Americké akciové indexy ve středu neudržely počáteční zisky, obrat vedly technologické a finanční společnosti

Americké akcie v polovině týdne v důsledku obnovení nejistoty v mezinárodním obchodu odevzdaly své úterní zisky. Níže je srazila nejistota ohledně postoje Spojených států k čínským investicím do amerických technologických firem. Dolar zpevňoval.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,66 % a obchodování uzavřel na 24 121,73 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,86 % na 2699,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,54 % na 7 445,08 bodu. Index volatility VIX stoupl o dalších 12,50 % na 17,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,83 %.
Finanční sektor si ve středu připsal rekordní třináctý denní pokles v řadě (Bank of America -1,05 %, JPMorgan -1,52 %, Morgan Stanley -1,28 %, Citigroup -1,28 %). Ztráty zaznamenali také například výrobci čipů. Slabý výkon podaly i velké technologické firmy (Apple -0,15 %, Alphabet -1,38 %, Facebook -1,59 %), celkový výkon trhu tak nedokázal zvrátit ani růst v sektoru ropy (ExxonMobil +1,33 %, Chevron +1,48 %).
Náladu na trhu ve středu zpočátku podpořily informace o možném měkčím postupu proti čínským investicím v USA. Americký prezident Donald Trump uvedl, že pověří Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), aby přezkoumal možné hrozby čínských akvizic amerických technologií. Toto vyjádření investoři hodnotili jako změkčení Trumpova dřívějšího plánu zamezit firmám s vyšším než čtvrtinovým čínským majetkovým podílem kupovat americké technologické firmy. Pozdější vyjádření ekonomického poradce Bílého domu ale tuto domněnku vyvrátilo.
Podle analytiků hýbe trhem primárně nejistota ohledně dalších kroků americké administrativy, a to vlastně bez ohledu na to, pro koho to které opatření bude výhodné.
Ze stupňujícího se globálního obchodního konfliktu ve středu během dne těžily americký dolar a japonský jen, doplácely na něj euro a čínský jüan. Ten se ve středu propadl až na šestiměsíční minimum.
Podle některých analytiků bude Peking svou měnu dále oslabovat, aby zmírnil dopad cel uvalených na dovoz zboží do USA. Euro táhla dolů kromě globálního obchodního konfliktu i politická krize v Německu a nejistota před nadcházejícím summitem Evropské unie.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.30 SELČ přidával 0,7 % na 95,30 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu ztrácelo 0,8 % na 1,1560 USD.
Ceny ropy pokračovaly ve výrazném růstu, který v úterý odstartovaly zprávy o tom, že Spojené státy vyzývají k úplnému ukončení dovozu této suroviny z Íránu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate se tak obchodovala nejvýše od listopadu 2014. Ceny tlačily vzhůru rovněž údaje o výrazném poklesu zásob ropy v USA, výpadky v kanadských dodávkách a obavy ohledně libyjského exportu.
V úterý Brent zdražil o 2,1 % a WTI dokonce o 3,6 %. Nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí v úterý podle předních světových agentur uvedl, že USA vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby do 4. listopadu ukončily dovoz íránské ropy.
Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden snížily o 9,9 milionu barelů. Analytici přitom podle agentury Reuters očekávali pokles pouze o 2,6 milionu barelů.
"Základní faktory stále zůstávají příznivé pro růst cen ropy v příštích šesti měsících," uvedl analytik Harry Tchilinguirian z BNP Paribas. "Nepřekvapilo by mě, kdyby se Brent opět dostal nad 80 dolarů za barel," dodal.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump naznačil, že by jeho administrativa mohla odstoupit od avizovaných plánů zavést limity na čínské investice do amerických technologických firem a posílit kontrolu vývozu tak, aby se zabránilo dodávkám těchto technologií do Číny. Administrativa se o problému rozhodla jednat s Kongresem, uvedla v úterý agentura AP.
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na druhém nejvyšším stupni AA+. Země podle ní má diverzifikovanou a odolnou ekonomiku. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že agentura se žádnou změnou nyní nepočítá. Upozornila však na vliv politického napětí na veřejné finance. Finanční trhy na zprávu nijak nereagovaly.
- Americká společnost Apple (ve středu -0,15 %) a jihokorejská firma Samsung Electronics ve středu urovnaly dlouholetý spor o patenty na výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení. Uvedl to kalifornský soud, který ale nezveřejnil podmínky urovnání takzvané války chytrých telefonů.
Americký finanční ústav Bank of America (ve středu -1,05 %) byl obviněn, že na stovce svých účtů umožnil podvody označované jako Ponziho schéma v objemu kolem 102 milionů dolarů. Obžaloba navazuje na nedávné zjištění americké Komise pro cenné papíry a burzy, která tvrdí, že pět mužů a tři společnosti zneužili více než 600 investorů. Získali od nich přes 100 milionů dolarů s příslibem garantované návratnosti.
- Společnost Madison Square Garden (ve středu -2 %) plánuje rozdělení na dvě firmy. Chce oddělit pořádání sportovních (včetně týmu NBA New York Knicks) a kulturních akcií.
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. června po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 4,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v květnu méně, než se očekávalo. Meziměsíční pokles čítal 0,6 %, po dubnovém meziměsíčním poklesu o 1 % (revidováno z -1,7 %) očekával trh stejný pokles i v tomto měsíci.
Americká obchodní bilance se zbožím v květnu skončila s deficitem 64,85 miliardy USD (duben: -68,19 miliardy USD).
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 9,891 milionu barelů (odhad: -2,572 milionu barelů, předchozí týden: -5,914 milionu barelů).
Výsledková sezóna
- Výsledky General Mills (ve středu -0,72 %) v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 3,89 miliardy USD (odhad: 3,89 miliardy USD).
- Výsledky Bed Bath & Beyond (ve středečním after-marketu -8 %) v 1FQ: Zisk na akcii 0,32 USD, tržby 2,75 miliardy USD.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK