V čem je koronavirová recese jiná než finanční krize z let 2008-2009?

V čem je současná hospodářská krize vyvolaná epidemií nemoci covid-19 jiná než velká finanční krize z let 2008-2009? Rozdílů nejdeme mnoho, přičemž hloubka propadu ekonomické aktivity je jen nejviditelnějším z nich. Najde se totiž i řada pozitiv.
Makrodata ukazují na výraznější ožívání hospodářství.
Finanční trhy jsou pozitivně překvapovány makrodaty jako nikdy v minulosti.
Podpora ekonomik ze strany vlád a centrálních bank je výrazně silnější, než byla po vypuknutí finanční krize.
Většina peněz nekončí ve finančním sektoru jako v minulé krizi, ale v reálné ekonomice. Úvěrový kanál se nezadrhl, a to dokonce ani v eurozóně.
Globalizace byla před deseti lety výrazným protiinflačním prvkem. V současnosti ovšem roste tlak na deglobalizaci, a to jednak kvůli sporům v mezinárodním obchodu, a jednak proto, že vlády stále více motivují firmy, aby vracely výrobu do svých domovských států. To podporuje i rozvoj technologií (robotizace).
K tomu je potřeba přičíst čerstvou zkušenost s covidem-19. Narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců bude motivovat firmy méně optimalizovat zásoby (budou mít více skladových zásob) a také zkracovat tyto řetězce.
Tyto faktory způsobí, že současné oživení bude mít více inflační charakter, než tomu bylo během finanční krize. Inflační očekávání nepoklesla tak hluboko a trh předpokládá, že inflace tentokrát poroste rychleji. To umožní i rychlejší normalizaci měnové politiky centrálních bank.
Aktuality
