US MARKETZavírá za: 0 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Generační nespravedlnost: Vstup do světa dospělých nebyl nikdy obtížnější

Mladí dnes mají život v mnohém jednodušší a pohodlnější než předchozí generace. Zároveň jsou ale v řadě oblastí znevýhodněni. Z pohledu vstupu do světa dospělých dokonce mladí nebyli od začátku 20. století v obtížnější situaci.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
22. 8. 2020 | 7:08
Bohatství

Příslušníci americké generace baby boomers (lidé narození mezi roky 1946 a 1964) měli velké štěstí. Na akciový trh vstupovali koncem 70. či začátkem 80. let, kdy byly akcie ve Spojených státech pod tlakem, který byl poté vystřídán silným růstem trvajícím až do konce 20. století. V té době bylo v USA také relativně dostupné bydlení a na trh práce lidé vstupovali bez "koule na noze" v podobě nesplacených studentských půjček.

Situace mileniálů (lidé narození od začátku 80. let do poloviny 90. let) je jiná. Hned na úvod zažili dvě nejhorší ekonomické krize od Velké deprese, které navíc přišly rychle za sebou. Dostupnost bydlení se zhoršila, zatímco účty za studentské půjčky narostly.

Následující graf ukazuje, že hodnota nemovitostí držených příslušníky generace baby boomers postupně narůstá, zatímco v případě mileniálů hodnota bohatství reprezentovaného nemovitým majetkem již několik let klesá. Lze argumentovat tím, že mileniálové tolik nelpí na vlastním bydlení, stejně tak lze ovšem poznamenat, že řada mileniálů si vlastní bydlení buď nemůže koupit, nebo prodejem dosud vlastněných realit řeší finanční tíseň v jiných oblastech.

Nejde ale jen o bydlení. Podobná je i situace na akciovém trhu z hlediska podílu akcií vlastněných příslušníky jednotlivých věkových skupin. Lidé starší 70 let vlastní akcie reprezentující zhruba 28 % trhu, lidé do 40 let vlastní jen zhruba 4 % trhu podle objemu, přičemž nůžky mezi těmito dvěma skupinami se rychle rozevírají.

Jak ukazuje další graf, mileniálové měli z hlediska ekonomického vývoje v zámoří zatím nejsložitější podmínky pro vstup do produktivního věku. Platí přitom, že od začátku 20. století se podmínky zhoršují s nástupem každé další generace. Mileniálové tak vlastně mohou být rádi - pokud se na tomto trendu nic nezmění -, že se nenarodili ještě později.

"Nejsem velkým fanouškem tvrzení, že kvalitu svého života nemůžeme příliš ovlivnit, protože to nejsme my, kdo o ní rozhoduje. Zároveň však nelze přehlížet, že mladší generace do produktivního věku vstupují za méně příznivých podmínek," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management. "Okamžik a místo narození mají na naše životy obrovský vliv, to ovšem neznamená, že bychom měli rezignovat, pokud karty nejsou rozdány v náš prospěch. Generace baby boomers navíc nebude světu vládnout věčně."

Jak koronavirová krize zhorší nerovnost v distribuci bohatství

Jak koronavirová krize zhorší nerovnost v distribuci bohatství

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Akciový trhAmerická ekonomikaAmerické akcieAmerický realitní trhBohatstvíBydleníChudobaNemovitostiRealitní trh
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa