ČNB kvůli koronaviru snížila hlavní sazbu o půl procentního bodu, je připravena k dalším krokům

Bankovní rada České národní banky v pondělí na mimořádném jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 %. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií nemoci COVID-19 na české firmy, podnikatele a domácnosti.
ČNB snížila také lombardní sazbu, a to o 0,5 procentního bodu na 2,75 %. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, rada snížila o 0,5 procentního bodu na 0,75 %.
"Snížení sazeb ČNB bylo sice překvapivé, pokud jde o načasování, nicméně ve světle rozhodnutí americké centrální banky o masivní podpoře ekonomiky se podobný krok dal čekat. Bankovní rada se zřejmě snaží postupovat striktně podle mandátu a aktuálních dat. Inflační model ČNB zřejmě neumí pracovat se scénářem, kdy se u nás ekonomika na minimálně 4 týdny omezí o 60 %. Proto byla rada tak málo odvážná a nechala si prostor pro další snižování úroků v dalších dnech. Trh ale jasně ukazuje, že má být banka agresivnější. I po pondělním snížení sazeb koruna oslabuje vůči euru nad 27 EUR/CZK," říká Radim Dohnal z Capitalinked.com.
"ČNB je připravena volatilitu koruny dle svého vyjádření mírnit. Domníváme se tak, že by vstoupila na trh a podpořila korunu intervencemi v případě, kdy by koruna oslabila k hranici 27,5-28,00 EUR/CZK. ČNB má v tuto chvíli velké množství devizových rezerv (kolem 60 % HDP), a má tak dostatek munice, aby mohla skokovému oslabení koruny po delší období bránit," připomíná Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.
"Bankovní rada signalizuje připravenost přikročit k dalším opatřením na základě vývoje situace. Zároveň dala najevo, že se nebude zdráhat zasáhnout proti nadměrným výkyvům kurzu české měny, což si lze vykládat jako deklarovanou připravenost použít devizové rezervy proti spekulativním útokům proti koruně," napsal Vít Hradil, analytik z Raiffeisenbank.
Rada ČNB také revidovala dřívější rozhodnutí zvýšit od 1. července rezervu na ochranu úvěrového trhu,takzvanou proticyklickou kapitálovou rezervu na dvě procenta. Sazba tak zůstane na 1,75 %. Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky.
"ČNB konstatuje, že je z jejího pohledu český finanční a bankovní systém na turbulentní vývoj posledních dní připraven. Nezávazně se také vyslovila pro možnost odkladu splátek klientů komerčních bank, kteří se kvůli pandemii mohou dostat do finančních potíží," doplnil Hradil. "ČNB se tak v souladu s naším odhadem zřejmě rozhodla bojovat s koronavirem šokovou terapií, což podle nás bude znamenat i další brzké snížení sazeb o dodatečných 50 bazických bodů."
"ČNB následuje americkou, japonskou nebo třeba australskou centrální banku. ČNB snižuje sazby, ačkoli ještě minulé úterý guvernér Jiří Rusnok zmiňoval, že takový krok není nyní potřebný. Okamžitý efekt je hlavně psychologický a centrální banka vysílá signál, že je připravena podporovat ekonomiku vůči škodám způsobené koronavirovou nákazou," říká Dušan Jilčík, analytik ze STARTEEPO. "Zajímavé je i doporučení ČNB směrem k českých bankám. Ty by se měly podle ní zdržet výplaty dividend, aby byly lépe připravené na ekonomické propady, které v dalších týdnech nastanou."
Zdroj: ČTK