akciové indexy se v úterý propadly kvůli nervozitě pramenící z nejisté politické situace v Itálii. Nedařilo se tak hlavně finančnímu sektoru, posilovaly naopak americký dolar v páru s eurem a japonský jen a prudce klesaly výnosy vládních dluhopisů USA.
Akcie ve Spojených státech v úterý prudce oslabily. Výrazný pokles zaznamenaly především bankovní tituly, protože investoři s ohledem na prohlubující se politickou krizi v Itálii, která by mohla ohrozit projekt eura, obrátili svou pozornost k bezpečným aktivům. Jedním takovým je i japonský jen, vůči němuž na své pětitýdenní minimum klesl americký dolar.
Index Dow ztrácel nejvíce, odepsal 1,58 % na 24 361,45 bodu, S&P 500 klesl pod support na 2 700, když spadl o 1,16 % na 2 689,86 bodu a Nasdaq Composite sestoupil o 0,50 % na 7 396,59 bodu. Index volatility VIX narostl o 28,74 % na 17,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o patnáct bazických bodů na 2,78 %. Nejpopulárnější kryptoměny posílily v dolarovém vyjádření o 3-7 %.
Kromě akcií bank, které za sebou mají nejhorší den za více než dva měsíce (JPMorgan -4,26 %, Morgan Stanley -5,74 %, Citigroup -3,99 %), ztrácely i energetické společnosti jako ExxonMobil (-0,36 %), Chevron (-0,65 %) a Halliburton (-0,86 %), byť v druhé polovině obchodní seance patřila energetika k odvětvím, jež indexy zvedla z denních minim. Dolů ropné firmy tlačí obavy, že by Saúdská Arábie a Rusko mohly navýšit těžbu ropy. Ministři obou zemí podle zdrojů agentury Reuters prý již vedou příslušná jednání, mohlo by údajně jít až o jeden milion barelů denně.
Dolar sice oslabil vůči japonskému jenu, ale jeho index, který měří jeho výkon ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.00 SELČ přidával zhruba 0,7 % na 94,84 bodu. Obě měny těží díky italské krizi z pozice bezpečných investic. Euro na dolar ve stejnou dobu ztrácelo asi 0,75 % na 1,1537 USD.
Společná evropská měna se ocitla pod silným tlakem vyplývajícím z výprodeje italských dluhopisů. Například obligace se splatností dva roky zaznamenaly kvůli cenovému propadu nejvýraznější skok ve výnosech za více než 25 let a mají aktuálně výnos přes 2,7 %.
Trh je znepokojen vyhlídkami na nové parlamentní volby v Itálii, které řada investorů vnímá jako referendum o postavení země v Evropské unii a o jejím členství v eurozóně. Obchodníci se obávají, že nové volby upevní pozici euroskeptických stran. Někteří analytici nynější situaci přirovnávají k vrcholu evropské dluhové krize z let 2011 až 2012.
Ceny ropy zůstávaly po většinu úterý pod zmíněným tlakem kvůli vyhlídkám na zvyšování těžby. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni s Ruskem a několika dalšími těžařskými státy dohodla na omezení dodávek na trh o téměř 1,8 milionu barelů denně s cílem snížit nadměrné zásoby ropy a podpořit ceny suroviny.
"Rostoucí očekávání postupného odchodu od dohody o omezení těžby nadále tlačí ceny ropy dolů," uvedl jeden z analytiků ze společnosti Interfax Energy Global Gas Analytics. K poklesu cen ropy navíc přispívá pokračující růst těžby ve Spojených státech, které se k dohodě o omezení dodávek nepřipojily.
Hlavní úterní události na amerických trzích
-
Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer získal od Spojených států svolení k plánovanému převzetí americké biotechnologické firmy Monsanto (v úterý +0,72 %). Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti USA. Podle agentury Reuters tak byla odstraněna hlavní překážka pro tuto transakci, jejíž hodnota činí 62,5 miliardy dolarů. Souhlas je nicméně podmíněný odprodejem aktiv v hodnotě kolem devíti miliard dolarů.
- Americká technologická společnost Apple (v úterý -0,36 %) bude ve všech třech modelových řadách telefonů iPhone chystaných na příští rok používat kvalitnější displeje OLED. S odkazem na své zdroje to napsal jihokorejský list Electronic Times. Jeho zpráva v úterý poslala dolů akcie jednoho z hlavních dosavadních dodavatelů Applu, firmy Japan Display (-7,97 %).
- Index spotřebitelské důvěry sestavovaný společností Conference Board v květnu podle očekávání dosáhl 128 bodů. Zvýšil se tak z níže revidovaných 125,6 bodu v dubnu.
- Ceny domů ve Spojených státech v březnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých městech, meziročně vzrostly o 6,8 %. Analytici počítali pouze s růstem o 6,5 %.
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v květnu vzrostl na 26,8 bodu (duben: 21,8 bodu, odhad: 23,3 bodu).
- Jefferies zvýšila doporučení na akcie Ford Motor (v úterý -0,61 %) na "buy" z "hold".
Výsledková sezóna
- Výsledky Salesforce (v úterním after-marketu +4,2 %) v 1FQ: Očištěný zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 3,01 miliardy USD (odhad: 2,94 miliardy USD). Nad očekávání je i výhled firmy na druhé čtvrtletí.
- Výsledky HP (v úterním after-marketu +0,3 %) v 2FQ: Očištěný ziskna akcii 0,48 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 14 miliard USD (odhad: 13,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
