Kybernetická válka s terorismem aneb Jak mohou Anonymous bojovat s Islámským státem

Mohou hackeři ze skupiny Anonymous skutečně způsobit Islámskému státu problémy, jak slibují, nebo jde pouze o plané sliby a dobře načasované PR? Potřebné dovednosti asi mají, ale jejich snaha může být nakonec i kontraproduktivní.
Skupina Anonymous, která působí v kyberprostoru již 12 let a má za sebou útoky na různé finanční, vládní a mezinárodní instituce, vyhlásila kybernetickou válku Islámskému státu v reakci na teroristické činy, které 13. listopadu otřásly nejen Paříží, ale celým civilizovaným světem. Skupina chce realizovat svou dosud největší operaci proti IS.
Podle odborníků je prvním logickým krokem převzetí a vypnutí účtů na Twitteru, ale skutečný vliv by mohlo mít až zásadní přerušení náborových kanálů IS. Teroristická organizace hojně využívá například e-maily, webové chaty, Skype, YouTube a čerstvě také mobilní aplikaci na zasílání zpráv Telegram.
"Pokud jde o nábor, je IS velice závislý na on-line službách," míní Jonathan Sander, viceprezident pro produktovou strategii ve společnosti Lieberman Software. "Pokud by se Anonymous podařilo jeho kanály narušit, bylo by to podobné, jako kdyby měla společnost omezené příjmy. IS zkrátka obchoduje se životy chudých lidí bez cíle," doplňuje Sander.
Další možností útoku by mohlo být kompromitování IS, zejména jeho šéfů, publikováním důkazů o jejich pokrytectví. Podle britského deníku Independent již Anonymous začali s uvolňováním informací o členech IS, zveřejnili také adresu náboráře IS. Na Twitteru se také ukázala zpráva o zrušení několika tisícovek twitterových účtů IS.
Řada lidí iniciativu Anonymous zpochybňuje a označuje ji za pouhé PR, které zneužívá situace a mediální pozornosti věnované pařížským útokům, přičemž na jiné aktivity IS v jiných částech světa prakticky nereaguje. Skupina však oponuje, že se angažuje i v jiných případech, ale Paříž chce využít k získání větší pozornosti, a tím i podpořit sílu svého útoku. Jen na Twitteru je několik účtů, které se vydávají za Anonymous, jejich pravost ale není potvrzena. Na druhou stranu jde ale o skupinu tvořenou většinou samostatnými lidmi, kteří o publicitu a potvrzování svých twitterových účtů nestojí.
Dalšími kroky, které by mohli Anonymous v boji s IS podniknout, jsou odhalování finančních účtů, komunikačních a logistických kanálů, případně tajných informací nashromážděných jednotlivými zeměmi. I zde je namístě kritika za to, že spoustu informací mohou využívat bezpečnostní složky bez toho, aby o tom teroristé věděli, přičemž rušení účtů jim práci komplikuje.
Podle Pauly Long, šéfky společnosti DataGravity, by se měli mít přívrženci IS na pozoru, protože cokoli, co má digitální otisk, může být cílem Anonymous. Zajímavé by mohly být finanční toky, jelikož se má za to, že většinu příjmů má IS z prodeje ropy, kterou získává z obsazených území.
Kontraproduktivní aktivita?
Poněkud jiný názor na aktivitu Anonymous má Ken Westin, specialista na bezpečnost ve společnosti Splunk, podle kterého hackeři mnoho škody Islámskému státu nezpůsobí. Kdyby se jim přece jen něčeho podařilo dosáhnout, může to mít opačné než kýžené následky. Teroristé mohou začít více dbát na bezpečnost a zjistit postupy hackerů a ty pak využít v budoucnu.
"Může to v budoucnu přinutit IS chovat se obezřetněji," říká Westin. "Může to vést k tomu, že IS navýší své kapacity v oblasti šifrování komunikace a zabezpečení stránek. Může to tedy nakonec mít negativní dopad."
Zdroj: CNBC