Americké akcie v pátek rostly díky plánům na restartování ekonomiky, v plusu skončily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek výrazně stouply díky plánům prezidenta Donalda Trumpa na opětovné nastartování ekonomiky Spojených států a studii poukazující na účinnost antivirotika remdesivir u pacientů s nemocí covid-19.
Index Dow si v pátek připsal 2,99 % na 24 242,49 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 2,68 % na 2 874,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,38 % na 8 650,14 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,81 % na 38,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o čtyři bazické body na 0,65 %.
Dílčí výsledky studie Chicagské univerzity ukázaly, že stav pacientů s nemocí covid-19 se po podání antivirotika remdesivir rychle zlepšuje. Akcie firmy Gilead Sciences (+9,73 %), která remdesivir vyvinula, prudce posílily. Společnost nicméně upozornila, že před učiněním závěrů bude nezbytné vyhodnotit konečná data.
Prudký nárůst zaznamenaly i akcie strojírenské společnosti Boeing (+14,72 %). Firma oznámila, že v pondělí začne postupně obnovovat výrobu komerčních letadel ve státě Washington, kterou minulý měsíc pozastavila v reakci na pandemii způsobenou koronavirem.
Akcie společnosti Apple (-1,36 %) naopak oslabily. Investiční banka Goldman Sachs totiž zhoršila jejich hodnocení kvůli očekávání, že dodávky chytrých telefonů iPhone ve druhém čtvrtletí klesnou o 36 %.
Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 2,21 %, S&P 500 se zvýšil o 3,04 % a Nasdaq Composite vzrostl o 6,09 %.
Dolar v závěru týdne oslaboval
Na devizovém trhu v pátek americký dolar oslaboval kvůli obnovenému zájmu investorů o rizikovější aktiva. Euro si kolem 22.00 SELČ k dolaru připisovalo 0,3 % na 1,087 USD.
"Silnější chuť riskovat zabrzdila růst dolaru," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions. "Zvýšená citlivost trhů na vše kolem koronaviru poslala vzhůru americké akcie na úkor dolaru jako bezpečného útočiště," dodal.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká strojírenská společnost Boeing v pondělí začne postupně obnovovat výrobu komerčních letadel ve státě Washington, kterou minulý měsíc pozastavila v reakci na pandemii způsobenou koronavirem. Do práce se tak vrátí zhruba 27 000 zaměstnanců, uvedla firma ve své tiskové zprávě.
- Nynější pandemie související s koronavirem by mohla zpřetrhat dodavatelské řetězce a vazby mezi čínskou a americkou ekonomikou. Zjistil to průzkum provedený mezi americkými firmami činnými v Číně, na který se odvolává list The Wall Street Journal (WSJ).
Výsledková sezóna
- Výsledky Procter & Gamble ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 17,214 miliardy USD (loni: 16,462 miliardy USD odhad: 17,297 miliardy USD)-
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Rozpočtový deficit Spojených států se v tomto fiskálním roce kvůli koronaviru téměř zečtyřnásobí na rekordních 3,8 bilionu dolarů, což odpovídá 18,7 % výkonu ekonomiky. Předpověděla to v pondělí nezisková organizace Výbor pro zodpovědný federální rozpočet (CRFB).
- Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's čelí hromadné žalobě, podle které vystavuje zaměstnankyně svých provozoven na Floridě rozsáhlému sexuálnímu obtěžování. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Americká automobilka Ford Motor předpokládá, že za letošní první čtvrtletí kvůli negativním dopadům koronaviru na poptávku i výrobu vykáže hrubou ztrátu kolem 600 milionů dolarů po zisku 2,4 miliardy dolarů před rokem. Společnost Ford nyní vyrábí automobily pouze ve svých společných podnicích v Číně, kde již šíření koronaviru polevilo.
- Nejvyšší soud USA v pondělí oznámil, že si v květnu prostřednictvím telekonference vyslechne ústní vyjádření ve sporu ohledně toho, zda musí prezident Donald Trump zveřejnit své daňové výkazy. V důsledku pandemie způsobené koronavirem bude soud skrze telekonference řešit i další případy. Informovala o tom agentura Reuters.
- UBS snížila cílovou cenu akcií AbbVie na 96 ze 106 USD.
- UBS snížila cílovou cenu akcií Merck na 92 USD z 96 USD.
- BMO Capital snížila cílovou cenu akcií ServiceNow na 330 z 385 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií American Express na 112 ze 142 USD.
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií Apple na 305 z 360 USD.
- Raymond James snížila cílovou cenu akcií QUALCOMM na 110 ze 115 USD.
- Mezinárodní měnový fond kvůli pandemii způsobené koronavirem očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Ještě v lednu předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu, a to o 3,3 %. Fond to v úterý uvedl ve svém jarním výhledu globální ekonomiky. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století.
- Americký internetový prodejce Amazon (v úterý +5,28 %, akcie firmy jsou na historickém maximu) ve Spojených státech najme dalších až 75 000 lidí. Kvůli omezení volného pohybu kvůli pandemii totiž mnohem více lidí nakupuje on-line. Minulý měsíc již firma v USA najala 100 000 lidí. Amazon kromě toho oznámil, že třetím stranám, které využívají jeho platformu, uvolní dříve zavedená omezení. Amazon od nich dočasně bral jen základní potřeby pro domácnost a léky.
- Mark Mobius, známý především svým investováním na rozvíjejících se trzích, si myslí, že akciové trhy ještě nemají to nejhorší za sebou. Investorům doporučuje, aby drželi hotovost pro případ zajímavých investičních příležitostí.
- Společnosti Boeing (v úterý -4,27 %) v březnu zákazníci odřekli objednávky na 150 letounů 737 Max.
- Americký prezident Donald Trump se dostal do sporu s guvernéry amerických států ohledně pravomocí při návratu země k normálnímu životu po epidemii koronaviru. Během tiskové konference v Bílém domě Trump prohlásil, že o ukončení karanténních opatření rozhoduje výhradně on, ne vedení jednotlivých států. Guvernér státu New York Andrew Cuomo nicméně v rozhovoru s televizí CNN řekl, že Trumpovy příkazy neuposlechne, pokud by prezidentovo nařízení ohrozilo životy Newyorčanů. Pochyby o prezidentových záměrech má i hlavní epidemiolog Anthony Fauci.
- B. Riley FBR snížila doporučení na akcie AMC Entertainment /v úterý +5,83 %) na "sell" z "neutral" a snížila cílovou cenu na 0,25 z 3,50 USD.
- Imperial Capital zvýšila cílovou cenu akcií Netflix (v úterý +4,24 %) na 447 ze 438 USD.
- MKM Partners snížila cílovou cenu akcií McDonald's (v úterý +2,15 %) na 210 z 245 USD.
- Svět bude potřebovat více vakcín proti nemoci covid-19, a je proto nutné, aby farmaceutické společnosti ve snaze potlačit pandemii spolupracovaly. V rozhovoru se zpravodajskou společností BBC ve středu tento názor vyjádřila výkonná ředitelka výrobce léčiv GlaxoSmithKline Emma Walmsleyová. Její firma hodlá při výrobě vakcíny spolupracovat s francouzským konkurentem Sanofi.
- Na šecích s jednorázovou finanční pomocí pro miliony Američanů bude vytištěno jméno prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Ve středu o tom informoval deník The Washington Post, podle kterého to bude vůbec poprvé, co bude jméno amerického prezidenta uvedeno na výplatní složence amerického finančního úřadu IRS.
- Majetek zakladatele a šéfa amerického internetového obchodu Amazon (ve středu +1,07 %) Jeffa Bezose od začátku letošního roku vzrostl o téměř 24 miliard dolarů. Vyplývá to z denně aktualizovaných údajů agentury Bloomberg. Bezos těží z růstu ceny akcií společnosti Amazon, za kterým stojí zvýšený zájem o nákupy přes internet v době koronavirové krize.
- Podle Goldman Sachs bude dopad koronaviru na globální ekonomiku v krátkém horizontu mnohem horší než dopad finanční krize před více než deseti lety. Aktivita v USA ve druhém čtvrtletí klesne pravděpodobně o 35 % a míra nezaměstnanosti dosáhne 15 %. Obnovení ve druhé polovině roku ale bude silnější než kdykoli v minulosti.
- Maloobchodních tržby v USA se v březnu propadly o 8,7 %. Po únorovém poklesu o 0,4 % (revidováno z 0,5 %) očekávali analytici propad o 8 %. Meziročně tržby klesly o 6,17 % (únor +4,62 %, revidováno z +4,35 %). Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců meziměsíčně snížily o 3,1 % (odhad: -4,8 %).
- Index nálady stavebních firem v USA spadl v dubnu nejvíce v historii, a to ze 72 bodů v březnu na 30. je tak nejníže od června 2012.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 19,248 milionu barelů (odhad: +11,676 milionu barelů, předchozí týden: +15,177 milionu barelů).
- Průmyslová výroba se ve Spojených státech v březnu kvůli pandemii meziměsíčně snížila o 6,3 %, nejvíce od února 1946. Index podnikatelské nálady newyorského Fedu klesl v dubnu na rekordní minimum.
- Akcie maloobchodního řetězce J.C. Penney (-27,31 %) prudce oslabily po zprávě agentury Reuters, že firma zkoumá možnosti žádosti o bankrot. Zavřené obchody jsou čárou přes rozpočet plánů firmy na obrat v hospodaření.
- Americký prezident Donald Trump popřel, že chtěl uvést své jméno na šeky s jednorázovou finanční pomocí pro miliony Američanů, chápe ale, proč je tam vytištěno. Prohlásil to v noci na čtvrtek na tiskové konferenci v Bílém domě. Ve středu deník The Washington Post napsal, že Trump jako první prezident USA nechal umístit na výplatní složenky s federální pomocí své jméno. Kritici to považují za další důkaz Trumpových snah z pandemie nemoci covid-19 politicky těžit.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 11. dubna zhruba 5,2 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, kdy to bylo 6,615 milionu lidí (revidováno z 6,606 milionu), je ale horší, než čekali analytici (5,105 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 11,976 milionu ze 7,446 milionu v předcházejícím týdnu. Zde analytici očekávali růst až na 13,5 milionu.
-
Spoluzakladatel společnosti BlackRock, která je největším správcem peněz na světě, si myslí, že minimální hodnoty, na které se dostaly akciové indexy v březnu, mohou být dnem současného medvědího trhu. "Pokud křivka počtu nových onemocnění v rozvinutém světě bude nadále klesat a současně vidíme stoupající křivku vládní podpory a měnové a fiskální politiky na celém světě, mohli jsme už vidět dno," uvedl Fink v rozhovoru pro CNBC.
- Americká internetová společnost Facebook a její partneři ve čtvrtek představili výrazné úpravy projektu digitální měny zvané libra. Snaží se tak pro tento projekt zajistit souhlas regulačních orgánů.
- Zahájená výstavba v USA se v březnu meziměsíčně propadla o 22,3 %, což je nejvýraznější pokles od osmdesátých let. Klesl také počet stavebních povolení.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Největší americká banka JPMorgan (v úterý -2,79 %) oznámila za první kvartál propad čistého zisku o 68 %. Banka musela zvyšovat rezervy, aby se ochránila před vlnou očekávaných odkladů splátek úvěrů. Příjmy z obchodování s akciemi a s dluhopisy ale v době vysoké tržní volatility vzrostly dvouciferným procentuálním tempem.
-
Do podobné situace dostal koronavirus i banku Wells Fargo (v úterý -4,04 %), třetí největší banku v USA a největšího poskytovatele hypoték na tamním trhu. Bance v prvním kvartálu meziročně klesl zisk o 89 % na 653 milionů USD. Banka musí vytvářet rezervy na ztrátové úvěry, preventivně si odložila 3,1 miliardy USD. Výnosy bance klesly o 18 % na 17,7 miliardy USD.
- Výsledky Johnson & Johnson (v úterý +4,48 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,30 USD (loni: 2,10 USD, odhad: 2,01 USD), tržby 20,69 miliardy USD (loni: 20,02 miliardy USD, odhad: 19,73 miliardy USD).
- Výsledky Bank of America (ve středu -6,49 %) v 1Q: Zisk na akcii 0,40 USD (loni: 0,70 USD, odhad: 0,49 USD), výnosy 22,77 miliardy USD (loni: 23 miliard USD, odhad: 22,70 miliardy USD).
- Výsledky Goldman Sachs (ve středu +0,16 %) v 1Q: Zisk na akcii 3,11 USD (loni: 5,71 USD, odhad: 3,25 USD), výnosy 8,74 miliardy USD (loni: 8,81 miliardy USD, odhad: 8,25 miliardy USD).
- Výsledky Citigroup (ve středu -5,64 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,05 USD (loni: 1,87 USD, odhad: 1,07 USD), výnosy 20,73 miliardy USD (loni: 18,58 miliardy USD, odhad: 19,03 miliardy USD).
- Výsledky UnitedHealth (ve středu +4,10 %) v 1Q: Zisk na akcii 3,72 USD (odhad: 3,63 USD), tržby 64,421 miliardy USD (odhad: 64,318 miliardy USD).
- Americké bance Morgan Stanley klesl v prvním čtvrtletí zisk o 32 % na 1,59 miliardy USD. Výsledky zaostaly za odhady analytiků, divize poradenství a správy majetku totiž zasáhl ekonomický propad způsobený pandemií nemoci covid-19.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
