Americké akcie v pondělí napravily většinu ztrát, investory znepokojil vývoj v čínsko-amerických obchodních vztazích

Americké akciové indexy zahájily týden prudkým propadem. V úvodu seance reagovaly na nedělní hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zvýší cla na čínské zboží. Odpoledne však velkou část počátečních ztrát smazaly, protože akcie firem z odvětví zdravotní péče zpevnily a část investorů zůstává přesvědčena, že se obchodní dohodu mezi USA a Čínou podaří uzavřít.
Index Dow klesl o 0,25 % na 26 438,48 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,45 % na 2 932,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,50 % na 8 123,29 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 19,97 % na 15,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po počátečním hlubším propadu klesal jen o tři bazické body, v závěru dne prudce spadl o šest bazických bodů na 2,47 %.
Trump v neděli oznámil, že USA tento pátek zvýší cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 200 miliard USD, na 25 % z nynějších 10 %. Změnil tak své rozhodnutí z února, kdy oznámil, že ponechá clo na deseti procentech, protože USA a Čína učinily pokrok v obchodním jednání.
Čína v pondělí v reakci na Trumpovo oznámení uvedla, že její delegace se stále připravuje na cestu na obchodní jednání do USA. Nezmínila původně, zda se cesty účastní i vicepremiér Liou Che, který vede za čínskou stranu obchodní jednání, večer našeho času ale bylo potvrzeno, že je nadále připraven se jednání během týdne zúčastnit.
"Od neděle do pondělí odpoledne došlo k určitému uklidnění situace. Obě strany by měly mít zájem na pokračování a úspěšném završení jednání o vzájemném obchodu. Věřím, že pondělní dopolední vývoj je pouze zhoupnutím na cestě akciového trhu vzhůru," uvedl Michael Arone, hlavní investiční stratég State Street Global Advisors. Goldman Sachs na adresu možného pátečního zvyšování cel uvedla, že této variantě přisuzuje 40% pravděpodobnost, spíše však dojde k "těsnému zažehnání podobného vyostření situace".
Hrozba zvýšení cel obnovila obavy ze zpomalení globálního ekonomického růstu a poslala index S&P 500 až o 1,6 % níže. Investoři v tu dobu obrátili svůj zájem k investicím s nízkým rizikem, jako jsou vládní dluhopisy.
Zdravotnické firmy posílily, protože generální ředitel investičního fondu Glenview Capital Management Larry Robbins na konferenci Sohn Investment uvedl, že tento sektor upřednostňuje. Zdravotní pojišťovna Centene stoupla o 6,56 %. Oslabily však průmyslové a technologické firmy, které jsou citlivé na vývoj zahraničního obchodu. Akcie výrobce letadel Boeing (-1,29 %), největšího amerického vývozce do Číny, klesly stejně jako akcie výrobců čipů, jejichž velká část příjmů pochází z Číny.
Obavy, že by vyšší cla mohla vykolejit obchodní jednání mezi Washingtonem a Pekingem, podpořily japonský jen, který je považován za bezpečnou investici v době globálních nejistot. Vůči dolaru stoupl až na nejvyšší hodnotu za pět týdnů. Objem obchodování však byl nízký, protože trhy v Londýně a Tokiu byly kvůli svátkům zavřené.
Japonský jen vůči dolaru stoupl o 0,2 % na 110,88 JPY a k euru o 0,1 % na 124,21 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,1 % na 97,53 bodu. Dolar vůči euru však oslabil o 0,1 % na 1,1201 USD.
Ceny ropy stouply o necelé procento. Nadále je podporuje dohoda OPEC a dalších producentů o omezení těžby, pomáhá také sezónní poptávka rafinérií a nejistota ohledně politického vývoje ve Venezuele.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký výrobce letadel Boeing (v pondělí -1,29 %) věděl o softwarovém problému letounů 737 Max zhruba rok, neinformoval o tom ale ani letecké společnosti, ani regulační orgány. Částečné a nekonzistentní objasnění situace poskytl až po pádu indonéského stroje tohoto typu. Vyplývá to z nedělního prohlášení společnosti, o němž informovala světová média. Boeing nicméně trvá na tom, že tato věc nepředstavuje bezpečnostní riziko.
- Americká potravinářská společnost Kraft Heinz (v pondělí +0,58 %) musí přepracovat účetní výkazy za roky 2016 a 2017. Reaguje tak na pochybení několika svých zaměstnanců. Podnik v pondělí také oznámil, že nebude schopen včas dodat hospodářské výsledky za čtvrtletí, které skončilo v březnu.
Evropská komise hodlá během několika příštích týdnů zahájit vyšetřování americké technologické společnosti Apple (v pondělí -1,54 %) poté, co služba pro streamování hudby Spotify tuto firmu obvinila z porušování pravidel hospodářské soutěže. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Disney (v pondělí +0,50 %) na 165 ze 128 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí +2,61 %) v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,2 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 10,44 miliardy USD (odhad: 10,29 miliardy USD).
- Výsledky Sysco (v pondělí +3,45 %) ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,7 USD), tržby 14,66 miliardy USD (odhad: 14,77 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK