US MARKETZavírá za: 1 h 11 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Fed má stále dostatek munice na boj s recesí

Americká centrální banka má podle svého šéfa Jeromea Powella stále dostatek nástrojů k tomu, aby mohla bojovat s následky koronavirové krize a s možnou recesí.

V nedělním rozhovoru pro CBS Jerome Powell uvedl, že centrální banka USA určitě nevyčerpala všechny možnosti a nástroje, kterými může pomáhat ekonomice v boji s pandemií covidu-19. "Ani zdaleka nám nedošla munice. Existuje stále dostatek možností, jak můžeme pomoci ekonomice, a jsme ochotni dělat vše, co bude potřeba, tak dlouho, jak to bude potřeba," řekl Powell, podle něhož může Fed ještě navýšit již existující programy, kterými dodává likviditu na trhy, změnit strategii nákupů aktiv nebo dále snížit úrokové sazby.

Powell také zopakoval, že i vláda bude muset utratit další peníze, aby se firmy a domácnosti nedostaly do insolvence, protože nyní není čas řešit zvyšování zadlužení. "Je pravda, že deficity budou v nejbližších letech asi velké, ale musíme se s tím nějak vyrovnat. Ale čas na to bude až tehdy, když se dostaneme ze současných problémů," řekl Powell. Důsledkem omezené spotřeby by podle něj bylo dlouhodobé poškození výrobní kapacity ekonomiky.

Největší obavy má Powell z druhé vlny pandemie nemoci covid-19. Odborníci nejsou v předpovědích jednotní, ale například španělská chřipka měla až tři vlny. "Je velice důležité, abychom se něčemu podobnému vyhnuli, protože by to mělo negativní vliv na důvěru a mohlo by dojít k další vlně ekonomického propadu," míní šéf Fedu. Statistika týkající se šíření nemoci je podle něj nyní důležitější než ekonomická data, která centrální banka běžně monitoruje.

HDP za druhé čtvrtletí bude podle Powella hodně špatný a může dojít až k 20- nebo 30% poklesu. Také na trhu práce bude podle šéfa Fedu docházet k růstu nezaměstnanosti, která může dosáhnout až 20 či 25 %. Srovnání s Velkou depresí z 30. let 20. století však podle něj není aktuální. "Nemělo by to trvat tak dlouho jako Velká deprese," řekl. Tehdy krize trvala 10 let, ta současná by měla začít ustupovat někdy v létě a ekonomika by se měla začít zotavovat mezi červencem a zářím. "Nebude to rychlý proces, ale základem je dostat se na cestu k uzdravení, což se může stát relativně brzy," míní Powell.

Zdroj: MarketWatch

Americká ekonomikaFedJerome PowellKoronavirusKvantitativní uvolňováníPodpora ekonomikyÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika