US MARKETOtevírá za: 15 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Německo si škodolibě mne ruce. Slabé euro mu vyhovuje, daří se mu

Eurozóna má velké problémy. Dvě členské ekonomiky se už drží záchranného kruhu a další mohou následovat. Spojené království, Švédsko a Dánsko, tedy země, které zůstaly mimo měnovou unii, jsou nyní prakticky nuceny k pomoci těm neúspěšným z unijního projektu prostřednictvím svého příspěvku do Mezinárodního měnového fondu.

Vladimír Hobza
Vladimír Hobza
29. 11. 2010 | 12:00
Ekonomika

Ovšem i v problémových dobách se některým zemím eurozóny a jejich firmám daří. Mnichovský institut Ifo minulý týden oznámil, že jím měřená míra německé podnikatelské důvěry se v listopadu zvýšila na 109,3 bodu z revidovaných 107,7 bodu v říjnu. To je nejvyšší úroveň od znovusjednocení Německa.

Výsledky výzkumu Ifo následovaly po růstu spotřebitelské důvěry, což odráží přesvědčení, že bude i v příštích měsících pokračovat oživení německé ekonomiky. To vše v době, kdy se projevují stále jasněji problémy zemí skupiny PIIGS (Portugalska, Irska, Itálie, Řecka a Španělska).

Německo táhne eurozónu

Ano, Němci by řekli "Schadenfreude", zkrátka trochu škodolibost. Němcům se daří, eurozóna trpí.

Ale Němci nejsou hlupáci. Vědí, že jejich ekonomika eurozónu táhne. A táhne i její záchranné balíčky pro slabší členy. Nejen Němci se proto ptají, pro koho je eurozóna dnes dobrá. Je totiž zřejmé, že řada jejích členů nebyla připravena na disciplínu v silné konkurenci, v rámci které neexistuje možnost devalvace vlastní měny. Německé firmy byly donedávna zvyklé snižovat náklady a zvyšovat efektivitu, aby si zachovaly konkurenceschopnost a prosperitu navzdory silné měně, jakou byla (západoněmecká) marka. Kvůli periferním ekonomikám však není euro tak silné, jako byla marka. A to ve srovnání s "předeurovými" časy pomáhá německému exportu.

Euro pomáhá německému exportu

Minulý měsíc zveřejnil Mezinárodní měnový fond analýzu, která jasně dokládá, jak zavedení eura pomohlo německé obchodní bilanci s jeho partnery v eurozóně. "Itálii vzrostl schodek obchodní bilance s Německem na pětinásobek během deseti let, nyní je dokonce vyšší než její celkový schodek zahraničního obchodu."

Po zavedení eura se Německo stalo největším světovým vývozcem. Politici v Německu tvrdí, že jejich země neměla výhodu, která by nebyla k dispozici ostatním. Důležitá byla jen správná politická rozhodnutí.

Jak krize evropské měnové unie dopadne, zůstává otázkou. V každém případě euro minulý týden výrazně ztrácelo proti hlavním světovým měnám. A to německým exportérům jen dodává vítr do plachet.

EkonomikaNěmecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa