US MARKETOtevírá za: 12 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Fed v lednu sazby podle očekávání nezměnil, březnové snížení úroků je podle banky málo pravděpodobné

Americká centrální banka na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25-5,50 %, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil již čtvrtou seanci za sebou. Na svém zasedání v polovině prosince Fed naznačil, že v roce 2024 plánuje několik snížení sazeb. Očekávání velké části trhu, že úroky začnou klesat již zkraje jara, ovšem banka nepotvrdila.

Výbor Fedu pro operace na otevřeném trhu (FOMC) v prohlášení uvedl, že "nepředpokládá, že by bylo vhodné snížit sazby, dokud nebude větší jistota, že inflace udržitelným způsobem klesá k dvouprocentnímu cíli". Centrální banka zároveň z prohlášení vypustila zmínku o možném dalším zvyšování úroků, napsala agentura Reuters.

Fed - základní úroková sazba

Fed - základní úroková sazba

"Inflace se za poslední rok zmírnila, ale zůstává zvýšená," uvedla centrální banka. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 3,4 % z listopadových 3,1 %. Inflace byla vyšší, než čekali analytici.

Inflace je přetrvávajícím problémem od pandemie covidu-19, kdy se růst cen vyšplhal na nejvyšší úroveň od počátku 80. let. Fed na to reagoval sérií zvýšení úrokových sazeb, která vynesla jeho základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za více než 22 let.

USA - meziroční míra spotřebitelské inflace

USA - meziroční míra spotřebitelské inflace

Zástupci Fedu dříve naznačili, že v letošním roce dojde až ke třem snížením úroků. Tempo, jakým budou úrokové sazby snižovat, bude podle Grega McBridea, hlavního finančního analytika společnosti Bankrate, mnohem pomalejší než tempo, jakým je zvyšovali. "Úrokové sazby jely nahoru výtahem, dolů půjdou po schodech," konstatoval.

Zápis FOMC (leden 2024) - změny oproti předchozímu prohlášení

zdroj: FOMC, CNBC

"Úrokové sazby jsou v tomto cyklu zpřísňování pravděpodobně na svém vrcholu," uvedl na tiskové konferenci šéf Fedu Jerome Powell. "Pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání, bude pravděpodobně vhodné začít snižovat ještě letos."

Powell dále zdůraznil, že "téměř všichni" členové měnového výboru Fedu jsou pro "snížení sazeb v letošním roce". Zopakoval ale, že načasování bude záviset na důvěře, že inflace je na udržitelné cestě ke dvěma procentům. "Po lednovém zasedání bych uvedl, že nepovažuji za pravděpodobné, že snížíme sazby v březnu. Ale bude záležet na datech," zdůraznil šéf Fedu.

"Fed ponechal sazby beze změny, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Trh aktuálně oceňuje první snížení sazeb na březnovém zasedání s pravděpodobností 60 %," uvedl analytik z XTB Tomáš Cverna. "Ke zvýšení těchto odhadů přispěly obavy o další americkou regionální banku, kterou je New York Community Bancorp. K brzkému snížení by však dojít nemuselo kvůli stále napjatému trhu práce a robustnímu růstu americké ekonomiky. Myslím si, že první snížení by mohlo přijít v červnu."

Zdroj: ČTK, CNBC, Fed

Americká ekonomikaCentrální bankyFedSpojené státy americké (USA)Úrokové sazby
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa