Americká nezaměstnanost napovídá, že zelené výhonky ekonomického oživení byly pouze optický klam

Změna počtu pracovních míst mimo zemědělství za měsíc září ukázala pokles. Příjmy domácností klesají. Průměrná hodinový mzda ovšem, podle Úřadu pro analýzu pracovního trhu, roste. Jak je to možné a co to znamená?? Ve svém důsledku hodně.
Analýza změny počtu pracovních míst
Počet pracovních míst mimo zemědělství se snížil v září o 263 000 míst. Není to sice tak moc jako na začátku roku (v lednu byl pokles o 741 000 míst), ale pracovní místa stále ubývají. Průměrná hodinový mzda vzrostla o 2,5% ve srovnání s předchozím rokem. Nevím, kde Úřad pro analýzu pracovního trhu bera tato data. Podle Úřadu pro ekonomickou analýzu totiž osobní příjmy poklesly (!) a to o 2,6% za poslední rok.
Tohle dohromady totiž musí znamenat, že průměrný odpracovaný počet hodin za týden klesá. Děje se tedy přesně to, co nechcete vidět, když doufáte, že dochází k oživení ekonomiky. Poté, co se firmy zbavily tisíců pracovníků, totiž nezačnou v první řadě opět nabírat nové, ale těm stávajícím nejdříve nabídnou možnost, pracovat více hodin a vytvoří si tak čas na to, aby se ujistily, že oživení je skutečné.
Míra nezaměstnanosti
Míra nezaměstnanosti se zvýšila o 0,1 % na 9,8%. Ale mnohem horší je, že celkový počet lidí, kteří jsou zaměstnaní nebo práci hledají, tedy míra zaměstnanosti mezi práceschopným obyvatelstvem, poklesla o 0,3%. To na první pohled může vypadat nudně nebo nezajímavě, ale znamená to ve skutečnosti hodně. Protože nezaměstnanost se měří jako procento lidí, kteří hledají práci, tak tento pokles zaměstnanosti obecně ukazuje, že kdyby k němu nedošlo, míra nezaměstnanosti by na celkovém obyvatelstvu by překročila 10%!!
Když klesne počet lidí, kteří pracují a nebo práci hledají, znamená to ve svém důsledku snížení kupní síly v americké ekonomice. Při projekci budoucího vývoje spotřeby je totiž rozhodujícím faktorem právě podíl pracujících. Takže nic zatím nenasvědčuje tomu, že jsme viděli na americkém pracovním trhu dno.
Čísla zatím neukazují žádnou stabilizaci. Pokud někde vidíte na grafu zelené výhonky, ukažte mi je prosím. Já totiž žádné nevidím.
- Důsledek 1:
Minimálně 40% portfolia držte v instrumentech generující fixní příjmy, například ve státních dluhopisech. Ty ostatně budou jediným skutečným nástrojem proti rostoucímu riziku.
- Důsledek 2:
Kupte opce s dlouhou exspirací mimo peníze, abyste se ochránili proti rostoucí volatilitě.