Americké akcie v pátek znovu oslabily, hluboko v červených číslech skončily indexy v týdenním i měsíčním horizontu

Akcie ve Spojených státech zažily nejhlubší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Výprodej akcií tento týden zrychlil kvůli obavám, že šířící se onemocnění způsobované wuchanským koronavirem může způsobit hospodářskou recesi.
Index Dow nakonec v pátek oslabil o 1,39 % na 25 409,36 bodu a S&P 500 se snížil o 0,82 % na 2 954,22 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite naopak stoupl o 0,89 bodu na 8 567,37 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,43 % na 40,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o 11 bazických bodů na 1,163 %.
V pátek pozdě odpoledne se americkým akciím podařilo předchozí ztráty zmírnit v reakci na prohlášení šéfa centrální banky USA Jeromea Powella. Ten uvedl, že americká ekonomika zůstává v dobrém stavu, i když nový koronavirus představuje riziko. Fed podle něj vývoj pečlivě sleduje a v případě potřeby bude jednat, aby ekonomiku podpořil.
Svět se připravuje na možnou pandemii. Investoři se proto zbavují akcií a přesouvají svůj zájem k bezpečnějším amerických státním dluhopisům. Stále více obchodníků se také domnívá, že centrální banka USA v březnu sníží úrokové sazby.
"Nejistota, která se vznáší nad trhy, se zmírní jen tehdy, pokud se objeví pocit, že to nejhorší je už téměř za námi," uvedla stratéžka ze společnosti Prudential Financial Quincy Krosbyová. Do té doby podle ní nebudou investoři ochotni riskovat.
Očekávaný pokles úroků v pátek způsobil ztráty hlavně bankám a dalším finančním společnostem, které jsou citlivé na vývoj úroků. Vysoké ztráty zaznamenali rovněž realitní firmy a výrobci spotřebního zboží. Indexu Nasdaq Composite pomohlo posílení technologických společností jako Microsoft (+2,42 %) a Adobe (+2,25 %). Někteří investoři využili podle analytiků pokles jako příležitost k nákupu levnějších akcií. Zisky si nakonec připsaly také komunikační a energetické firmy.
V týdenním horizontu se Dow zřítil o 12,36 %, S&P 500 spadl o 11,49 % a Nasdaq Composite přišel o 10,54 %.
Za celý únor se Dow propadl 10,07 %, S&P 500 ztratil 8,41 % a Nasdaq Composite přišel o 6,38 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i ke koši měn
Prohlášení Jeromea Powella přispělo rovněž k poklesu dolaru vůči jenu na nejnižší hodnotu za sedm týdnů. Japonský jen posílil také k euru, protože šíření onemocnění způsobovaného novým koronavirem v zámoří zvýšilo zájem o jen coby bezpečnou investici. Za celý týden zaznamenal jen k dolaru nejvyšší růst od roku 2017.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, se snížil o 0,5 % na 98,05 bodu. Euro k dolaru posílilo o 0,3 % na 1,104 USD. Dolar k jenu klesl o 1,6 % na 107,76 JPY a euro k jenu oslabilo o 1,4 % na 118,83 JPY.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Modré políčko s "fajfkou" vedle jména je u profilu na Twitteru bráno jako důkaz důvěryhodnosti, sociální síť jej ovšem nedávno umístila i na účet zcela fiktivního politika. Andrew Walz se prezentoval jako "osvědčený lídr byznysu" a republikánský kandidát do Kongresu, takový člověk ovšem neexistuje.Daný účet vytvořil jistý 17letý středoškolák, který tím prý jen zabíjel nudu, zjistila televize CNN.
- Největší americká automobilka General Motors plánuje vytvořit ve své továrně v Lansingu v Michiganu více než 1 200 pracovních míst, aby uspokojila poptávku po svých sportovně-užitkových vozech (SUV) a podpořila výrobu nových modelů.Společnost to oznámila v pátečním prohlášení. Od roku 2015 už GM do závodu investovala více než miliardu dolarů.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 101 bod z lednových 99,8 bodu. Analytici očekávali růst indexu na 100,9 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v únoru stoupl na 49 bodů z říjnových 42,9 bodu (odhad: 45,9 bodu).
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v lednu meziročně vzrostly o 1,6 %, po prosincovém růstu o 1,5 % (revidováno z 1,6 %). Analytici očekávali růst o 1,7 %. Meziměsíčně se zvýšily o 0,1 %, což je také pod očekáváním analytiků (0,2 %). Osobní příjmy Američanů v lednu stouply nad očekávání (0,3 %), a to o 0,6 %, v prosinci rostly o 0,1 % (revidováno z 0,2 %). Výdaje rostly pomaleji, než očekávali analytici (0,3 %), a to o 0,2 % (prosinec: +0,4 %).
- Hrubý domácí produkt Kanady ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 0,1 % (3Q2019: +0,3 %). Meziměsíčně rostl HDP v prosinci o 0,3 % (listopad +0,1 %).
Výsledková sezóna
- Výsledky Foot Locker ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,63 USD (odhad: 1,59 USD), tržby 2,22 miliardy USD (odhad: 2,24 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Navzdory "děsivé" epidemii nového typu koronaviru akcie zůstávají dobrou dlouhodobou investicí a není načase je prodávat. Uvedl to podle agentury Reuters legendární investor Warren Buffett v rozhovoru s televizí CNBC.
- Narušení globálního ekonomického vývoje kvůli šíření onemocnění způsobeného novým typem koronaviru přimělo obchodníky na burzách zvýšit sázky na to, že centrální banky budou muset podniknout kroky k podpoře ekonomického růstu. Podle výpočtu agentury Bloomberg obchodníci nyní čekají, že do konce letošního roku sníží sedm největších centrálních bank hlavní úrokovou sazbu dohromady až o 2,05 procentního bodu. To je trojnásobek ve srovnání s tím, co čekali na konci loňského roku.
- Index aktivity chicagského Fedu v lednu klesl na -0,25 bodu, odhadoval se pokles na -0,92 bodu. V prosinci došlo k poklesu na -0,51 bodu (revidováno z -0,35 bodu).
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií Foot Locker na 55 z 59 USD.
- Wells Fargo zaplatí 3 miliardy USD v rámci vyrovnání za nekalé obchodní praktiky.
- PepsiCo potvrdila zájem koupit čínskou Be & Cheery za 705 milionů USD.
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Keurig Dr Pepper z "underweight" na "equal-weight".
- Americký výrobce letadel Boeing obdržel svou první letošní zakázku. Japonské aerolinky ANA si u něj podle svého úterního sdělení objednaly dalších 15 letadel typu 787 Dreamliner v katalogové ceně pět miliard dolarů. Boeing v lednu nedostal poprvé od roku 1962 žádnou novou objednávku, protože se potýká s problémy kolem menších strojů 737 MAX.
- Donald Trump v úterý varoval, že americké akcie zažijí prudký propad, pokud nebude v listopadu znovu zvolen prezidentem Spojených států. Uvedl rovněž, že jeho administrativa v dohledné době oznámí snížení daní pro střední třídu.
- Index spotřebitelské důvěry v USA v únoru vzrostl na 130,7 bodu z lednových 130,4 bodu. Analytici počítali s růstem na 132 bodů. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.
- USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v únoru klesl na -2 body (odhad: 13 bodů, leden: 20 bodů).
- Jefferies snížila doporučení na akcie Tesla na "hold" z "buy".
- Americká společnost Google investuje v letošním roce více než deset miliard USD do datových center a kanceláří ve Spojených státech. Vzniknou tak tisíce pracovních míst, oznámila ve středu společnost. Částka je však o něco nižší než loni.
