Cesta z krize nebude rychlá

Podle makroekonomů máme recesi alespoň prozatím za sebou. Jiného názoru je většina českých firem. Podle nich krize trvá i letos a v některých oborech, zejména ve stavebnictví, bude pokračovat i v příštím roce.
Ekonomická recese skončila. Alespoň tedy recese podle definice, jak ji vidí ekonomické učebnice. Česká ekonomika totiž podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém letošním čtvrtletí opět vzrostla – meziroční nárůst tažený především oživením ekonomik zemí eurozóny činil optimistických 2,4 procenta a překvapil i samotné ekonomy. V prvním čtvrtletí roku 2010 zaznamenal český HDP také růst, a to o 1,1 procenta. Dle ekonomické teorie, jež recesi definuje jako propad hospodářství po dvě čtvrtletí za sebou, by se tak české firmy mohly radovat. "Zveřejněná data potvrzují, že se česká ekonomika zřetelně vymanila z recese," uvádí v prohlášení i Česká národní banka (ČNB).
Makroekonomický paradox
Jenže teorie je jedna věc; praxe často vypadá jinak. A tak zatímco makroekonomové nad hospodářským vývojem opatrně jásají, monoho českých firem období ekonomického útlumu za skončené rozhodně nepovažují. Vypovídá o tom alespoň průzkum Hospodářské komory zveřejněný v září. Podle něj si dvě třetiny českých firem myslí, že ekonomická krize stále trvá. Čím je dán tento rozpor? Prvním důvodem je meziroční srovnávání výkonu ekonomiky – loni v létě totiž česká ekonomika prožívala nejhorší období. "Vyšší meziroční přírůstek byl zčásti důsledkem nízké srovnávací základny, neboť dno výkonnosti ekonomiky bylo právě ve druhém čtvrtletí 2009," vysvětluje ve své zprávě ČSÚ.
Druhým, neméně podstatným důvodem, proč očekávání firem nereflektují makroekonomická data, jsou velké rozdíly mezi jednotlivými odvětvími. "Vývoj efektivnosti firem byl v jednotlivých odvětvích velmi diferencovaný," tvrdí ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek. Zatímco průmysl má tak už zřejmě nejhorší za sebou a zejména automobilky zvyšují výrobu i nabírají zaměstnance, stavebnictví očekává naopak zhoršení situace a masivní propouštění. Vůbec nejhůře podle analýzy ministerstva poškodila krize zpracovatelský průmysl.
Krize má i pozitiva
Průzkum Hospodářské komory mezi českými firmami vedle značně pesimistického názoru na (ne)přetrvávání krize přináší ještě další zajímavá zjištění, například ohledně očekávaných finančních výsledků v letošním roce. Z výsledků dotazování vyplývá, že třetina společností letos očekává snížení obratu a další třetina jeho stagnaci. A téměř polovina z dotázaných předpovídá i pokles zisku. Naopak v růst obratu a zisku věří jen čtvrtina, respektive pětina podniků. Pozitivní je však očekávání v oblasti zaměstnanosti. Zatímco v krizi většina firem musela snižovat počty zaměstnanců či jim alespoň krátit platy, letos už podle výzkumu přes 70 procent firem další propouštění neplánuje.
Přestože pro většinu firem ekonomická recese znamenala velmi těžké období, podle průzkumu s sebou přinesla i pozitiva. Tvrdí to alespoň dvě třetiny z oslovených společností. Krize je například přinutila zefektivnit výrobu či služby, jež poskytují (28 procent), eliminovat přezaměstnanost (11 procent), nalezení nových trhů (10 procent) nebo větší využití inovací a zlepšení technologií (8 procent).
A co by naopak firmám podle průzkumu za současné situace nejvíce pomohlo? Třetina podniků se vyslovila pro zajištění zakázek, 19 procent pro nezvyšování daní a zhruba stejný podíl jmenoval snížení byrokracie, která jim komplikuje podnikání. Trn z paty by mohlo vytrhnout i vyřešení druhotné platební neschopnosti a získání nedobytných pohledávek, jejichž počet se v recesi kvůli zhoršené platební morálce mnoha firem výrazně zvýšil. Exportéři by pak ocenili slabší kurz koruny, výrobní firmy zastavení růstu cen surovin. Stát by se na zlepšení hospodářské situace mohl podílet podle názoru firem i legislativně – kdyby například uzákonil dobu splatnosti pohledávek a zvýšil tím práva věřitelů.
Ekonomiku táhne průmysl
Hlavním tahounem růstu české ekonomiky v posledním čtvrtletí je především průmysl. Ten zaznamenal podle ČSÚ v červenci meziroční růst o 5,3 procenta. Dokonce dvojnásobně pak vzrostla hodnota nově zadaných zakázek. Růst se sice oproti předchozím dvěma měsícům zpomalil, i tak je ale průmysl "premiantem" české ekonomiky.
Výrazné oživení zažívají zejména automobilky. Vzhledem k jejich významu pro českou ekonomiku je to dobrá zpráva. Na výrobce aut je totiž v Česku napojeno mnoho dalších firem a subdodavatelů. Ti navíc mohou spoléhat i na export; automobilkám se daří všude v Evropě. Například společnost Brano Group, která vyrábí zámky i pro zahraniční automobilky, díky růstu trhu zvyšuje produkci a najímá zaměstnance. "Kvůli nutnosti uspokojovat objednávky jsme museli během prvního pololetí přijmout tři stovky lidí," upřesňuje ředitel firmy Pavel Juříček.
Automobilky táhly především firemní nákupy, které v první polovině roku tvořily přes polovinu prodejů automobilek. Nárůsty prodejů přitom hlásí všechny významné automobilky, které v Česku působí. Nošovický Hyundai v červnu na brněnském veletrhu Autotec Autosalon oznámil zdvojnásobení výroby oproti loňskému prvnímu čtvrtletí. Celoročně odhaduje podle mluvčího Petra Vaňka nárůst výroby o několik desítek tisíc automobilů. Kolínské továrně TPCA se dařilo slušně i v době krize – v loňském roce činil její zisk 1,4 miliardy korun. Letošek tento trend zřejmě potvrdí.
Rostoucí prodeje hlásí i Škoda Auto. Ta letos v červenci prodala přes 58 tisíc vozů a za první pololetí si oproti loňsku polepšila o 13,4 procenta. Škodovce přitom výrazně pomáhá export. Na čínském trhu vzrostl počet prodaných Škodovek proti loňskému červenci o 54,3 procenta na více než 15 tisíc vozů. Druhým největším odbytištěm zůstává Německo, kde bylo zaregistrováno 7 667 aut a firma tam je importérem číslo jedna. Růst výroby Škodovky bude mít dopad i na zaměstnanost – firma potřebuje v září podle mluvčího Jaroslava Černého nabrat až několik stovek nových zaměstnanců. Už v srpnu si přitom přes agentury najalo zhruba tisícovku dělníků.
Stavaři jsou pesimisté
Naopak zřejmě nejpesimističtější situace panuje ve stavebnictví. To zaznamenalo letos v červenci podle ČSÚ další propad – oproti loňsku klesla stavební produkce v Česku o 4,5 procenta a stavební úřady vydaly o 12 procent méně stavebních povolení. Za celý letošní rok očekávají stavaři podle průzkumu společnosti CEEC Research pokles odvětví dokonce o 6 procent. Optimističtí nejsou ale ani v předpovědích na příští rok. Krize oboru má podle nich pokračovat i v roce 2011. Důsledkem bude propouštění dalších tisíců lidí a krach až pětiny stavebních firem.
Pokračování článku čtěte na serveru Profit.cz