US MARKETOtevírá za: 17 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Fed v červnu podle očekávání ponechal úroky beze změny, trh ale čeká jejich snížení už na příštím zasedání

Měnový výbor americké centrální banky na červnovém zasedání podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 2,25-2,50 %. Trh se ovšem domnívá, že už příští měsíc měnová autorita USA politiku uvolní. Banka tuto možnost připustila v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání.

Analytici očekávali, že centrální banka měnovou politiku tento měsíc nezmění, přestože na ni americký prezident Donald Trump opět tlačí, aby snížila úroky, a pomohla tak zrychlit ekonomický růst USA. Podle dat burzovní skupiny CME by ale sazby měly klesnout už příští měsíc.

Obavou bankéřů je současná mírná inflace, která se vrátila pod 2% cíl stanovený Fedem. Ukazuje se totiž, že pokles inflace může být trvalejší, než se očekávalo, a že už z něj nelze obviňovat pouze pokles cen energií.

Ve zveřejněném prohlášení Fed uvádí, že je odhodlán jednat tak, aby udržel expanzi ekonomiky. Opustil tak předchozí slib, že bude při nastavování úrokových sazeb trpělivý. Téměř polovina centrálních bankéřů, kteří se na rozhodování o měnové politice podílejí, je nyní ochotna snížit náklady na úvěry během příštích šesti měsíců.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že i ti bankéři, kteří zatím postoj nezměnili a nepočítají letos se snížením sazeb, se domnívají, že důvodů pro podpůrnou politiku je teď více. Dodal, že základní výhled zůstává příznivý a že na tomto zasedání podpora pro snížení úroků nebyla příliš velká. Upozornil ale, že v nejbližší době přijde řada statistických dat, která pomohou objasnit, zda rizika méně příznivého výhledu narůstají. Pokud to bude nutné, bude banka jednat a použije nástroje, aby udržela hospodářskou expanzi, řekl Powell.

Tisková konference Jeroma Powella

Nová prognóza: Inflace letos dosáhne jen 1,5 %, růst HDP dosáhne 2,1 %

Podle aktualizované ekonomické prognózy letos inflace bude činit pouze 1,5 %, zatímco ještě v březnu ji bankéři odhadovali na 1,8 %. Příští rok by inflace měla stoupnout na 1,9 % (březnová prognóza: 2,0 %) a v roce 2021 by měla činit 2,0 % (proti březnové prognóze beze změny). Růst americké ekonomiky letos podle nové prognózy dosáhne 2,1 %, příští rok 2,0 % a v roce 2021 zpomalí na 1,8 %. Míra nezaměstnanosti by měla letos činit 3,6 %, příští rok 3,7 % a v roce 2021 by měla stoupnout na 3,8 %.

Fed - makroekonomická prognóza (červen 2019)

Sedm ze 17 bankéřů se nyní domnívá, že by bylo vhodné do konce roku snížit základní úrok o půl procentního bodu. Osmý považuje za vhodné snížit úrok jen o čtvrt bodu. To na širší změnu mediánu výhledu sazeb nestačí, je to ale velký posun v dosavadním postoji, protože to naznačuje, že mnoho bankéřů změnilo názor na vývoj úroků. Pouze jeden centrální bankéř považuje za pravděpodobné, že základní úrok bude letos zvýšen.

Fed - dot plot (červen 2019)

V květnu měnový výbor Fedu oznámil, že z 2,40 % na 2,35 % snížil úrok, který platí banky za nadměrné rezervy. Učinil tak, aby zajistil, že hlavní jednodenní sazba zůstane v stávajícím cílovém pásmu.

Loni Fed zvýšil sazby čtyřikrát, naposledy v prosinci. Očekávalo se, že ve zvyšování úroků bude pokračovat, na začátku roku ale cyklus zvyšování úroků zastavil kvůli obavám ze zpomalování hospodářského růstu v USA i v zahraničí.

V pravidelné situační zprávě o stavu ekonomiky zvané Béžová kniha Fed na začátku června uvedl, že ekonomika USA na jaře pokračovala v růstu, upozornil ale, že řada firem má obavy z negativních důsledků obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady společností i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky.

Růst cen v květnu zpomalil na 1,8 %, růst HDP v prvním čtvrtletí dosáhl 3,1 %

Růst amerického HDP v prvním čtvrtletí zrychlil v celoročním přepočtu na 3,1 % z 2,2 % v předešlém čtvrtletí. Objevují se nicméně náznaky, že dočasné pozitivní dopady vyššího vývozu a kumulace zásob polevují a že zpomaluje výroba v továrnách. Atlantský Fed předpovídá, že růst HDP Spojených států ve druhém čtvrtletí zpomalí na 1,5 %.

Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.

Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v květnu zpomalil na 1,8 % z 2 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v květnu zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci. Tempa růstu se snížila zejména kvůli levnějšímu benzínu. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 2 % z 2,1 % v dubnu.

Zdroj: ČTK, Fed

Americká ekonomikaCentrální bankyFedPodpora ekonomikySpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa