US MARKETOtevírá za: 0 h 43 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co nového v obchodních válkách?

Donald Trump ani jeho političtí partneři (zatím) nezahálejí a pokračují v celních přestřelkách. Novinky z posledních dnů shrnuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Namísto uzavření obchodní dohody s Čínou americký prezident Donald Trump zhruba před měsícem oznámil vyšší cla namířená proti čínským dovozcům. Také se na takzvanou černou listinu dostala firma Huawei, což jí prakticky znemožňuje velkou část byznysových aktivit spojených s velkými technologickými společnostmi v USA.

Peking nyní na oplátku zvýšil dovozní cla na 25 % pro zboží v hodnotě 60 miliard USD ročně dovážených z USA. Čína také oznámila záměr vytvořit vlastní black list zahraničních firem po vzoru USA. A s čínským úsměvem dodala, že je připravena jednat o obchodních vztazích.

Jak dosavadní zvýšení cel ze strany USA ovlivnilo ekonomiku? Mezinárodní měnový fond ukazuje, že zvýšení dovozních cel snižuje vývozy Číny do Ameriky. Ceny spotřebního zboží vzrostly, ale nejen to. Část dopadů (vyšších nákladů) pocítili čínští výrobci, část nákladů američtí dovozci a část nákladů spotřebitelé. Podíly se odvíjejí od možnosti nahradit dané zboží a na cenové elasticitě poptávky.

A kdo jsou vítězové a poražení? Trpí Čína. Spolu s ní pak země, které jsou napojené na čínský výrobní řetězec, především Vietnam.

Celkový dopad na USA je zatím pozitivní, ale výrazně omezený dopadem na importéry a spotřebitele. Největším vítězem bylo dosud Mexiko, které dokázalo zvýšit vývozy zhruba o tolik, o kolik Čína přišla.

To ale nemusí trvat věčně. Donald Trump pohrozil Mexiku, že uvalí 5% dovozní cla na veškeré zboží ze země proudící do USA, pokud Mexiko nezastaví nelegální migraci ze svého území do Spojených států. Bude se jednat, a pokud Trump nebude spokojen, má v říjnu dojít ke zvýšení cel na 25 %. Vývozy do USA přitom představují tři čtvrtiny mexického exportu. Případný negativní dopad by silně pocítily i americké firmy.

A aby toho nebylo málo, USA oznámily, že odeberou Indii speciální status, který jí umožňoval dosahovat mimo jiné i na nižší cla. Ve výsledku půjde od 5. června o zrušení výjimek pro zboží v hodnotě 5 miliard USD za rok.

Na závěr (a mimo poznámku Davida Navrátila) je potřeba zmínit, že mnoho ekonomů a analytiků již v důsledku obnovené nervozity v mezinárodním obchodu stihlo (dále) zhoršit výhledy pro americkou i globální ekonomiku. Pro ceny aktiv jde v současnosti o dominantní faktor.

Zdroj: Česká spořitelna

Americká ekonomikaAnalytici ČSDavid NavrátilDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa