Prezidentské volby v USA: Má Wall Street fandit Trumpovi?

Americké akcie od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta přidaly více než 30 %. Z pohledu velké části investorů je tak současný šéf Bílého domu jasným favoritem i pro prezidentské volby plánované na podzim 2020. Co by ale pro Wall Street znamenala Trumpova porážka?
Favority demokratů pro příští prezidentské volby jsou zatím Joe Biden, Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders, přičemž komentátoři tvrdí, že silnou protikandidátkou Trumpa by mohla být zejména Warrenová, jež je výraznou osobností s jasnými postoji, dostatečně protikladnými k těm, které zastává současný šéf Bílého domu.
Savita Subramanianová, šéfka akciových stratégů z Bank of America Securities, se zaměřila na to, jak by případné vítězství Warrenové v prezidentských volbách dopadlo na jednotlivé sektory ve Spojených státech, respektive na vybrané firmy ze sektorů zdravotní péče, financí, energetiky a technologií a z oblasti společensky udržitelného podnikání.
Zdravotní péče
Subramanianová je přesvědčená, že nejvíce by vítězství Warrenové ve volbách dopadlo na sektor zdravotní péče, a to především proto, že jde o urputnou zastánkyni zdravotního pojištění Medicare pro všechny. Dopady tohoto opatření by přitom podle Subramanianové nepocítily jen pojišťovny, ale i farmaceutické podniky a další firmy z odvětví. Warrenová je také odhodlaná bojovat s opioidovou krizí, což by opět výrazně pocítily hlavně farmaceutické firmy.
Finance
Warrenová je dobře známá rovněž coby kritička velkých finančních domů, private equity firem a dalších finančních institucí. Podle Subramanianové je tak více než pravděpodobné, že by příchod Warrenové do Bílého domu byl předznamenáním zpřísňování regulace finančního sektoru. "Private equity firmy například Warrenová vyobrazuje jako osu zla v americké ekonomice," upozorňuje Subramanianová.
Energetika
Pokud by Bílý dům obývala Warrenová, museli by se velcí američtí tvůrci emisí a dalších forem znečištění životního prostředí začít připravovat na velké změny. Proekologické smýšlení Warrenové by ale pro společnosti nemuselo být nutně jen negativní, demokratická politička totiž zároveň podporuje program Green New Deal, soubor reforem, který mimo jiné zahrnuje podpůrná opatření pro posilování "zelených" řešení v hodnotě bilionu dolarů.
Technologie
Warrenová rozhodně není fanynkou obřích technologických společností. Dobře známý je například její kritický pohled na zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. V březnu například napsala: "Tyto firmy smazaly z odvětví soutěž a naše soukromá data změnily ve svůj zisk. To je důvod, proč má administrativa v tomto sektoru provede velké, strukturální změny, které podpoří soutěž, a to včetně rozdělení Amazonu, Facebooku a Googlu."
Společensky odpovědné podnikání
Podporou by vítězství Warrenové v prezidentských volbách mohlo být pro podniky, které se chlubí nálepkami "společensky odpovědné podnikání" a "udržitelné podnikání". Úsměv z tváře by naopak její úspěch zřejmě vzal třeba provozovatelům soukromých věznic nebo výrobcům a prodejcům osobních střelných zbraní.
Zdroj: Bank of America