Americké akciové indexy ve čtvrtek vzrostly, Nasdaq Composite posunul historické maximum

Americké akcie navzdory počátečnímu poklesu posílily. Za jejich růstem stály zejména technologické společnosti. Růstu cen akcií nezabránily ani neuspokojivé údaje o vývoji na americkém trhu práce.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,17 % na 27 739,73 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,32 % na 3 385,51 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,06 % na nové historické zavírací maximum 11 264,95 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,80 % na 22,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než dva bazické body na 0,651 %.
Ceny ropy klesly zhruba o necelé procento, část středečních ztrát naopak napravily zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny přidaly do tří procent.
K růstu ve čtvrtek velkou měrou přispěly například akcie technologické společnosti Apple (+2,22 %), internetového obchodu Amazon (+1,13 %) či softwarové firmy Microsoft (+2,33 %). Akcie Tesly (+6,56 %) poprvé uzavřely nad hladinou 2 000 USD.
Hlavní akciové indexy přitom zpočátku oslabovaly. Americké ministerstvo práce oznámilo, že v týdnu do 15. srpna požádalo v USA o podporu v nezaměstnanosti dalších 1,106 milionu lidí. Počet nových žadatelů se tak vrátil nad hranici jednoho milionu, pod kterou poprvé od poloviny března sestoupil v předchozím týdnu.
"Nadvýkonnost technologických společností na burze může ještě pokračovat, zároveň ale slábne. Zdá se, že trh již nechal probíhající recesi minulosti, na cestě k obnově hospodářství by se mohlo začít výrazněji dařit cyklickým odvětvím," uvedl Jeffrey Kleintop, globální stratég ze společnosti Charles Schwab.
Alibaba (-1,08 %) oznámila lepší než očekávané výsledky, stejně tak NVIDIA (+0,02 %). Intel (+1,74 %) oznámil zrychlený program odkupu akcií v objemu 10 miliard USD, automobilka Nio (-2,06 %) pak představila nový program leasingu baterií do elektrických vozů. Chevron (-1,83 %), General Electric (-1,65 %), Baker Hughes (-3,67 %) a Honeywell (-0,53 %) podepsaly dohody s iráckou vládou v hodnotě 8 miliard USD, mají se podílet na budování tamní energetiky.
Na devizovém trhu euro vůči americkému dolaru mírně posilovalo po výrazném středečním poklesu. Kolem 22.00 SELČ jednotná evropská měna vykazovala nárůst o 0,2 % na 1,1862 USD. V úterý se přitom vyšplhala až na dvouleté maximum 1,1966 USD.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- Kalifornský odvolací soud pozastavil soudní příkaz, podle kterého by měly alternativní taxislužby Uber Technologies (ve čtvrtek +6,76 %) a Lyft (+5,76 %) ke svým řidičům přistupovat jako k zaměstnancům. Rozhodnutí firmám otevírá cestu k pokračování provozu služeb v Kalifornii.
- Několik týdnů po Twitteru zavádí opatření namířená proti šíření konspirační teorie QAnon také společnost Facebook (ve čtvrtek +2,44 %). Ve středu večer oznámila, že posiluje svá pravidla kolem "nebezpečných jednotlivců a organizací" a že mimo jiné smazala bezmála 800 facebookových skupin věnovaných spiklenecké teorii podporující amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten se ve středu nechal slyšet, že podle jeho informací jsou členové komunity QAnon "lidé, kteří milují naši zemi".
- Společnost Airbnb podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy žádost o vstup na burzu. Podle obeznámeného zdroje chce celý proces stihnout do konce roku, záleží však podle něj na podmínkách na trhu. Společnost sama zatím časový harmonogram neposkytla. V prohlášení uvedla, že ještě nestanovila, kolik akcií investorům nabídne a jaké ceny akcie chce dosáhnout.
- Služby společnosti Google (Alphabet ve čtvrtek +2,05 %) postihl výpadek, který zaznamenala řada uživatelů po celém světě. Ti od rána na sociálních sítích hlásili problémy především s elektronickou poštou Gmail, ale také například s nahráváním souborů na disk Google (Google Drive). Další uživatelé měli potíže se spojením, když pracují s dokumenty Google nebo používají videokonferenční službu Google Meet. Firma výpadek prošetřuje.
- Americký výrobce letadel Boeing (ve čtvrtek +0,14 %) dostal první objednávku na stroje 737 MAX od dvou tragických havárií těchto letadel, které vedly k zatím stále platnému zákazu jejich využívání v letecké dopravě. Až čtyři tato letadla si nyní objednal největší polský provozovatel charterových letů Enter Air.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 15. srpna nově 1,106 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy to bylo 971 tisíc lidí (revidováno z 963 tisíc), a také horší, než čekali analytici (925 tisíc).
- Index průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v srpnu snížil na 17,2 bodu z 24,1 bodu v červenci. Trh očekával pokles jen na 21 bodů.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí, zakáže klientům na celém světě pořádat u hostitelů večírky. Zdůvodnila to ochranou veřejného zdraví. Společnost ve čtvrtek také uvedla, že omezí počet hostů v jednom pronajímaném zařízení na nejvýše 16. Nařízení se vztahuje na všechny budoucí rezervace a platit bude do odvolání, dodala firma.
Výsledková sezóna
- Výsledky BJ's Wholesale Club Holdings (ve čtvrtek +2,38 %) ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (loni: 0,39 USD, odhad 0,60 USD), tržby 3,95 miliardy USD (loni: 3,45 miliardy USD, odhad: 3,73 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder Cos (ve čtvrtek -6,83 %) ve 4QFY2020: Upravená ztráta na akcii 0,53 USD (loni: +0,70 USD, odhad: -0,22 USD), tržby 2,43 miliardy USD (loni: 3,59 miliardy USD, odhad: 2,45 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK