Co spasí evropskou ekonomiku? Maloobchod a služby to zatím jistě nejsou, ECB má ještě munici v záloze

Index nákupních manažerů ve službách za listopad byl v eurozóně revidován z 45,7 bodu na konečných 46,7 bodu, celkový index (composite) na 46,5 bodu z původně odhadovaných 45,8 bodu. Pomohlo především zlepšení subindexu služeb v Německu. Celkově je ale Evropa stále hluboko v pásmu očekávání dalšího ekonomického zpomalení.
"Z dalších velkých států byl index revidován pro Francii a Itálii mírně dolů. PMI obecně stále indikuje kontrakci, výraznější ve výrobním sektoru. Neukazuje však na další zhoršování, spíše stabilizaci. Potvrzují to i další měkká data, například minulý týden průzkumy důvěry v ekonomiku. Tvrdá data budou pravděpodobně v dohledné době slabá. Pokud se podaří dále stabilizovat dluhovou krizi, mohla by se začít příští rok Evropa zotavovat, ale tempo zotavení bude pravděpodobně hodně pozvolné," napsal v komentáři pro Investiční web analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny.
Index mírně posílil ve Španělsku, naopak další pokles zažily Itálie a Francie.
Maloobchodní tržby v říjnu v eurozóně klesly o 1,2 % meziměsíčně a o 3,6 % meziročně. Čekalo se -0,2 % a -0,8 %, předchozí hodnoty byly revidovány níže na -0,6 % a -1,2 %. Žádné dobré zprávy, lidé zkrátka neutrácejí.
Neshody ohledně bankovní unie
Velkým tématem je pro eurozónu nadále připravovaná bankovní unie. Německo a Francie se neshodují v názorech na ni. Němcům se (jak řekl ministr financí Schäuble) nelíbí, že by měla mít konečné slovo v dozoru nad bankami ECB, zodpovědnost za dozor nad většinou bank by si podle něj měli udržet národní regulátoři. Také řekl, že je nezbytně nutné oddělení měnové politiky a bankovního dozoru. Francouzský ministr financí Moscovici pak protestoval proti oslabování plánů na bankovní unii a trval na tom, že dozor musí provádět ECB.
Samotná banka rozhodne již ve čtvrtek o nastavení úrokových sazeb. Nečeká se jejich další snížení. Současnou náladu v radě vystihují slova jejího člena Christiana Noyera. "Nic není vyloučeno, o snížení sazeb jsme se ještě nerozhodli. Důležité je především snížit spready na dluhopisech periferních zemí eurozóny."
Sazby tedy pravděpodobně dolů nepůjdou. Euro v posledních dnech těží z nejistoty v USA, zda se politikům podaří odvrátit pád z fiskálního útesu, a také z pokroku - alespoň krátkodobého - v otázce řeckých odpisů dluhů a zpětných odkupů.