US MARKETOtevírá za: 15 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bude Obama znovu prezidentem za cenu měnových válek?

"Volby v roce 2012 rozhodnou," řekl mi loni v Pittsburgu Allan Meltzer, jenž byl nedávno v Praze zvolen novým prezidentem Montpelerinské společnosti. "Budou to pro Ameriku velmi důležité volby." Rozhodnou totiž prý o tom, zda se z USA stane stát sociálního blahobytu evropského typu, kde ovšem onen "blahobyt" bude vykoupen malátným hospodářským růstem, poměrně vysokou nezaměstnaností i vysokými daněmi, nebo zda se Američané zastaví, rozpomenou na to, jaká Amerika byla v posledních padesáti letech, a zatouží ji mít takovou znovu – i se solidním tříprocentním růstem každý rok.

"V demokratických zemích je většina politických opatření výsledkem střetu dvou obecných zájmových skupin – těch, co chtějí více přerozdělování, a těch, kteří chtějí více růstu," nastiňuje Meltzer svůj pohled na demokracii. "A volič rozhoduje – jednou se přikloní na jednu stranu, jindy zase na druhou."

Voliči rozhodnou

To se podle něj děje právě teď. "V ekonomii známe model rozdělení spotřeby v průběhu času – mezi spotřebou dnes a spotřebou zítra. V tom modelu lidé volí, zda chtějí více přerozdělování, tedy spotřeby, dnes, nebo zda jsou ochotni současnou spotřebu odložit – a být bohatší zítra. To je, oč půjde ve volbách v roce 2012."

Ano, pravda, volič rozhoduje. Jenže někdy jen na základě momentálních dojmů a krátkodobých záchvěvů. Když se tedy americká centrální banka krátce před volbami – určitě pouhá náhoda – zaváže, že bude do ekonomiky pumpovat každý měsíc 40 miliard nových dolarů vytvořených "z ničeho", pročež vzrostou kurzy akcií, a tedy jmění desítek milionů Američanů, tím záchvěvem snadno může být: "Hle, on ten Obama zase není takový žabař!"

Překotné tištění nových dolarů hraje Obamovi do noty. Někteří jízlivci by řekli, že je hrou dle Obamových not. V každém případě toto tištění též znehodnocuje dolar. A s ním i další měny, včetně patrně i české koruny. Ostatní země se totiž chtě nechtě musejí přizpůsobit Americe, musí své měny znehodnotit – pokud by jejich měny byly v porovnání s dolarem příliš hodnotné, poškodí své vlastní vývozce, a tedy celou vlastní ekonomiku. Začíná tedy další bitva "globální měnové války" – závodu ve znehodnocování měn.

Někteří jízlivci patrně pronesou, zvítězí-li ve volbách Obama, že se žádný jiný člověk v dějinách nestal vládcem prostřednictvím znehodnocení tolika měn a takového objemu peněz.

Měnové války: V době uvolněné politiky ECB a Fedu znovu živé téma

Měnové války: V době uvolněné politiky ECB a Fedu znovu živé téma

Barack ObamaKvantitativní uvolňováníVolby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa