Americké akcie ve středu pokračovaly v posilování, optimismus ohledně obchodních jednání s Čínou zatím přebíjí zjitřenou vnitropolitickou situaci

Americké akcie počtvrté za sebou zpevnily. Náladu investorů nadále podporují známky pokroku v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou. K růstu velkou měrou přispěly akcie technologické společnosti Apple, výrobců čipů a dalších podniků citlivých na vývoj v mezinárodním obchodu.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických společností, si připsal 0,39 % na 23 879,12 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,41 % na 2 584,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,87 % na 6 957,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,39 % na 19,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o dva bazické body na 2,71 %.
V Pekingu ve středu skončilo nejnovější kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou. Úřad amerického obchodního zmocněnce následně oznámil, že Peking slíbil nákup "značného množství" zemědělských, energetických a zpracovatelských produktů z USA. Podrobnější informace o výsledku jednání nicméně neposkytl.
Index S&P 500 již posílil o zhruba 10 % z 20měsíčního minima, na které sestoupil v době vánočních svátků. Za oživením poptávky po akciích stojí kromě nadějí na pokrok v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou také příznivé údaje o americkém trhu práce a známky toho, že americká centrální banka nehodlá spěchat s dalším zvyšováním úrokových sazeb. To potvrdil i zápis z prosincového zasedání FOMC.
Americký prezident odešel ze středečních jednání se zástupci Kongresu o možnostech odblokování vládních financí. Akciový trh zatím rizika z vnitropolitické situace vyplývající příliš neřeší.
Na devizovém trhu se euro vůči americkému dolaru vyšplhalo až na zhruba tříměsíční maximum. Dolar se dostal pod tlak, protože optimismus ohledně obchodních jednání mezi USA a Čínou zvýšil zájem investorů o rizikovější aktiva. Kolem 22.00 SEČ vykazovala jednotná evropská měna nárůst o zhruba procento na 1,1550 USD.
Dolar je v poslední době pod tlakem rovněž kvůli rostoucímu očekávání, že by Fed mohl pozastavit nynější cyklus zvyšování úrokových sazeb. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týden upozornil, že centrální banka je citlivá na rizika, která znervózňují investory, a nemá předem stanovenou cestu pro růst úrokových sazeb.
Ceny ropy žene vzhůru optimismus ohledně americko-čínských obchodních rozhovorů. Ve středu tak barel zdražoval osmý den v řadě, což je nejdelší série růstů od června 2017.
Pokud by nakonec jednání USA s Čínou ztroskotala, nálada na trzích by se otočila, řekl agentuře Reuters analytik Stephen Brennock z PVM Oil. Zároveň dodal, že se dále zhoršuje výhled globální ekonomiky. Svůj výhled pro ni v úterý mírně zhoršila Světová banka. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,9 % z loňských předpokládaných 3 %. V příštím roce by pak měl zvolnit na 2,8 %.
Americké ropné zásoby se v uplynulém týdnu podle ve středu zveřejněných údajů amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) snížily méně, než se očekávalo. Klesly o 1,7 milionu barelů, zatímco analytici počítali se snížením o 2,8 milionu barelů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Vedoucí představitelé americké centrální banky zaujali opatrnější postoj k budoucímu zvyšování úrokových sazeb. Signalizuje to zápis z jejich prosincového zasedání, který banka zveřejnila.
- Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve středu varovala Spojené státy, že by jim do konce roku mohla snížit rating, pokud současné uzavření vládních úřadů ohrozí dluhový strop a zatíží nastavení rozpočtu. Spojené státy mají u agentury Fitch rating na stupni AAA, což je nejvyšší možná známka.
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus v loňském roce získal zakázky na 747 letadel. Oznámila to firma. Potvrdila rovněž, že loni zákazníkům dodala plánovaných 800 letadel. Airbus nicméně v obou ukazatelích zaostal za americkým konkurentem Boeing (ve středu +0,97 %). Ten v úterý oznámil, že v loňském roce dodal zákazníkům 806 letadel a získal zakázky na 893 letadel.
- Německá automobilka Volkswagen příští týden na detroitském autosalonu představí alianci s americkou společností Ford Motor (ve středu +4,24 %). Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Na podobě aliance se podle zdrojů stále pracuje, pokračují například rozhovory o spolupráci v oblasti elektromobilů a samořízených vozů.
- Plat generálního ředitele americké technologické společnosti Apple (ve středu +1,70 %) Tima Cooka se v loňském finančním roce zvýšil o 22 % na 15,7 milionu dolarů. Vyplývá to ze zprávy podniku pro burzovní regulátory.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 4. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 23,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,68 milionu barelů (odhad: -2,8 milionu barelů, předchozí týden: +0,007 milionu barelů).
- JPMorgan Chase snížila cílovou cenu akcií ExxonMobil (ve středu +0,53 %) na 87 z 93 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Acuity Brands (ve středu -2,80 %)v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 2,32 USD (odhad: 2,11 USD), tržby 932,6 milionu USD (odhad: 922,6 milionu USD).
Zdroj: CNBC, ČTK