Pro lidi nad 60 let už bude svět po pandemii vždy jiný

I pokud se podaří vyvinout vakcínu proti koronaviru, život již nikdy nebude jako před pandemií. Část populace očkování odmítne, takže virus bude moci dále mutovat a lidé, byť očkovaní, budou nadále čelit hrozbě infekce. S koronavirem se zkrátka svět bude muset naučit žít. Odborníci z řady odvětví proto předpovídají, že některé změny v chování lidí budou trvalé, hlavně v případě starších ročníků, které patří mezi zranitelné skupiny.
Zdravotní péče
Geriatr Ronan Factora působící na Clevelandské klinice je přesvědčený, že bude nadále narůstat obliba on-line zdravotnictví. Odhaduje, že jedna ze tří návštěv u lékaře bude v blízké budoucnosti probíhat on-line. "Konzultace po internetu se stanou samozřejmou součástí naší praxe. Největší výzvou bude naučit starší lidi pracovat s nástroji pro hlášení zdravotního stavu," říká Factora.
Starší lidé budou mít v blízké budoucnosti podle něj doma i větší množství zdravotnických přístrojů. Vedle dnes již běžných tlakoměrů by se do domácností měly dostat i přístroje k analýze krevních vzorků nebo moči. Díky tomu odpadnou další návštěvy lékařských zařízení.
Doprava a turismus
Odborník na cestování Ed Perkins pro změnu hovoří o změnách v oblasti turismu a dopravy. Starší lidé se podle něj budou snažit omezit cestování letadlem a na vzdálenosti do přibližně 1 300 kilometrů budou preferovat individuální dopravu autem. "V oblasti dovolených lze očekávat odklon od cest do zahraničí a upřednostňování domácích destinací," říká.
Perkins rovněž očekává růst poptávky po byznys třídě v letecké dopravě nebo zavedení nabídky na rezervaci tří míst v letadle pro dva cestující. Standardní součástí hotelů se pak podle něj stane nepřetržitá lékařská služba a samozřejmá bude i častější dezinfekce společných prostor v ubytovacích zařízeních. Na velké zaoceánské lodě podle něj budou mít vstup povolený jen očkovaní cestující.
Služby a sociální péče
Restaurace podle experta na segment pohostinství Christophera Mullera z Bostonské univerzity zpřísní hygienické standardy, i tak ovšem očekává, že část lidí bude nadále upřednostňovat dovážku jídla domů. Tentýž trend by měl být patrný u obchodů s potravinami, elektronikou nebo módou.
Změnit by se měl podle Ronana Factory rovněž přístup lidí k domovům s pečovatelskou službou a dalším zařízením z oblasti sociálních služeb. "Více lidí se bude starat o své rodiče a prarodiče, domovy důchodců se totiž ukázaly být z pohledu šíření nákazy rizikové. V řadě domácností tak budou žít pohromadě minimálně dvě generace," vysvětluje.
Zdroj: MarketWatch