Americké akcie ve středu zpevnily, trh podpořily hospodářské výsledky bank

Hlavní indexy amerického akciového trhu atakovaly čtyřtýdenní maxima, když optimismus investorů povzbudily čtvrtletní výsledky finančních ústavů Bank of America a Goldman Sachs.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,59 % na 24 203,23 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,22 % na 2 616,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,15 % na 7 034,69 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,37 % na 19,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,72 %. Do procenta přidaly nejsledovanější kryptoměny.
Největší vzpruhou pro trh byly akcie Goldman Sachs (+9,52 %), které si připsaly nejvyšší denní zisk za více než sedm let. Akcie Bank of America (+7,16 %) si připsaly přes sedm procent. Index S&P 500 finančního sektoru tak díky těmto výsledkům stoupl o 2,5 % a dílčí index bankovnictví o tři procenta.
Vedle příznivého startu výsledkové sezóny - posílily také například akcie aerolinek v čele s United Continental (+6,35), která zveřejnila svá čísla v úterý po konci obchodování - trh povzbudily také naděje, že americká centrální banka zvolní tempo zvyšování úroků.
Dolar podpořilo především oslabení eura, za nímž stojí obavy z vývoje ekonomiky eurozóny. Před 22.00 SEČ libra k dolaru stagnovala na 1,2873 USD. Vůči jenu americká měna zpevnila o 0,36 % na 109,07 JPY. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, stagnoval na úrovni 96 bodů.
Libra po odmítnutí dohody o brexitu a před hlasováním o důvěře ve vládu premiérky Theresy Mayové posilovala.
Za oslabováním eura stojí data z počátku týdne, podle nichž Německo ve druhém pololetí 2018 málem spadlo do recese. Kromě toho šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v úterý uvedl, že ekonomika eurozóny je slabší, než se očekávalo. Podle analytiků je nepravděpodobné, že ECB bude s to letos začít normalizovat svou měnovou politiku.
Britskou měnu podporuje mínění analytiků, že nynější vývoj zvyšuje pravděpodobnost odkladu brexitu a zároveň snižuje hrozbu takzvaného tvrdého brexitu.
Ceny ropy po úterním tříprocentním růstu svůj vzestup podstatně zmírnily. Obchodování ovlivnily předpovědi zvyšování těžby v USA a na trh také dopadají obavy ze zhoršování světové ekonomiky.
Jak uvedl americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA), produkce ropy v USA letos zřejmě stoupne na nový rekord a přesáhne 12 milionů barelů denně. Koncem roku 2020 se Spojené státy podle jeho předpovědi stanou čistým vývozcem ropy.
Ceny ropy podporuje snížení nabídky ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších producentů v čele s Ruskem, kteří se koncem roku 2018 dohodli na omezení těžby ropy od ledna o 1,2 milionu barelů denně.
"Těžba ropy v USA bude letos i v příštím roce výrazně stoupat, a to znamená, že OPEC nemá jinou volbu než těžební škrty prodloužit i po plánovaných šesti měsících. Možná bude nezbytná i větší redukce těžby," uvedl analytik Carsten Fritsch z Commerzbank.
Růst cen brzdí rovněž projevy zpomalování hospodářského růstu po celém světě, zejména v Číně. Kromě toho Bílý dům uvedl, že částečné uzavření vládních úřadů bude stát ekonomiku USA více, než se předpokládalo.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Vyhlídky americké ekonomiky jsou celkově pozitivní, ohrožuje ji však množství negativních faktorů, jako jsou propad cen akcií a nejistoty plynoucí z obchodní války. V pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky, takzvané Béžové knize, to uvedla americká centrální banka.
- Předseda správní rady zkrachovalé americké maloobchodní společnosti Sears Holdings (ve středu na OTC trhu +55 %) Eddie Lampert zvítězil v aukci na převzetí tohoto podniku, což firmě umožní pokračovat v provozu. Agentuře Reuters to ve středu řekly zdroje obeznámené se situací. Lampert podle nich za společnost Sears nabídl zhruba 5,2 miliardy dolarů.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 11. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 13,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Americký index dovozních cen se v prosinci meziročně snížil o 0,6 % po růstu o 0,7 % v listopadu. Index vývozních cen vzrostl o 1,1 % po 1,8% zvýšení v listopadu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil o 1 % (odhad: -1,3 %, listopad: -1,6 %) a index vývozních cen podle očekávání klesl o 0,6 % (listopad: -0,9 %).
- USA: Index cen domů NAHB v lednu stoupl na 58 bodů z 56 bodů v prosinci (odhad: 56 bodů).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 2,683 milionu barelů (odhad: -1,5 milionu barelů, předchozí týden: -1,68 milionu barelů).
- JPMorgan Chase snížila doporučení na akcie BlackRock (ve středu +3,10 %) na "underweight" z "neutral".
Výsledková sezóna
- Bank of America (ve středu +7,16 %) ve čtvrtém čtvrtletí více než ztrojnásobila čistý zisk na 7,04 miliardy dolarů z 2,08 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to ve středu firma, která je druhou největší bankou ve Spojených státech. K nárůstu přispěla skutečnost, že banka o rok dříve zaúčtovala mimořádné náklady 2,9 miliardy dolarů, které souvisely s daňovou reformou ve Spojených státech.
- Americká banka Goldman Sachs (ve středu +9,52 %) ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 2,32 miliardy dolarů po ztrátě 2,14 miliardy dolarů před rokem. Tehdy hospodaření ovlivnily náklady souvisejícími s daňovou reformou, oznámila ve středu banka.
- Výsledky BlackRock v 4Q: Upravený zisk na akcii 6,08 USD (odhad: 6,28 USD), tržby 3,43 miliardy USD (odhad: 3,52 miliardy USD).
zdroj: Investing.com
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK