Americké akciové indexy v pondělí ztrácely, investory zklamaly výsledkové novinky od společností Caterpillar a NVIDIA

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Přispěly k tomu výsledkové zprávy firem Caterpillar a NVIDIA, které vyvolaly obavy, že zpomalení čínské ekonomiky a zavedení cel budou mít negativní dopad na zisky amerických firem. Na devizovém trhu ztrácel dolar.
Index Dow klesl o 0,84 % na 24 528,22 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,78 % na 2 643,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,11 % na 7 085,69 bodu. Index volatility VIX stoupl o 8,32 % na 18,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 2,74 %. Bitcoin odepsal bezmála 4 % a ethereum dokonce skoro 6 %.
Zisk největšího světového výrobce těžkých strojů Caterpillar (-9,13 %) v uplynulém čtvrtletí zaostal za odhady analytiků. Mohla za to slábnoucí poptávka z Číny a vyšší náklady. Firma měla téměř třetinový podíl na poklesu indexu Dow.
Akcie výrobce čipů NVIDIA (-13,82 %) se propadly v reakci na zhoršení odhadu tržeb kvůli slabé poptávce po herních čipech z Číny a slabšímu prodeji datových center, než se čekalo.
Oslabilo 9 z 11 hlavních sektorů z indexu S&P. Ztrácely i akcie firem Amazon (-1,96 %), Apple (-0,93 %) a Microsoft (-1,95 %), které mají tento týden zveřejnit výsledky hospodaření. Pokles cen ropy stáhl dolů také index energetického sektoru.
Analytik z Cherry Lane Investments Rick Meckler uvedl, že minulý týden byli lidé po výsledcích hospodaření optimističtí, protože čísla byla velice dobrá. V pondělí se to však obrátilo. Ukázalo se, že Čína ovlivňuje zisky mnoha firem výraznou měrou.
Náladu investorů také zhoršily údaje ze samotné Číny. Ty ukázaly, že zisky průmyslových firem v zemi se v prosinci druhý měsíc za sebou snížily. Důvodem byl slabší růst cen a slabá aktivita v továrnách. Signály zpomalení růstu druhé největší ekonomiky světa jsou stále silnější a investoři nyní vkládají naděje do toho, že se podaří dosáhnout kompromisu v obchodním sporu mezi USA a Čínou.
Americký dolar mírně oslabil. Obchodníci byli obezřetní a nechtěli se pouštět do nových obchodů před dvoudenním zasedáním měnového výboru americké centrální banky a obchodním jednáním mezi Čínou a Spojenými státy. Poptávka po dolaru jako bezpečné investici se také dnes vytratila, protože americké federální úřady se po rekordně dlouhém uzavření opět otevřely.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se snížil o 0,04 % na 95,74 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,2 % na 1,1428 USD a k jenu o 0,2 % na 109,38 JPY. Kurz eura vůči jenu se téměř nezměnil, činil 124,99 JPY.
Euro vůči dolaru vystoupilo nejvýše za deset dní. Investoři upravují pozice před úterním jednáním v britském parlamentu o dalším postupu v otázce brexitu, řekli obchodníci agentuře Reuters. V úterý také začíná dvoudenní jednání FOMC. Očekává se, že Fed naznačí přestávku ve zpřísňování měnové politiky a přizná rostoucí ekonomická rizika.
V úterý a ve středu budou rovněž obnovena americko-čínská obchodní jednání. Investoři čekají, zda se dvě největší ekonomiky budou schopny domluvit na ukončení obchodního sporu.
Ceny ropy na světových trzích se výrazně snížily a ropa Brent se vrátila pod hranici 60 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů známky pokračujícího růstu těžby ve Spojených státech a obavy z negativního dopadu zpomalující expanze čínské ekonomiky na poptávku po palivech.
Od začátku roku nicméně ceny vykazují nárůst zhruba o 12 %. Jsou tak na cestě k nejprudšímu lednovému nárůstu od roku 2005, kdy se během ledna zvýšily o 14 %.
Páteční údaje společnosti Baker Hughes ukázaly, že těžaři ropy ve Spojených státech v týdnu do 25. ledna zvýšili celkový počet aktivních vrtných souprav o deset na 862. To představuje první nárůst od začátku letošního roku.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump příliš nevěří, že by se demokraté a republikáni v Kongresu domluvili na kompromisním řešení sporu o stavbu protiimigrační zdi na hranici s Mexikem. Trump to řekl v rozhovoru, který v noci na pondělí na svém webu zveřejnil list The Wall Street Journal. Šance na kompromis jsou podle Trumpa zhruba 50 na 50.
- Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová pozvala prezidenta Donalda Trumpa do Kongresu, aby 5. února přednesl zprávu o stavu USA.
- Administrativa Donalda Trumpa zrušila sankce proti třem firmám napojeným na ruského oligarchu Olega Děripasku, blízkého spojence prezidenta Vladimira Putina. Zrušení postihu důrazně odmítali demokratičtí senátoři, k nimž se připojilo i 11 republikánů. Sankce proti Děripaskovi zůstávají v platnosti.
- Spojené státy vyhlásily sankce vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA, z jejíchž zisků má prospěch vláda prezidenta Nicoláse Madura, kterého Washington neuznává. Oznámil to americký ministr financí Steven Mnuchin. Podle něj se Spojené státy snaží výrazně snižovat dovoz venezuelské ropy. Washington nevyloučil ani další kroky v podpoře opozičního lídra Juana Guaidóa, jehož považuje za legitimního prezidenta Venezuely.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa bedlivě sleduje snahy Evropanů o vytvoření alternativního platebního systému, který by usnadnil obchodování s Íránem. Bílý dům pohrozil tvrdými peněžitými tresty, pokud se Evropa pokusí obejít sankce, které Spojené státy uvalily na islámskou republiku. S odkazem na neveřejná vyjádření členů Trumpovy administrativy to uvedla agentura AP. Téma podle ní vnáší silné napětí do transatlantických vztahů.
- Rozpočtový deficit Spojených států se v letošním fiskálním roce zvýší na 897 miliard USD a růst ekonomiky zpomalí, neboť se začne vytrácet příznivý vliv snížení daní na firemní investice. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO). Ten rovněž předpokládá, že dosavadní uzavření vládních úřadů bude stát americkou ekonomiku tři miliardy USD (a dalších osm miliard jsou "napravitelné ztráty").
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v prosinci stoupl na 0,27 bodu z 0,21 bodu v listopadu.
- USA: Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v lednu stoupl na 1 bod z -5,1 bodu v prosinci.
- Výrobce speciálních chemikálií Entegris (v pondělí +5,87 %) koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční firmu Versum Materials (+15,86 %). Vznikne tak významný dodavatel chemikálií pro polovodičový průmysl, a to v době, kdy toto odvětví čelí značnému tlaku.
- Společnost Facebook zavede ve druhé polovině března opatření, která mají zprůhlednit politickou reklamu na její sociální síti před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Bude kontrolovat zadavatele sdělení o politických stranách či kandidátech, ale také ta o "hojně diskutovaných a významných tématech týkajících se" těchto voleb. Facebook chce tímto krokem zkomplikovat ovlivnění hlasování zahraničními aktéry.
Výsledková sezóna
- Výsledky Caterpillar (v pondělí -9,13 %) ve 4Q: Zisk na akcii 2,55 USD (odhad: 2,99 USD), tržby 14,3 miliardy USD (odhad: 14,36 miliardy USD).
- Výsledky Whirlpool (v pondělním after-marketu -7 %) ve 4Q: Zisk na akcii 4,75 USD (odhad: 4,24 USD), tržby 5,66 miliardy USD (odhad: 5,76 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK