US MARKETOtevírá za: 7 h 34 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Americká ekonomika v srpnu vytvořila 1,37 milionu pracovních míst, míra nezaměstnanosti spadla na 8,4 %

Ve Spojených státech v srpnu mimo zemědělství vzniklo 1,37 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 1,4 milionu míst po 1,73 milionu v červenci (revidováno z 1,76 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 8,4 % z 10,2 %, čekal se pokles na 9,8 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval tempem 4,7 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v srpnu stoupla na 61,7 % z 61,4 % v červenci. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 14,2 % z 16,5 %.

USA - míra nezaměstnanosti a míra participace

V březnu a dubnu ve Spojených státech zaniklo přibližně 22 milionů pracovních míst, vytvořeno jich od té doby zase bylo asi 10,7 milionu. V červnu ekonomika vytvořila rekordních 4,79 milionu pracovních míst, předchozí údaj za květen (2,73 milionu) byl nejvyšší od roku 1939.

V soukromém sektoru vzniklo v srpnu 1,03 milionu míst po přírůstku asi 1,48 milionu v červenci (revidováno z 1,46 milionu). Očekával se vznik zhruba 1,2 milionu míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vytvoření asi 29 tisíc míst (odhad: +50 tisíc, červenec: +41 tisíc) a vládní sektor vytvořil v srpnu asi 344 tisíc míst (červenec: +253 tisíc).

Téměř 330 000 lidí dal dočasnou práci americký statistický úřad, zaměstnance ale přijímali ve velkém i maloobchodníci (+249 tisíc) nebo provozovatelé restaurací, barů a dalších gastronomických a volnočasových zařízení a provozů (+174 tisíc).

USA - změna počtu pracovních míst (celkově a soukromý sektor)

Průměrná hodinová mzda v srpnu meziročně vzrostla o 4,7 %, tedy stejně jako v červenci (revidováno z 4,8 %). Proti červenci mzda v srpnu stoupla o 0,4 % po růstu o 0,1 % v předchozím měsíci (revidováno z +0,2 %). Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce byla pandemií zasažena hůře placená místa.

USA - vývoj průměrné mzdy (meziměsíčně)

Více než 24 milionů lidí uvedlo, že nemohou pracovat proto, že jejich zaměstnavatel byl pandemií covidu-19 nucen omezit nebo ukončit činnost. V červenci to bylo více než 31 milionů lidí.

Dolar v reakci na zveřejněná data posílil ke koši měn a futures na index S&P 500 se mírně zvýšily. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se kolem 15.00 SELČ zvyšoval o téměř pět bazických bodů na 0,669 %.

Ekonomové hodnotí pokračující tvorbu pracovních míst kladně, zároveň ale upozorňují na její nízké tempo. "Z historie víme, že čím déle jsou lidé bez práce, tím obtížnější je pro ně návrat do ní, a to jednak kvůli ztrátě kvalifikace, jednak kvůli stigmatizaci dlouhodobě nezaměstnaných," říká John Leer ze společnosti Morning Consult.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v srpnu vytvořili asi 428 tisíc míst. Analytici ale v průměru odhadovali, že vzniklo asi 950 tisíc pracovních příležitostí po přírůstku asi 212 tisíc míst v červenci (revidováno ze 167 tisíc).

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

Čtvrteční data poté ukázala, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo v týdnu do 20. srpna nově 881 tisíc lidí. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,011 milionu (revidováno z 1,006 milionu), a také lepší, než čekali analytici (950 tisíc).

USA - týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Ekonomika ožívá, počty nakažených ale dále rostou

Dopady pandemie covidu-19 na americký trh práce byly poprvé vidět v číslech za březen, tehdy v americké ekonomice mimo zemědělství zaniklo asi 1,37 milionu míst. Šlo o první úbytek míst od roku 2010. Dramaticky se situace zhoršila v dubnu, kdy úbytek míst dosáhl 20,79 milionu. Míra nezaměstnanosti v březnu stoupla na 4,4 % z květnových 3,5 %, v dubnu vyskočila na 14,7 %, a byla tak nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let 20. století. V poválečné historii byl dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. V květnu se čekalo další zhoršení situace, na trh ale dorazila opačná čísla, nezaměstnanost klesla na 13,3 %. Od té doby se situace na trhu práce postupně zlepšuje.

K tvorbě pracovních míst přispívá vracení se života do normálu. Obavy ohledně dalšího vývoje ekonomiky ovšem vzbuzuje stále vysoké tempo růstu počtu nakažených koronavirem, aktuálně v USA přibývá kolem 40 tisíc infikovaných denně.

Fed: Ekonomická aktivita v USA v srpnu mírně rostla

Fed: Ekonomická aktivita v USA v srpnu mírně rostla

Růst cen v USA v červenci zrychlil na 1 %, HDP v druhém čtvrtletí spadl anualizovaně o 31,7 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle zpřesněných údajů snížil o 31,7 %. Výsledek je však nakonec lepší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu propad HDP o 32,5 %. Vývoj ovlivnil především citelný propad spotřebitelských výdajů. Spojené státy za sebou mají rekordně dlouhou ekonomickou expanzi, která trvala od roku 2009.

Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce, právě služby se přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech podílejí nejvíce.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci meziročně vzrostly o 1 % po růstu o 0,6 % v červnu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 % po stejném růstu v předchozím měsíci. K vyššímu meziměsíčnímu růstu přispěly hlavně ceny benzínu, které proti červnu vzrostly o 5,3 %. Meziročně však zůstávají nižší o 20,3 %, protože lidé kvůli pandemii méně cestují.

USA - vývoj HDP (anualizovaně) a meziroční inflace

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostPracovní trhSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika