Česká ekonomika se vyléčila z chřipky, má ale mnohem závažnější nemoci, říká ekonom Hradil
Tuzemské hospodářství se zotavuje z krize, ale ne tak rychle, jak by mělo. Má totiž hlubší a strukturální problémy. Stejně jako většina Evropy neumíme těžit z digitálního boomu, protože i když je to časté téma diskuzních fór a politických debat, zavádění do praxe je žalostné. Je to asi dáno i kulturně, myslí si Vít Hradil, hlavní ekonom INVESTIKA, investiční společnosti. Kdybych to měl přirovnat ke zdraví, tak to podle aktuálních čísel sice vypadá, že jsme se vyléčili z chřipky. Kdybyste se ale zeptali jakéhokoli doktora, tak vám řekne, že máme mnohem závažnější chorobu a že máme skutečný problém, doplňuje.
Co zaznělo:
- Jedním z hlavním problémů je to, že stárneme. Stačí se podívat na demografii. Asi každý si dokáže domyslet, že ekonomika, kde je věkový průměr 40 let, je asi produktivnější než ta, kde je průměr 50 let.
- Celý náš region byl dlouhou dobu závislý na levných palivech z Ruska. S tím je konec, tak levný plyn už nebude. A tak se bude vyrábět hůře nebo dráže.
- Svoji prosperitu jsme v 90. letech založili na tom, že jsme se otevřeli Západu. Ten ale neměl až takový zájem o náš průmysl nebo zemědělství. Všiml si, že tu jsou chytří a vzdělaní lidé, kteří jsou ochotní pracovat za pár marek. A tak se z nás stala montovna. Od té doby jsme ale zbohatli a práce tu zdražila, a tak firmy přesouvají továrny jinam, třeba do Rumunska.
- Měli bychom přijít s nějakým produktem a sami ho vozit do levnějších zemí, aby ho tam montovali. Tato transformace nás teď čeká.
- V Česku je zatuhlý trh práce. Firma prostě nemůže propustit zaměstnance, když už ho nechce, a ještě jí do toho mluví stát. Tato pravidla fungují v dobrých časech, v těch horších je to ale nebezpečné.