US MARKETOtevírá za: 6 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Dr. Zkáza znovu varuje: Vznik obřích bublin je na spadnutí

Pokud bankéři nenajdou odhodlání k dostatečně rychlému zvyšování úrokových sazeb s cílem podpořit pokračující ekonomické oživení, riskují vytvoření obřích bublin na všech druzích aktiv a rychlý návrat hospodářství do hluboké recese, napsal na konci října v článku "Bubbles in the Broth" na webu Project Syndicate americký ekonom Nouriel Roubini, jemuž je pro jeho věčný pesimismus přezdíváno Dr. Zkáza. Které trhy a sektory jsou podle něj ohroženy nejvíce, nedávno přiblížil v rozhovoru pro televizi Bloomberg.

Nejnovější nebezpečí vzniku obřích bublin podle Roubiniho číhá především ve velmi pomalém oživování amerického hospodářství. "Ekonomický růst je slabý, inflace nízká a míra nezaměstnanosti vysoká, což jsou z pohledu Fedu dostatečné důvody pro pokračování uvolnění měnové politiky," říká.

Nejvýraznější prorůstová opatření aktuálně kromě americké centrální banky udržují také ECB, Bank of England, Švýcarská národní banka nebo Bank of Japan. "Problém je, že veškerá likvidita dodávaná na trh centrálními bankami přichází vniveč. Namísto toho, aby ceny aktiv rostly vlivem přirozené inflace, dochází k jejich navyšování prostřednictvím nepřirozené reflace."

Pozor na reality, rizikové dluhopisy a technologický sektor

Za jednoho z nejžhavějších adeptů na vznik obří bubliny Roubini označuje realitní trh. "Největší problémy jsou patrné ve Švýcarsku, Švédsku, Norsku, Francii, Německu, Izraeli, Brazílii, Hongkongu, Singapuru nebo Číně."

Vznik bublin ale údajně nehrozí pouze trhu s nemovitostmi. "Pojištění proti nesplácení rizikových dluhopisů se dostalo zpět na úrovně z roku 2007," upozorňuje ekonom. Do třetice by se prý investoři měli vyhnout také technologickému sektoru. "Twitter se na burze začal obchodovat za cenu odpovídající P/E 60 a z poslední doby si pamatuji i několik dalších akvizicí, v rámci kterých velké firmy koupily prozatím ztrátové startupy za 60násobek očekávaných budoucích 12měsíčních zisků. To ve mně vzbuzuje značné obavy."

Méně skeptický je naopak Roubini ke starému kontinentu, kde podle něj uvolněná měnová politika pomáhá ekonomicky zdecimovaným zemím na periferii eurozóny. "Pokud by například německá Bundesbank došla k závěru, že se na tamním trhu formuje realitní bublina, může jejímu přifukování jednoduše zabránit. Stačí, aby upravila podmínky pro poskytování hypoték."

Také v případě amerických akciových trhů prozatím Dr. Zkáza zůstává - poměrně nečekaně - mírným optimistou. "Růst zisků a tržeb amerických firem podle mého názoru v příštím roce zpomalí, přičemž růst hospodářství nezrychlí nad 2 až 2,5 %," říká. "Tomuto scénáři by odpovídal růst ceny akcií amerických firem jednociferným tempem. Obavy by ve mně začal vzbuzovat až růst o 20 a více procent." Toto případné pokračování extrémně silného býčího trendu Wall Street způsobeného nikoli reálným ekonomickým růstem, nýbrž podpůrnými opatřeními Fedu by podle Roubinoho nakonec i na americkém trhu mohlo vyústit ve vznik nebezpečné akciové bubliny.

Zdroj: Bloomberg

Investiční a ekonomický výhledInvestiční bublinyNouriel Roubini
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa