US MARKETZavírá za: 1 h 55 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Δέκα, εννέα, οκτώ, επτά, έξι, ... Řecké odpočítávání začíná

Řecká sága se dostává do své terminální fáze s tím, jak se blíží jeho splátky MMF, aniž by byla na stole dohoda o záchranném balíku. Důležitým, i když možná ne posledním mezníkem v řecké krizi budou čtvrteční a páteční jednání euroskupiny.

"Pokud se ministři financí zemí eurozóny se svým řeckým kolegou Varufakisem nedohodnou, je pravděpodobné, že nejvyšší představitelé EU v čele s Německem svolají na víkend další krizovou schůzku," míní hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. "A právě od takového setkání si trhy aktuálně slibují nejvíce. Řecký premiér Tsipras několikrát zdůrazňoval, že dohoda je možná právě na úrovni nejvyšších představitelů, ne technokratických úředníků z ministerstev financí a MMF, kteří řeší konkrétní parametry řeckého penzijního systému."

Pokud by ale i během víkendu na setkání mezi čtyřma očima s Angelou Merkelovou dohoda nebyla nalezena, odliv vkladů z Řecka by ještě zesílil a kapitálové kontroly by byly na spadnutí.

Jednou z posledních šancí na nalezení dohody před koncem měsíce by byl summit EU 25. června. Ten má ale na programu další důležité body včetně jednání o ústupcích EU Spojenému království. "I kdyby navíc bylo dosaženo dohody až na tomto summitu, Řecko by těžko stihlo dosáhnout na peníze potřebné ke splátce MMF 30. června. S dohodou v kapse by to ale pro Athény neměl být problém, ECB by totiž v takovém případě neodřízla řecké banky od záchranné likvidity (program ELA)," pokračuje Bureš.

Pokud by ale Řecko nebylo schopné zaplatit splátku MMF a nemělo v ruce dohodu, definitivně by vypadlo ze záchranných sítí mezinárodních institucí. I kdyby ratingové agentury nepovažovaly rezignaci na splátku MMF za bankrot, ECB by měla moře důvodů, proč Řeky odstřihnout od penězovodů. "A i v případě, že by k tomu nedošlo, těžko si již představit Řecko bez nákladných kapitálových kontrol," doplňuje ekonom.

Konec června by pak odstartoval napínavější část řecké ságy, ve které by Řekové ztratili přístup k hotovosti, která jim ještě zůstala v bankách, a výrazně by zesílil tlak na premiéra Tsiprase. Čas na hledání řešení by vypršel definitivně 20. července. Bez dohody v ruce by Řekové nedokázali uhradit vysoké splátky ECB (3,5 miliardy eur). V takové chvíli by definitivně ztratily banky přístup k eurům z Frakfurtu a Grexit (nebo alespoň zavedení paralelní měny) by byl nevyhnutelným řešením.

Mimochodem, o pojem Grexit je v poslední době obrovský zájem, jak ukazuje následující graf. Nejvíce pojem vyhledávají lidé v Aténách, Mnichově, Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Vídni, Londýně a Miláně.

A nakonec pár "tvrdších grafů", které ukazují, jak se politické tahanice posledních týdnů a měsíců projevují na trzích.

10letý vládní dluhopis Řecka aktuálně investoři nakupují s výnosem okolo 13 %. Bylo už výrazně hůře, v dalších dnech se tato křivka může posunout výrazně nahoru.

Akciový index ASE se pohybuje na dohled od ročního minima okolo 650 bodů, aktuálně je zhruba na 675 bodech.

Míra nezaměstnanosti je stále nad 25 %. Jestli je někde snadné vzbudit v lidech nespokojenost, je to v Řecku. Míry inflace (respektive deflace), vývoje HDP a další ani nebudeme uvádět, žádný hezký obrázek to není.

Vládní zadlužení ve vztahu k HDP nakonec. Ano, je nyní nejvyšší v historii, po několika letech úsporných opatření. To oprávněně vzbuzuje otázku, zda úsporná opatření fungují, případně zda jsou dostatečná (je potřeba mít na paměti, že klesá HDP, a proto i klesající dluh může znamenat růst relativního zadlužení).

Zdroj: ČSOB

Dluhová krizeEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika