Ukrajina a Blízký východ se řeší denně, na těchto pět geopolitických rizik se ale zapomíná. Investory to může vytrestat

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují mediálním titulkům, některé další regionální krize mohou mít významný dopad na finanční trhy, ačkoli jim (zejména) v Evropě nevěnujeme tolik pozornosti. Tyto konflikty nebo ohniska napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a hrozí spustit negativní dominový efekt v globální ekonomice. Investoři by měli mít na paměti celosvětové souvislosti a při správě svých portfolií brát v úvahu i tyto méně skloňované konflikty. Zejména pokud tyto ovlivňují některé důležité dodavatelské řetězce v energetice, námořní dopravu nebo třeba dodávky surovin.
Státní převrat v Nigeru a nestabilita v západní Africe
Politická nestabilita po převratu v Nigeru v červenci 2023 prohloubila problémy v regionu. Niger je klíčovým hráčem v produkci uranu, která je zásadní pro globální energetické trhy, zejména pro jadernou energetiku (v Evropě i mimo ni). Převrat a riziko regionální eskalace by mohly ovlivnit dodávky uranu, což by vedlo ke skokovému nárůstu cen a narušení fungování jaderné energetiky.
Ceny uranu od převratu prudce vzrostly v důsledku obav z přerušení dodávek. Pokud se nestabilita rozšíří do sousedních zemí, jako jsou Mali, Burkina Faso nebo Nigérie, mohlo by to mít dopad na trhy s dalšími surovinami, zejména s ropou, plynem a některými kovy.
Politická nestabilita v Latinské Americe (Peru, Ekvádor)
Politická nestabilita a sociální nepokoje v Peru a Ekvádoru, které jsou důležitými vývozci komodit, jako jsou měď a ropa, znamenají riziko pro globální dodavatelské řetězce. V Peru vedly protesty a nestabilita po svržení bývalého prezidenta Pedra Castilla k významnému narušení produkce mědi, která je vstupem pro výrobu elektromobilů a dalších technologií.
Měď je nepostradatelným materiálem pro přechod na čistou energetiku a Peru je druhým největším producentem tohoto kovu na světě. Dlouhodobé přerušení dodávek by mohlo vést k výpadkům zásobování a vyšším cenám, což by mělo dopad na průmyslová odvětví závislá na mědi, od technologií po elektromobily.
Napětí v Jihočínském moři
Jihočínské moře zůstává jedním z nejspornějších regionů na světě, kde se překrývají územní nároky Číny, Vietnamu, Filipín a dalších zemí. Ačkoli toto napětí v Evropě není vždy vnímáno jako zásadní, může mít významné důsledky pro globální obchod. Tento region je důležitou námořní trasou, kterou prochází přibližně 30 % světové lodní obchodní přepravy.
Jakýkoli vojenský střet nebo blokáda v Jihočínském moři by znamenaly narušení lodní dopravy, což by mělo dopad zejména na dodavatelské řetězce v oblasti technologií, výroby a energetiky. V případě investic je tedy potřeba sledovat vývoj v této oblasti, protože napětí by se mohlo kvůli agresivním územním nárokům Číny vystupňovat, což by mělo dopad na globální obchod a přepravní náklady. Samostatnou kapitolou jsou pak vztahy Číny a Tchaj-wanu.
Konflikt v Súdánu a jeho dopad na globální dodavatelské řetězce
Probíhající občanský konflikt v Súdánu zůstal globálními investory v podstatě nepovšimnut, má však významné důsledky pro východoafrické a blízkovýchodní obchodní trasy. Súdán je také důležitým vývozcem zlata a konflikt narušuje jeho produkci a samotný export, což má dopad na globální dodávky.
Konflikt by mohl zvýšit ceny zlata, jelikož nestabilita snižuje nabídku v době, kdy investoři vyhledávají zlato jako bezpečné aktivum v souvislosti s dalšími geopolitickými riziky. Poloha Súdánu v blízkosti Rudého moře je navíc kritická pro obchod a dlouhodobá nestabilita by mohla ovlivnit námořní dopravu, zejména dodávky ropy.
Politická nestabilita Pákistánu
Přetrvávající politická nestabilita Pákistánu, kterou zhoršují hospodářské potíže a napětí se sousední Indií, představuje riziko pro celou jižní Asii. Vzhledem ke křehké ekonomice a citlivému geopolitickému postavení by jakákoli výrazná eskalace, například vojenské napětí ve vztazích s Indií nebo vnitřní nepokoje, mohla mít širší regionální důsledky.
Tato nestabilita ovlivňuje nejen místní trhy, ale i širší obchodní dynamiku v jižní Asii. Investoři s expozicí vůči rozvíjejícím se trhům v tomto regionu by měli být obezřetní, protože náhlé změny v politickém vedení nebo regionální vojenská eskalace by mohly vyvolat volatilitu cen jihoasijských aktiv, zejména v odvětvích, jako jsou textilní průmysl, zemědělství a zpracovatelský průmysl.
Zdroj: Freedom24