Fama: V akciovou bublinu nevěřím, znepokojuje mě ale vývoj zadlužení a vnímání dluhopisů jako nástrojů bez rizika

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Eugene Fama je přesvědčený, že silná konkurence na finančních trzích vede k tomu, že investoři všechny známé informace ihned zohledňují v ocenění jednotlivých aktiv. I proto je podle něj v dlouhodobém horizontu prakticky nemožné trh porazit. A je to také důvod, proč zpochybňuje slova o investičních bublinách. Varuje naopak před vývojem zadlužení a přístupem investorů k vládním dluhopisům.
"Bublina je něco, co vidíme vždy až zpětně. Ohlédneme se a řekneme si, že v určitou chvíli ceny prudce klesly, takže předtím byla na trhu bublina," vysvětluje Fama a připomíná dění z druhé poloviny 90. let 20. století.
V roce 1996 tehdejší šéf americké centrální banky Alan Greenspan hovořil o iracionálním nadšení na akciovém trhu. Když pak ale začaly prudce padat ceny technologických titulů, trh jako celek se zastavil nad úrovněmi, při kterých Greenspan před růstem varoval. "Co si tedy myslet o podobných predikcích?" ptá se americký ekonom.
Mnohem více než současnými cenami akcií je Fama znepokojený vývojem zadlužení vlád. "Ještě jsme se do toho bodu nedostali, když se však dívám na vývoj zadlužení vlád, nemůžu se ubránit dojmu, že přijde chvíle, kdy se budeme muset sami sebe zeptat, zda jsou vládní dluhy opravdu bez rizika."
Fama upozorňuje, že zadlužení Spojených států roste bez ohledu na to, zda se ekonomice daří, nebo ne. "Dluhy musíme splácet z daní, pokud ovšem dnes daně snižujeme, znamená to, že bychom je měli jednou zase zvyšovat. A to je podle mě důvod, proč by investoři měli přemýšlet, zda jsou skutečně vládní dluhopisy tak bezpečné instrumenty, jak se traduje," dodává.
Zdroj: TheMarket.ch
Aktuality
