Americké akcie v úterý přidaly přes půl procenta, dluhopisový trh se stabilizuje

Akciové indexy v USA v úterý zpevnily. Přispěla k tomu zejména stabilizace na dluhopisovém trhu a růst cen akcií firem z finančního sektoru, ale také růst cen ropy a následné posílení akcií energetických firem.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,55 % na 25 657,73 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,72 % na 2 818,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,71 % na 7 691,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 10,10 % na 14,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 2,42 %. Bitcoin a ethereum přidaly do procenta.
Situaci na akciovém trhu pomohla stabilizace výnosů amerických desetiletých státních dluhopisů po ztrátách v posledních dnech. Dílčí index S&P 500 finančního sektoru se po pěti seancích poklesu zvýšil zhruba o 0,5 %.
Rozdíl mezi výnosy desetiletých a tříměsíčních dluhopisů USA zůstává od pátku v inverzi. Výnos desetiletého amerického dluhopisu byl v pátek poprvé od poloviny roku 2007 nižší než výnos tříměsíční dolarové pokladniční poukázky. Inverze výnosové křivky předcházela každé recesi v USA za posledních 50 let.
Ze sektorových indexů největší, jednoprocentní zisk vykázala energetika. Za tímto zvýšením stojí růst cen ropy, který podpořily nižší dodávky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a očekávané snížení amerických ropných zásob.
Situace na dluhopisovém trhu podpořila i dolar. Jeho index, který sleduje výkon americké měny ke koši šesti předních světových měn, krátce po 21.00 SEČ přidával 0,26 % na 96,82 bodu. Euro vůči dolaru odepisovalo 0,36 % na 1,1271 USD, vůči jenu dolar zpevnil o 0,55 % na 110,57 JPY. Horším datům z amerického realitního trhu a o poklesu spotřebitelské důvěry trh nevěnoval pozornost.
Prodeje americké měny na trhu sice pokračují, ale mírnějším tempem, neboť je pravděpodobné, že hospodářská expanze USA bude navzdory horšímu tempu pokračovat a stane se letos nejdelší v historii země.
Ropa na světových trzích zdražovala. Nižší dodávky Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a očekávané snížení amerických ropných zásob převážily nad obavami z nižší poptávky v důsledku globálního ekonomického zpomalování. Americká lehká ropa WTI překonala hranici 60 dolarů za barel.
Velkou část Venezuely zasáhl druhý velký výpadek elektřiny v tomto měsíci. Podle sociálních sítí bylo bez proudu 16 z 23 států v této členské zemi OPEC. Výpadek znovu vyvolal obavy o venezuelský ropný vývoz.
Na cenu ropy tlačí také odhad stavu amerických ropných zásob. Ty se měly podle očekávání minulý týden snížit o 2,4 milionu barelů a vykázat již třetí týdenní pokles za sebou. Americký ropný institut API svou zprávu o stavu zásob zveřejňuje v úterý večer SEČ, ve středu bude následovat vládní zpráva.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Správní soud při americké Komisi pro mezinárodní obchod (ITC) doporučil uznat žádost výrobce čipů Qualcomm (v úterý +2,40 %) a zakázat dovoz některých chytrých telefonů iPhone, které společnost Apple (-1,03 %) vyrábí v Číně. Apple podle zjištění soudu porušuje patent Qualcommu. Soud, který řeší dva spory těchto firem, dospěl k závěru, že další dva patenty porušeny nebyly, uvedla agentura Bloomberg.
- Německé aerolinky Lufthansa hodlají koupit do své flotily trojciferný počet stojů. Zvažují jak letouny 737 MAX společnosti Boeing (v úterý -0,02 %), tak A320neo od Airbusu.
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (v úterý +0,95 %) koupí izraelskou technologickou společnost Dynamic Yield, jejíž technologie pomáhá lépe přizpůsobovat nabídky zákazníkům. Finanční podmínky nebyly zveřejněny, podle listu The Wall Street Journal McDonald's zaplatí více než 300 milionů USD, což z koupě dělá největší akvizici firmy McDonald's za dvě desetiletí.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,273 milionu jednotek na 1,162 milionu jednotek, což představuje pokles o 8,7 % po růstu o 18,6 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,15 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v únoru klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,345 milionu na 1,296 milionu, čekalo se 1,31 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 1,6 % po +1,4 % v lednu.
- USA: Index cen domů FHFA v lednu meziměsíčně stoupl o 0,6 % (prosinec: 0,3 %, odhad: 0,2 %).
- Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 3,6 %. Analytici očekávali zvýšení o 4 % po růstu o 4,2 % v předchozím měsíci.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v březnu klesl na 124,1 bodu z únorových 131,4 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 132 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu podle očekávání klesl na 10 bodů z 16 bodů v únoru.
Výsledková sezóna
- Výsledky McCormick (v úterý +0,99 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,24 miliardy USD).
- Výsledky Carnival (v úterý -8,72 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 4,67 miliardy USD (odhad: 4,31 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK