Může si Fed dovolit odstartovat utahování měnové politiky?
Růst ekonomiky by měl zpomalovat, přetrvávající vysoká inflace bude zřejmě snižovat ziskovost firem a do toho na východě Evropy vypukl otevřený vojenský konflikt. Může si Fed v takovém prostředí vůbec dovolit zahájit cyklus zvyšování úrokových sazeb?
Hedgeový manažer a blogger Jesse Felder upozorňuje, že poměr mezi výkonností akciového indexu Russell 2000 (index menších amerických firem) a indexu S&P 500, který je tradičně silně korelovaný s výnosem 30letých vládních dluhopisů Spojených států, zamířil koncem roku 2021 prudce dolů, zatímco výnosy amerických bondů začaly růst. Tento vývoj Felder vysvětluje citlivostí menších firem na změny v měnové politice, v podstatě tedy nervozitou investorů.
Druhým indikátorem, který vysílá zajímavý signál, je relativní výkonnost sektorů citlivých na ekonomický vývoj. Jeho "vzkaz" má podobné vyznění.
"Poslední zprávy z ekonomiky naznačují, že hospodářská expanze ve Spojených státech bude slábnout. To může být - vedle geopolitického napětí - jedním z důvodů, proč se letos americkým akciím nedaří. Současně se Fed připravuje na zahájení zvyšování úrokových sazeb. Otázka je, zda si něco takového může v současném prostředí dovolit. To zřejmě zjistíme již brzy," napsal Felder (nutno poznamenat, že dříve, než se ono "geopolitické napětí" proměnilo v invazi ruských vojsk na Ukrajinu).
Změna očekávání stran vývoje měnové politiky americké centrální banky je již vidět i na trhu. Ten nyní vylučuje možnost, že by Fed na zasedání tento měsíc zvýšil základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů do pásma 0,50-0,75 %, což byl ještě v polovině února nejpravděpodobnější scénář.
Zdroj: The Felder Report