- Společnost Microsoft varovala, že v aktuálním kvartálu nenaplní výhled tržeb v segmentu zahrnujícím operační systém Windows. Jako důvod uvedla narušení některých dodavatelských řetězců v důsledku šíření koronaviru a přerušení činnosti v některých provozech.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 21. února po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Prodeje nových domů v USA se v lednu meziměsíčně zvýšily o 7,9 % na celoročně přepočítané tempo 764 tisíc jednotek. Trh vyhlížel růst o 3,5 % po prosincovém růstu o 2,3 % na 708 tisíc jednotek.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 0,452 milionu barelů (odhad: +2,005 milionu barelů, předchozí týden: +0,414 milionu barelů).
- UBS zvýšila doporućení na akcie CME Group na "buy" z "neutral".
- HSBC snížila doporučení na akcie Nike na "hold" z "buy".
- Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla tempem 2,1 procenta, stejně jako v předchozím kvartálu. Ve své zpřesněné zprávě to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je v souladu s odhady. Ministerstvo už dříve uvedlo, že loňský růst o 2,3 procenta byl nejslabší za tři roky. Analytici upozorňují na potíže, s nimiž se ekonomika v důsledku šíření koronaviru pravděpodobně setká v letošním prvním čtvrtletí.
- Výprodej amerických akcií v tomto týdnu je dáván do souvislosti s celosvětovým šířením čínského koronaviru. Jiného názoru je ale uznávaný investiční manažer Jeffrey Gundlach. K prudkému poklesu cen amerických akcií podle něj velkou měrou přispělo vítězné tažení Bernieho Sanderse demokratickými primárkami.
- Americká společnost Microsoft varovala před dopady šíření koronaviru na prodej osobních počítačů. Kvůli výpadkům v dodávkách součástek z Číny se této divizi podniku v aktuálním čtvrtletí zřejmě nepodaří splnit původní cíl tržeb, uvedla ve středu firma. Dodala, že čínské továrny se sice postupně znovu otevírají, děje se tak ale pomaleji, než se očekávalo.
- Index aktivity ve výrobním sektoru na území Spojených států spadajícím pod kansaský Fed dosáhl v srpnu hodnoty 8 bodů. Představuje to nečekaný vzestup z červencové hodnoty -4 body; trh očekával pokles na -5 bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky HP v 1FQ2020: Zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 14,62 miliardy USD (odhad: 14,63 miliardy USD). Firma nově ponechala otevřenou možnost spojení se společností Xerox.
- Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters stoupl ve čtvrtém čtvrtletní provozní zisk o 60 procent na 216 milionů dolarů a překonal očekávání. Pomohly nižší náklady a investice do podnikání v oblasti financí a rizik. Firma v úterý také oznámila, že jmenovala nového generálního ředitele - Jima Smithe nahradí od 15. března Steve Hasker.
- Výsledky Home Depot ve 4Q: Zisk na akcii 2,28 USD (odhad: 2,1 USD), tržby 25,78 miliardy USD (odhad: 25,76 miliardy USD).
- Výsledky Macy's ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,21 USD (odhad: 1,96 USD), tržby 8,337 miliardy USD (odhad: 8,318 miliardy USD).
- Výsledky Lowe's ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,94 USD (odhad: 0,91 USD), tržby 16,03 miliardy USD (odhad: 16,15 miliardy USD).
- Výsledky Chesapeake Energy ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,04 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 1,93 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD).
- Výsledky Wendy'sve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (odhad: 0,08 USD), tržby 427,2 milionu USD (odhad: 425 milionů USD).
- Výsledky J.M. Smucker ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 2,35 USD (odhad: 2,23 USD), tržby 1,972 miliardy USD (odhad: 1,972 miliardy USD).
- Výsledky TJX ve 4Q: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 12,21 miliardy USD (odhad: 11,83 miliardy USD).
- Výsledky Perrigo ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (loni: 0,95 USD), tržby 1,3 miliardy USD (meziročně +10,7 %).
- Výsledky Best Buy ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,90 USD (odhad: 2,75 USD), tržby 15,20 miliardy USD (odhad: 15,05 miliardy USD).
- Výsledky J.C. Penney ve 4Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 3,38 miliardy USD (loni: 3,67 miliardy USD, odhad: 3,38 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

