US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,60 %
NASDAQ+0,41 %
S&P 500+0,00 %
ČEZ+0,32 %
KB+1,36 %
Erste+1,82 %

Dovoz palmového oleje do Indie by měl být nejnižší za šest let

Dovoz palmového oleje do Indie by měl v letošním obchodním roce klesnout o 15 % na nejnižší úroveň za šest let. Způsobí do hlavně růst dovozních cel, slabší rupie a horší přístup k úvěrům pro budoucí kupující, uvedla agentura Reuters. Indie je největším světovým dovozcem palmového oleje a její nižší nákupy by mohly zvýšit tlak na ceny mezinárodních termínových kontraktů na olej, které se již nyní pohybují kolem nejnižších hodnot za tři roky.

Redakce IW
Redakce IW
18. 8. 2018 | 7:32
Indie

Indie v březnu zvýšila dovozní clo na rafinovaný palmový olej na 54 %, aby podpořila místní zemědělce. To způsobilo, že dodávky palmového oleje se staly méně atraktivními než dodávky alternativních jedlých olejů, jako jsou sójový, slunečnicový a řepkový. Tedy alespoň nejméně do června, kdy byla zvýšena dovozní cla na tyto komodity na 45 %.

Palmový olej tak více než tři měsíce kvůli vysokým clům ztrácel konkurenceschopnost na indickém trhu na úkor dalších olejů. Indie kupuje palmový olej z Indonésie a Malajsie. Sójový olej dováží hlavně z Argentiny a Brazílie, slunečnicový kupuje na Ukrajině.

Za prvních devět měsíců letošního obchodního roku, který začal v listopadu 2017, klesl dovoz palmového oleje do Indie o 9,5 % na 6,1 milionu tun. V posledních třech měsících roku by měl činit zhruba 1,8 milionu tun, tedy v průměru 600 000 tun měsíčně. Loni Indie za srpen až říjen dovezla 2,55 milionu tun. Celkový dovoz za letošní obchodní rok by tak měl činit 7,9 milionu tun, což bude o 15 % méně než loni.

Dovoz se na celkové spotřebě palmového oleje v zemi podílí zhruba 70 %. V roce 2001/2002 to bylo jen 44 %.

Ještě před deseti lety měl palmový olej na celkovém dovozu jedlých olejů do Indie podíl 86 %, loni však tento podíl klesl na 62 % a letos by se mohl dál snížit na nové minimum 56 %. Nižší dovoz palmového oleje také zřejmě sníží celkový dovoz jedlých olejů do Indie letos o šest procent na 14,2 milionu tun.

Zdroj: ČTK

IndieKomodityPotraviny
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Začíná nejhorší akciové období roku. Které tituly ho umí zvládat?

Začíná nejhorší akciové období roku. Které tituly ho umí zvládat?

4. 8.-Andrej Rády
Americké akcie