US MARKETZavírá za: 2 h 48 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

Analytici ze Citigroup vydali svůj červencový ekonomický výhled. Mimo jiné mění predikci růstu globálního HDP a uvažují o Grexitu v 1-3letém horizontu.

Světová ekonomika

Nová predikce očekává vyšší míru růstu v roce 2015, ale nižší v roce 2016. Predikce globálního růstu pro rok 2015 byla zvýšena z 2,6 % na 2,7 %, odhad pro rok 2016 se naopak snížil z 3,4 % na 3,3 %. Nižší predikce růstu v roce 2015 nebo 2016 se týká Číny, Japonska, Kanady, Švédska a eurozóny, zatímco ke zvýšení odhadů analytici přistoupili v USA, Spojeném království nebo Saúdské Arábii.

"Pokud ovšem připustíme, že čínské oficiální údaje významně nadhodnocují tempo růstu tamní ekonomiky, globální růst HDP v letošním roce pravděpodobně dosahuje spíše 2,3-2,4 %, tedy něco málo pod dlouhodobým standardem. Zatímco růst čínského HDP se ve 2. čtvrtletí udržel na 7 %, reálný růst dosahuje asi zhruba 5 %," míní Citigroup. "To pravděpodobně vyústí v další uvolňování měnové a fiskální politiky, což ovšem nemusí eliminovat rizika další slabosti ekonomiky."

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí opět vzrostla o 7 %, v červnu příjemně překvapily maloobchod i průmysl

Nedávná data naznačují solidní růst americké a britské ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Fed by mohl začít zvyšovat svou úrokovou sazbu v září letošního roku nebo brzy poté a Bank of England na počátku roku 2016. Rizika globálního dopadu zpřísnění americké měnové politiky jsou velice mlhavá, ale pravděpodobně značná.

Béžová kniha Fedu: Optimismus ohledně vývoje ekonomiky USA stoupá

Grexit

Citigroup nadále míní, že v příštích třech letech spíše dojde k vystoupení Řecka z eurozóny (Grexitu), a to navzdory aktuálním dohodám. Grexit by měl relativně mírný negativní dopad na růst ekonomiky eurozóny díky reakci hospodářské politiky, ale dlouhodobá rizika opětovného napětí v eurozóně by se mohla stupňovat.

Citi potvrzuje prognózu růstu HDP eurozóny v roce 2015 na úrovni 1,5 %, snižuje ale výhled na roky 2016 a 2017 na 1,9 %, respektive 1,7 %, a to právě kvůli zahrnutí rizika Grexitu (2H2016-1H2017). Jeho dopad by měl být zmírněn opatřeními ECB. "Očekáváme, že ECB bude nadále v dohledné budoucnosti udržovat podpůrnou měnovou politiku, pravděpodobně s rozšířením programu kvantitativního uvolňování za horizont září 2016, asi do března 2017," uvádí se ve zprávě.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

Česká ekonomika

V případě české ekonomiky Citi rovněž snižuje výhled růstu pro roky 2016 a 2017, a to o 0,3 procentního bodu na 2,8 %, respektive 3 %, pro letošek vyhlíží růst českého HDP zhruba o 3,4 %. Zatímco opuštění intervenční hranice EUR/CZK ze strany ČNB je stále možné ve 4Q2016, první zvýšení úrokové sazby ČNB Citigroup predikuje na 2Q2017.

Zatímco domácí faktory zřejmě budou působit proinflačně, vnější prostředí nevyvolá tlaky na růst úrokových sazeb ČNB (pravděpodobné prodloužení podpory ze strany ECB). Červnové zasedání bankovní rady ČNB přineslo očekávané snížení rizika zvýšení intervenční hranice EUR/CZK z 27 a potlačilo možnost dřívějšího opuštění této hranice. Koruna po uvolnění kurzu zřejmě posílí vůči euru, ale pravděpodobně pod kontrolou národní banky. Případný Grexit navíc znamená pro korunu riziko spíše směrem k oslabení.

Pro zajímavost si připomeňte, co od české ekonomiky očekává Česká spořitelna. Hostem Investičního webu byl její hlavní ekonom David Navrátil.

Zdroj: Citigroup

Česká ekonomikaČeská korunaEurozónaInvestiční a ekonomický výhledŘeckoSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika