US MARKETOtevírá za: 14 h 34 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

3 recepty, jak na Islámský stát

ISIL, ISIS, IS, Daesh. Pár názvů označujících organizaci, které se daří vyvolávat ve světě strach a nenávist, ale také sounáležitost a spolupráci zemí, které ještě nedávno byly téměř ve válečném stavu. A podle Anji Kaspensenové ze Světového ekonomického fóra jsou právě spojenectví a společné myšlení a akce (nejen států, ale i privátního sektoru a občanů) hlavními faktory, které budou potřeba k poražení terorismu.

Islámský stát nemůže být poražen pouze drony a leteckými údery, jakkoli koordinovanými větším množstvím zemí. To se ukazuje i dnes, kdy většina odborníků konstatuje, že americké ani ruské letecké útoky nemají na teroristy z IS tak negativní dopad, jak by si velmoci přály. Bez jednotné a ucelené strategie vedoucí k udržitelné stabilitě v regionu se podle Kaspensenové akorát vytváří vakuum, v němž mohou teroristické skupiny vzkvétat.

Ani vítězství na území ovládaném IS neznamená ukončení konfliktu, protože, jak se ukazuje, problém se rozšiřuje i na území, která byla ještě donedávna považována za bezpečná. Paříž, Ankara a jiná města nemusejí být poslední "zastávkou" sebevražedných atentátníků (nemyšleno doslova).

Je vůbec možné tak bohatou a dobře organizovanou skupinu jako IS porazit? Podle Kaspensenové ano, pokud začneme třemi základními kroky.

1. Jednota spojenců

Pokud bude v Sýrii pokračovat občanská válka, Islámský stát nemůže být poražen. A občanská válka neskončí jen tak, musí tomu pomoci země, které jsou v konfliktu jakkoli zapojené (nebo stojí za jeho vyvoláním). Pokud země jako Rusko, USA, Turecko, Írán a Saúdská Arábie nepřestanou řešit pouze své vlastní zájmy a nenajdou společně kompromisní a rozumné řešení, situace v regionu se nepohne. Zatím je bohužel diplomatické řešení v nedohlednu.

Kromě vojenského a diplomatického řešení je podle Kaspensenové potřeba IS porazit ekonomicky a sociálně. A v případě úspěchu je potřeba zabránit čemukoli podobnému. Je potřeba pochopit, na jakém principu IS funguje, v budoucnu omezit jeho schopnost ovlivňovat mladé lidi a pokusit se tomu zabránit.

2. Koordinovaná ekonomická opatření

I když je IS postaven na nesmyslném a pokrouceném náboženském základu, funguje jako moderní korporace. Má velmi dobře propracované a strukturované vedení, nabízí jasné hodnoty, má sofistikovaný marketing, který využívá moderní technologie, a dokáže nabídnout produkt, který přitahuje pozornost potenciálních zákazníků. Podobně jako jiné velké korporace se spoléhá na mezinárodní dodavatelské řetězce, komunikační platformy a finanční toky.

Pokusy o oslabení postavení IS již ze strany některých společností existují, ale je potřeba dělat mnohem více. IS generuje příjmy nejen z drancování, obchodování s lidmi a vydírání místního obyvatelstva, ale také prostřednictvím organizovaných podnikatelských aktivit v oblastech, jako jsou zemědělství, produkce ropy a další. Přerušení těchto řetězců je podmínkou pro oslabení postavení IS a vyžaduje silnou nadnárodní alianci, a to nejen na státní, ale i na firemní úrovni. Zároveň však vyvolává u některých zemí a společností obavy. A co je ještě horší, některým současný stav vyhovuje.

"Většina firem bere terorismus spíše jako věc taktického řízení rizik než záležitost pro strategickou spolupráci. Přesto mají všechny podniky společný zájem na stabilním prostředí. Svět potřebuje nové mechanismy pro subjekty ze soukromého sektoru, aby spolupracovaly s armádami a zpravodajskými agenturami na pochopení a boji proti hrozbám omezujícím mezinárodní bezpečnost," píše Kaspensenová.

3. Vybudování přesvědčivé konkurenční nabídky

Kromě vojenské a ekonomické roviny je důležitá také ta lidská. IS nabízí mladým lidem bez iluzí to, co jim nemůže nikdo jiný za daných podmínek nabídnout. Pokud má být IS poražen, je potřeba jeho přitažlivost omezit.

Jak ale píše Kaspensenová, západní velmoci se přímo v regionu velmi angažovat nemohou, bylo by to spíše kontraproduktivní. Jejich úlohou je spíše mírnit rostoucí protimuslimské nálady ve svých teritoriích a pokusit se zdůraznit rozdíl mezi islámem a islamismem.

I když se Islámský stát již podle názvu odvolává na islám, respektive jeho nejčistší formu, většina muslimů s ním nesouhlasí. A je na samotných muslimech, aby přesvědčili potenciální oběti (rekruty) IS, že tato organizace nemá nic společného s muslimskou vírou. Je potřeba vymyslet alternativní způsoby, jak je přesvědčit, že být muslimem neznamená nenávidět všechny ostatní.

IS využívá zejména panující nerovnosti jak v bohatství a životní úrovni, tak v možnostech uplatnění mladých lidí ve světě. Jeho model je založen na tom, že nabízí řešení pro rozčarované lidi bez iluzí ve formě "boje proti institucionalismu" a podobně. Většinou se mu proto daří právě v regionech, kde panují vysoká nezaměstnanost, korupce a bezvládí.

"Řešení těchto problémů a zavádění nových přístupů je mnohem složitější než shazování bomb. Žádný z těchto dvou způsobů sám o sobě k poražení IS stačit nebude, ale oba jsou nezbytné jako součást většího celku, v němž mají svou roli mnohé zúčastněné strany," uzavírá Anja Kaspensenová.

Zdroj: World Economic Forum

Blízký a Střední východGeopolitikaPolitikaRizikaTerorismus a extremismus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika